Kategori
Uncategorized

Estonia: Rusia po praktikon sulme me raketa ndaj nesh …

Rusia

aktualisht po vepron ashpër kundër Estonisë, vetëm disa ditë pasi u bënë kërcënime ndaj Lituanisë fqinje

.Ministria e Mbrojtjes e Estonisë deklaron se Rusia po kryen stërvitje ushtarake simuluese të sulmeve me raketa në Estoni,

shkruan faqja e lajmeve Bloomberg .

-Ky vendim është më se serioz.

Është krejtësisht i patejkalueshëm.

Është një krim kundër gjithçkaje, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Ministria e Jashtme ruse gjithashtu shkroi në një deklaratë për shtyp:

“Nëse transporti i mallrave midis rajonit të Kaliningradit dhe pjesës tjetër të Rusisë nëpërmjet Lituanisë nuk rikthehet plotësisht në të ardhmen e afërt, Rusia do të veprojë për të mbrojtur interesat e saj kombëtare.”

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova tha të mërkurën se përgjigja e Rusisë do të ishte “praktike” dhe jo “diplomatike” kundër Lituanisë.

Ajo nuk ka hyrë në detaje rreth deklaratës.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s