Kategori
Uncategorized

Deputetja kurde Amineh Kakabaveh, “ditë e zezë”.Qeveria po sakrifikon kurdët.

Deputetja kurde ne parlamentin suedez Kakabaveh kërcënon të ngjallë mosbesim tek ministrja e jashteme Anna Linde

Ajo thotë se pas marrëveshjes me Turqinë: Socialdemokratët nuk janë të besueshëm

Unë e shikoj këtë me shumë shqetësim.

Dikush pyet veten se ku qëndron S.

Fatkeqësisht, ato nuk janë të besueshme, ju mund ta shihni këtë.

Kakabaveh dëshiron të dijë se çfarë do të thotë gjithçka përpara se të marrë iniciativën për të ngjallur mosbesim.

– Shpresoj që partitë e tjera politike të thërrasin Ann Linden në Komisionin e Punëve të Jashtme, përndryshe duhet të ngjallet mocion mosbesimi ndaj Ann Linde si ministre e Jashtme.

Megjithse per të ngjallur mocion mosbesimi, kërkohet që 35 anëtarë të qëndrojnë pas iniciativës

Nga Madriti, ministrja e jashtme Anna Linde garanton se Suedia nuk do të dëbojë njerëz që nuk janë provuar si terroristë.

E gjithë pyetja ka të bëjë me vlerësimin se pas pushtimit të Rusisë, linja e politikës së sigurisë që kemi nuk është e mjaftueshme, se kemi nevojë për garanci sigurie k anëtarësim në NATO

. Kur e kemi bërë atë vlerësim, është e rëndësishme që ne të mund të japim.

Sigurisht, do të isha më i lumtur nëse Turqia nuk do të kishte bërë asnjë kërkesë, tani ata bënë dhe ne i morëm seriozisht shqetësimet e tyre.

Marrëveshja me Turqinë përmban edhe një seksion për ekstradimin e personave që Turqia i klasifikon si terroristë.

Megjithatë, Ann Linde thotë se njerëzit në Suedi nuk kanë nevojë të ndiejnë ndonjë ankth.

Nuk do të kemi asnjë ekstradim aty ku nuk ka prova për aktivitet terrorist. Nuk ka asnjë arsye që kurdët të besojnë se të drejtat e tyre njerëzore ose të drejtat e tyre demokratike do të kufizohen, thotë ajo.

Çfarë thotë sot mbasdite kryeministrja Andersson …

Vetëm një orë para se Magdalena Andersson të mbërrinte me stafin e saj në dhomën e takimeve pranë aeroportit të Madridit, agjencia e lajmeve AFP publikoi informacionin se Turqia kërkon ekstradimin e 33 terroristëve të dyshuar, 21 persona nga Suedia dhe 12 persona nga Finlanda.

Këtë e ka konfirmuar në të njëjtën kohë edhe ministri turk i Drejtësisë Bekir Bozdag:

“Ne po kërkojmë ekstradimin e terroristëve nga vendet në fjalë sipas kornizës nga marrëveshja e re”, tha ai për kanalin televiziv NTV.

Në të njëjtën kohë, mbetet shumë për të bërë përpara se Suedia dhe Finlanda të bëhen anëtarë të plotë të NATO-s.

Parlamenti i Turqisë gjithashtu duhet ta miratojë këtë dhe për këtë arsye ekziston frika se presidenti Erdogan do të vazhdojë të ushtrojë presion mbi qeveritë nordike.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s