Kategori
Uncategorized

Valë sulmesh me Molotov në zyrat ushtarake ruse të rekrutimit .

Nga Joachim Kerpner

– Që nga fillimi i luftës, zyra e rekrutimit të ushtrisë në Rusi është sulmuar vazhdimisht. – Vetë atentatorët filmuan një nga ngjarjet. Të dy u arrestuan më vonë. – Deri më sot, 14 zyra rekrutimi janë djegur me kokteje molotov.

Ngjarja ka ndodhur në orën 03:20 të mëngjesit të natës së 4 majit.

Si atentatori ashtu edhe ai që filmoi ngjarjen u arrestuan një javë më vonë.

Gjithsej 14 sulme me Molotov në zyrat e rekrutimit kanë ndodhur rreth Rusisë që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt.

Sulmi i parë ndodhi në zonën e Moskës më 28 shkurt, më i fundit në një fshat të vogël në Republikën e Udmurtia më 21 maj.

Deri më tani askush nuk është lënduar nga sulmi.

Të dielën , kanali Telegram Baza raportoi se dy burra ishin arrestuar, të dyshuar për sulme të ndryshme me Molotov.

Në të kaluarën, disa arrestime të tjera janë bërë, përfshirë nga një burrë që ishte i dehur kur kreu sulmin.

Në një rast tjetër, u arrestuan dy djem 16-vjeçarë, të cilët deklaruan se kishin kryer sulmin në zyrën e rekrutimit në Cherepovets më 8 maj me urdhër dhe se kishin marrë 30,000 rubla (ekuivalente me 4,500 SEK) për aktin. .

Sulmet kanë ndodhur në Omsk, Yaroslavl, Voronezh dhe Volgograd, ndër të tjera,

raporton gazeta e mërguar ruse The Insider .

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s