Kategori
Uncategorized

“Kurthi është i hapur. Dhe nëse Kosova bie në këtë kurth, atëherë ajo nuk ka pse të kërkojë hesape as te Vuçiq, as të Edi Rama!

Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është përplasur me Sekretarin e Shtetit serb, Nemanja Staroviq për çështjen e Mini-Shengenit përgjatë Forumit të Dubrovnikut të mbajtur të shtunën.

Gërvalla e ka kundërshtuar iniciativën e “Mini-Shengenit” duke e konsideruar atë si false dhe kurth, në të cilin sipas saj, Kosova nuk do të bie.

“Kosova, qeveria jonë dhe qytetarët tanë nuk do të bien në kurthin e ndarjeve, cinizmit apo koncepteve alternative, siç është për shembull Mini-Shengeni, i cili bie ndesh me BE-në dhe parimet bazë të projektit më të suksesshëm në historinë evropiane. Mini-Shengeni na katapulton në kohë të vjetra të këqija, kur njëra palë përpiqej të dominonte gjithë të tjerët. Më lini të jem shumë e qartë: nuk ka Mini-Shengen. Është Fake. Dhe është një kurth, sepse pretendon të jetë si BE-ja, pa qenë I tillë. Shengeni i vërtetë është pikërisht e kundërta e asaj që quhet Mini-Shengen, sepse Shengeni i vërtetë është krijuar jo në fillim të tregut të përbashkët evropian, por përkundrazi, ka qenë rezultat i reformave të thella dhe negociatave të ndërlikuara”, ka deklaruar Gërvalla në kuadër të Forumit të Dubrovnikut.

E lidhur me paralajmërimin e Gërvallës dhe kurthin e Mini-Shengenit, për gazetën “Bota sot” ka folur profesor, doktor Enver Bytyçi.null

“Duket qartë se iniciativa e krijimit të një Asociacioni rajonal shtetëror me emrin “Minishengen”, ka krijuar një konflikt të ri midis tri vendeve iniciatore, përkatësisht Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, nga njëra anë dhe tri vendeve tjera jo pjesëmarrëse, Kosovës, Malit të Zi dhe Bosnjë-Hercegovinës. Kosova e refuzon hapur në çdo samit ballkanik e jo ballkanik këtë iniciativë. Ndërsa Mali i Zi dhe BH e refuzojnë me mospjesëmarrje në samitet e tij. Refuzimi në këtë rast nuk është vetëm mosbesim. Është më shumë se kaq”, ka thotë Bytyçi.

Image

Enver BytyçiFOTO GALERI

Sipas tij, Donika Gërvalla sot e ka thënë vetëm të vërteten, se Mini-Shengeni është kurth.

”Ministrja e Jashtme e Republikës së Kosovës sot në Dubrovnik ka numëruar disa arsye që njihen për ta refuzuar atë. 
Ajo i ka thënë hapur sekretarit të Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Serbisë, së kjo iniciativë është kurth.
Kjo është arsyeja kryesore pse qeveria dhe institucionet e Kosovës e refuzojnë një iniciativë të tillë.

Në fakt sekretari i Shtetit në MP Jashtme në Beograd e kishte pranuar sot se në një farë mënyre Minishengeni është kurth. Por, sipas tij një kurth në raport me integrimin evropian.

Më tej, profesor Bytyçi shprehet se falsiteti i Mini-Shengenit qëndron në mashtrimin që përpiqen të bëjnë presidenti i Serbisë dhe kryeministri i Shqipërisë për vendet tjera të rajonit.

“Por është dikush që ka një interes të tillë. Këta janë udhëheqësit autoritarë dhe anti-evropianë në rajon.

Më së pari Aleksandër Vuçiq dhe Edi Rama, dy “dinozaurët” e kësaj iniciative. Ashtu siç e thotë dhe zonja Gërvalla, Minishengeni është fals e gjithashtu kurth.

Falsiteti i tij qëndron në mashtrimin që përpiqen të bëjnë presidenti i Serbisë dhe kryeministri i Shqipërisë për vendet tjera të rajonit.

Ata e mashtruan politikanin naiv të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaevin, dhe besuan se do t’i mashtrojnë edhe të tjerët”, deklaron Bytyçi.

“Ky lloj mashtrimi u përdor edhe më 4 shtator të vitit të kaluar në Uashington, kur Vuçiq, duke keqpërdorur Zaevin e Kosovës, pra Avdullah Hotin, mundi ta fusë në marrëveshje idenë e tij të Minishengenit.

Dhe sot Staroviq thoshte se “për këtë jemi marrë vesh me ju (Kosovën) para dhjetë muajsh”! Shih si i përdorin profiterët serbë marrëveshjet që plotësojnë interesat e tyre në rajon!

Gjithnjë spekulojnë me gabimet dhe fajet e paraardhësve të Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit!

E nga ana tjetër ata që ia kanë ngulur thikën vendit të tyre, Kosovës, akoma mburren me firmat e tyre.

Nuk pranojnë as të kërkojnë ndjesë për fatkeqësitë dhe vështirësitë që ia kanë shkaktuar qeverisjes së sotme!”, thekson Bytyçi për gazetën “Bota sot”.

Profesor Bytyçi ka treguar rreziqet që i vijnë Kosovës nga Mini-Shengeni.

“Kurthi është i hapur. Dhe nëse Kosova bie në këtë kurth, atëherë ajo nuk ka pse të kërkojë hesape as te Vuçiq, as të Edi Rama! Kurthi tjetër është që t’i hapet rruga krijimit të “Jugosllavisë së Re”! Këtë synim e ka shpallur Aleksandër Vuçiq që para katër vitesh, më 2017-ën. Madje ka thënë se pas krijimit të kësaj Jugosllavie do të jetë një Tito i Ri! Tiroja i Ri dhe Enver Hoxha i Ri i Tiranës u bashkuan në modelin e “vëllazërisë shqiptaro-serbe” të viteve 1944-1948 dhe vijonë pa u shqetësuar të punojnë për integrimin e Shqipërisë dhe të rajonit në këtë Jugosllavi. Identikisht pati vepruar diktatori shqiptar, Enver Hoxha, kur thoshte se “E mirëkuptonte Titon në qëndrimin e tij ndaj Kosovës, kur lideri jugosllav i thoshte se “Bashkimin e Kosovës me Shqipërinë nuk do ta pranonte Serbia””!”, shpjegon profesor Bytyçi.null

Për fund, Bytyçi deklaron se qëndrimi i sotëm i ministres Donika Gërvalla është i drejtë, është i saktë dhe në mbrojtje të interesave të vendit të saj.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s