Kategori
Uncategorized

SHBA është në rrugën e përplasjes me dy shtete të fuqishme, ja si mund ta detyrojë Vuçiçin ta njohë Kosovën

David L. Phillips, Drejtor i Programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat e Njeriut në Universitetin e Columbia, ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nuk mund të shmangin përplasjen me Kinën dhe Rusinë.

Phillips, që shërbeu si Këshilltar i Lartë dhe Ekspert i Punëve të Jashtme gjatë administratave të Clintonit, Bushit dhe Obamës, ka thënë se Ballkani Perëndimor është një pikë e rrezikshme manovrimi e Kinës dhe Rusisë.

Ai në një opinon të publikuar në “Balkan Insight”, ka thënë se SHBA të caktojë një të Dërguar të Posaçëm Presidencial për të ndërmjetësuar dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, të cilat duhet të bëhen në nivel të shteteve të pavarura dhe sovrane.

Phillips ka theksuar se SHBA mund të detyrojë Presidentin serb Aleksandar Vuçiç të njohë Kosovën duke kërcënuar të ngrijë pasuritë e tij dhe vëllait të tij.

Sipas tij, Rusia dhe Serbia kanë kërkuar të frikësojnë Kosovën duke krijuar poste ushtarake afër kufirit të Kosovës.

Shkrimi i plotë i Phillips:

Një SHBA globale nuk mund të shmangë përballjen me Kinën dhe Rusinë

Harrojeni fjalimet për “rivendosjen” e marrëdhënieve; SHBA është në rrugën e përplasjes me dy kundërshtarë të paqëndrueshëm që janë të vendosur të provojnë lidershipin dhe vendosmërinë e saj

Shtetet e Bashkuara janë në një kurs përplasjeje me Kinën dhe Rusinë për sa i përket ideologjisë dhe ndikimit. Si një demokraci liberale, sistemi i qeverisjes amerikane është antitetik ndaj modelit autoritar të qeverisjes në Kinë dhe Rusi, të dy shkelës të egër të te drejtave të njeriut. Larg nga “ngritja paqësore” e shpallur nga Kryeministri Xi Jinping, Kina së bashku me Rusinë po nxit konflikt në Ballkanin Perëndimor, Detin e Kinës Jugore dhe Ukrainën – duke provuar bazat e vendosmërisë së Amerikës.

Vëllazëria midis Kinës dhe Rusisë daton që nga themelimi i Partisë Komuniste Kineze, CPC, 100 vjet më parë. Komunistët e Kinës u frymëzuan nga Revolucioni Bolshevik i vitit 1917 dhe konsolidimi i tij në të gjithë Perandorinë e madhe Ruse.

Po kështu, Kina Komuniste lindi në kazanin e konfliktit. Kuadrot e CPC mundën si pushtimin japonez ashtu edhe forcat nacionaliste të Chiang Kai-shek. Trupat kineze u vendosën në gadishullin Korean në 1950. Kina ishte gjithashtu në luftë me vetveten, gjatë Revolucionit Kulturor të viteve 1960. Kina mori udhëheqjen e botës Komuniste kur Bashkimi Sovjetik u shemb në 1991. Rusia është një fuqi botërore në rënie; Kina është në rritje. Xi dhe Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, janë të bashkuar në sensin e tyre të poshtërimit historik nga Fuqitë e Mëdha dhe kundërshtimi ndaj Perëndimit.

As Kina dhe as Rusia nuk dëshirojnë të përballen drejtpërdrejt me SHBA. Tani për tani, ato nxisin konflikte jashtë vëmendjes dhe në hapësirën kibernetike. Qëllimi i tyre është të mohojnë vlerat universale të lirisë dhe demokracisë, ndërsa minojnë udhëheqjen amerikane dhe institucionet perëndimore të tilla si NATO dhe BE. Pas samitit Biden-Putin, Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov paralajmëroi: “Hegjemonia juaj ka mbaruar. Rregullat tuaja nuk zbatohen. ”

Kina dhe Rusia do të vazhdojnë të testojnë kufijtë e fuqisë së tyre derisa të ndalohen. Kur bajoneta takohet me mish, ajo zhytet më thellë. Xi paralajmëroi kohët e fundit se ata që përpiqen të bllokojnë ngjitjen e Kinës do të takohen me një “mur prej çeliku”. A ishin vërejtjet e tij një paralajmërim për Perëndimin, apo për konsum të brendshëm? Reputacioni i Xi është dëmtuar nga trajtimi i tij i pandemisë Covid-19. Mrekullia ekonomike e Kinës po ngadalësohet, ekonomia e saj po rritet vetëm 6.6 përqind në 2018, norma më e ulët në 28 vjet. Popullsia e saj po plaket, duke ngadalësuar më tej zhvillimin ekonomik. CPC përbëhet nga elita, vështirë se përfaqëson 1.4 miliardë kinezë.

Ndërkohë, Ukraina është një pikë e ndezur për përshkallëzimin e konfliktit midis Rusisë dhe Perëndimit. Rusia mbështet milicitë separatiste në Donbas, në Ukrainën juglindore. Kohët e fundit përshkallëzoi tensionin duke u përballur me HMS Defender, një anije luftarake britanike që lundronte në ujërat ndërkombëtare pranë Krimesë, të cilën Rusia e aneksoi në 2014.

Britania nuk e njeh aneksimin e paligjshëm të Krimesë nga Rusia, ose pretendimin e saj ndaj ujërave territoriale të Ukrainës në Detin e Zi. Sipas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, “Pika e rëndësishme është që ne nuk e njohim aneksimin rus të Krimesë. Kjo është pjesë e një territori sovran të Ukrainës, ishte plotësisht e drejtë që ne duhet të mbrojmë ligjin [e detit] dhe të ndjekim lirinë e lundrimit në mënyrën që bëmë. “

Përgjigja e Rusisë ishte e shpejtë, duke përfshirë hakmarrjet ushtarake dhe diplomatike. Avionët rusë të luftës dyshohet se kanë qëlluar paralajmërime gjatë kalimit të Mbrojtësit përmes korridorit bregdetar të Krimesë. Moska thirri ambasadorin britanik, duke paralajmëruar masa shtesë nëse anijet britanike vazhdonin të lundronin përgjatë bregdetit të Krimesë.

Kina është në mënyrë të ngjashme konfrontuese. Deti i Kinës Jugore është një rrugë ujore e pasur me energji përmes së cilës kalojnë 3.4 trilionë dollarë tregti në vit. Kontrolli i rrugëve detare nuk është thelbësor vetëm për trafikun komercial, por për flotën në rritje të Kinës që projekton fuqinë në rajon. Në shkelje të ligjeve të detit, anijet e marinës kineze goditën dhe fundosën një anije vietnameze peshkimi pranë Ishujve Paracel vitin e kaluar.

Kina po ndërton bazat e marinës, të cilat i quan “stacione kërkimore” në Fiery Cross Reef, Subi Reef, si dhe posta ushtarake në brigje, shkëmbinj nënujorë dhe shkëmbinj shkëmbinjsh. Në vitin 2016, Filipinet sfiduan veprimet e Kinës para Tribunalit Ndërkombëtar të Arbitrazhit, i cili vendosi në favor të Filipineve dhe anuloi pretendimin e Kinës. Kina thjesht injoroi konstatimin e gjykatës, duke ngritur tensione me Filipinet, Vietnamin, Brunei, Malajzia dhe Tajvani. Kina përballet gjithashtu me Japoninë për kontrollin e Ishujve Senkaku në Detin e Japonisë.

Administrata Obama u përgjigj me “operacionet e lirisë së lundrimit”. Anijet luftarake amerikane lundruan brenda 12 miljeve detare të ishujve të diskutueshëm pa dhënë njoftim ose kërkuar leje. Duke mbështetur Ligjin e Detit, SHBA në mënyrë implicite kundërshton “fuqia e bën qasjen e duhur” të Kinës. Administrata e Bidenit ka rifilluar veprimtarinë e lirisë së lundrimit. A do të jetë kjo e mjaftueshme për të parandaluar agresionin detar të Kinës?

Ballkani Perëndimor është gjithashtu një pikë e rrezikshme. E mbështetur nga Rusia, Serbia nuk pranon të njohë që Kosova është një shtet i pavarur dhe sovran. Ajo bllokon përpjekjet e Kosovës për të fituar njohje më të madhe globale duke u bashkuar me organizatat ndërkombëtare dhe duke vendosur marrëdhënie diplomatike me shtetet e tjera.

Rusia dhe Serbia kanë kërkuar të frikësojnë Kosovën duke krijuar poste ushtarake afër kufirit të Kosovës. Ajo pretendon se baza në Nish, Serbi e Jugut, është për një reagim të emergjencës civile dhe operacione humanitare. Baza përdoret në të vërtetë për të mbledhur informacione mbi aktivitetet perëndimore. Serbia ka krijuar 11 objekte të tjera ushtarake afër kufirit të Serbisë me Kosovën. Kjo shfaqje e forcës ka për qëllim të parandalojë përpjekjet e Kosovës për t’u bashkuar me NATO-n dhe për të fituar njohjen nga të gjitha vendet anëtare të BE-së. Rusia mbështeti një grusht shteti kundër qeverive të Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi kur ata kërkuan anëtarësimin në NATO.

Negociatorët nga Serbia dhe Kosova janë takuar për më shumë se 10 vjet. Ata rifilluan dialogun e tyre në Bruksel më 15 qershor 2021. Serbia zgjodhi atë ditë për një stërvitje të madhe ushtarake që përfshinte 15,000 trupa duke përdorur pajisje ruse, të tilla si tanket T-72M, avionët e luftës MIG-29 dhe helikopterët sulmues Mi35. Dronët e armatosur të blerë nga Kina ishin gjithashtu një pjesë e stërvitjes. “Operacioni Rrufeja” ishte një paralajmërim për Kosovën që të braktisë qëllimin e saj për integrimin Euro-Atlantik. Gjurma e zgjeruar e Kinës është gjithashtu shqetësuese.

Vuçiq nuk pranon që Serbia e humbi Kosovën për shkak të krimeve të Sllobodan Millosheviçit. Një Kosovë e lirë, e pavarur dhe pro-Perëndimore nuk do të bashkohet kurrë me Serbinë. Derisa Kosova po përgatitet për fazën tjetër të dialogut të saj me Serbinë, ka një zhurmë në rritje për të braktisur bisedimet derisa baza e Nishit dhe objektet ushtarake ruse të mbyllen. Udhëheqësit e Kosovës nuk mund të paraqiten në Bruksel me një armë të mbajtur në kokë. Ata as nuk mund të negociojnë pavarësinë, e cila tashmë është njohur nga më shumë se 110 vende.

Kina dhe Rusia punojnë së bashku në Ballkan. Serbia është një përfituese kryesore e Nismës Rrugore të Kinës. Në këmbim, Serbia mbështet shtypjen e Kinës ndaj demokracisë në Hong Kong, abuzimet e të drejtave të njeriut në Xinjang dhe qëndrimin e ashpër ndaj Tajvanit. Vuçiq kërcënon BE duke mbështetur zyrtarisht hapat për të ngritur marrëdhëniet Serbi-Kinë dhe duke zgjeruar bashkëpunimin ushtarak.

Agjencia Ruse e Inteligjencës, GRU, është aktive në Serbi dhe në të gjithë botën. Siguria Kibernetike dhe Agjencia e Sigurisë së Infrastrukturës së Departamentit Amerikan të Sigurisë Kombëtare konfirmon që GRU spiunon agjensitë dhe industritë e qeverisë amerikane.

GRU ka të ngjarë të qëndronte pas sulmit ransomëare, duke synuar tubacionin kolonial që transporton naftë, gaz dhe karburant avioni në Bregun Lindor. Rusia gjithashtu përdori malëare për të prishur sistemin zgjedhor të SHBA 2016, duke përfshirë regjistrimin e votuesve dhe makinat e votimit. Rusia qëndron pas operacioneve të ndikimit malinj që kërkojnë të përkeqësojnë përçarjet në shoqërinë amerikane, duke dobësuar kështu unitetin dhe vendosmërinë e Amerikës.

ShBA nuk mund të mbyllë sytë para agresionit të koordinuar nga Kina dhe Rusia. Ajo duhet të punojë shumë për të zgjeruar operacionet detare në Detin e Kinës Jugore. Ajo gjithashtu duhet të mbështesë lirinë e lundrimit në Detin e Zi duke mbështetur stërvitjet detare të Britanisë. Sanksionet ashpërsuese do të tregonin se SHBA dhe aleatët e saj kanë tolerancë zero ndaj agresionit rus kundër Ukrainës.

Kur bëhet fjalë për Kosovën, SHBA-të janë në një pirun të rrugës. Dialogu Kosovë-Serbi është një karakter. Nëse SHBA dëshiron që ai të funksionojë, ajo duhet të caktojë një të Dërguar të Posaçëm Presidencial për të ndërmjetësuar. Ajo mund të detyrojë Presidentin serb Aleksandar Vuçiq të njohë Kosovën duke kërcënuar të ngrijë pasuritë në det të hapur të Vuçiqit dhe vëllait të tij. Bisedimet nuk mund të jenë në lidhje me statusin e Kosovës. Ata duhet të përqendrohen në statusin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi si shtete të pavarura dhe sovrane. Për të treguar se kjo do të thotë biznes, SHBA duhet të kërkojë mbylljen e bazës së Nishit dhe objekteve të tjera ushtarake ruse në Serbi, derisa vendos një embargo armësh ndaj Serbisë. Spiunët në ambasadat kineze dhe ruse, që veprojnë si oficerë politikë, duhet të dëbohen.

Global US Can’t Avoid Confronting China and Russia

Visitors renew their vows to the Communist Party of China in the Memorial of the 1st National Congress of the CPC (Chinese Communist Party), in Shanghai, China, 01 July 2021. China celebrates on 01 July the 100th anniversary of the founding of the ruling Chinese Communist Party. EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKIDavid L. PhillipsNew YorkBIRNJuly 8, 202108:19Forget talk about ‘re-sets’ in relations; the US is on collision course with two implacable adversaries that are bent on testing its leadership and resolve.

The US is on a collision course with China and Russia over both ideology and influence. As a liberal democracy, the US system of government is antithetical to the authoritarian model of government in China and Russia, both egregious violators of human rights. Far from the “peaceful rise” proclaimed by Premier Xi Jinping, China in tandem with Russia is fomenting conflict in the Western Balkans, the South China Sea, and Ukraine – proving grounds of America’s resolve.

Fraternity between China and Russia dates back to the founding of the Chinese Communist Party, CPC, 100 years ago. China’s Communists were inspired by the 1917 Bolshevik Revolution and its consolidation across the vast Russian Empire. Likewise, Communist China was born in the cauldron of conflict. CPC cadres vanquished both the Japanese occupation and nationalist forces of Chiang Kai-shek. Chinese troops were deployed to the Korean peninsula in 1950. China was also at war with itself, during the Cultural Revolution of the 1960s. China assumed leadership of the Communist world when the Soviet Union collapsed in 1991. Russia is a world power in decline; China is on the rise. Xi and Russia’s President, Vladimir Putin, are united in their sense of historic humiliation by Great Powers and opposition to the West.

Neither China nor Russia wants to directly confront the US. For now, they foment conflicts out of the spotlight and in cyberspace. Their goal is to deny universal values of freedom and democracy, while undermining US leadership and western institutions such as NATO and the EU. After the Biden-Putin summit, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov warned: “Your hegemony is over. Your rules don’t apply.”

China and Russia will continue to test the limits of their power until they are stopped. When the bayonet meets flesh, it plunges deeper. Xi recently warned that those who try to block China’s ascent will be met with a “wall of steel”. Were his remarks a warning to the West, or for domestic consumption? Xi’s reputation has been tarnished by his handling of the Covid-19 pandemic. China’s economic miracle is slowing down, its economy growing just 6.6 per cent in 2018, the lowest rate in 28 years. Its population is ageing, further slowing economic development. The CPC is comprised of elites, hardly representative of 1.4 billion Chinese.

Serbian President Aleksandar Vucic (L) and Chinese President Xi Jinping (R) converse while walking to attend their meeting at the Great Hall of People in Beijing, China, 25 April 2019. EPA-EFE/KENZABURO FUKUHARA / POOL

Ukraine meanwhile is a flashpoint for conflict escalation between Russia and the West. Russia supports separatist militias in Donbas, in southeast Ukraine. It recently escalated tension by confronting HMS Defender, a British warship sailing in international waters near Crimea, which Russia annexed in 2014.

Britain does not recognize Russia’s illegal annexation of the Crimea, or its claim to Ukrainian territorial waters in the Black Sea. According to UK Prime Minister Boris Johnson, “The important point is that we don’t recognize the Russian annexation of Crimea. This is part of a sovereign Ukrainian territory, it was entirely right that we should vindicate the law [of the sea] and pursue freedom of navigation in the way that we did.”

Russia’s response was swift, including military and diplomatic reprisals. Russian war planes allegedly fired warning shots during the Defender’s passage through the Crimean coastal corridor. Moscow summoned the British ambassador, warning of additional measures if British ships continued to sail along the Crimean coast.

China is similarly confrontational. The South China Sea is an energy-rich waterway through which $3.4 trillion in trade passes annually. Control of maritime routes is not only critical to commercial traffic, but to China’s growing navy that projects power in the region. In violation of laws of the sea, Chinese navy vessels rammed and sunk a Vietnamese fishing boat near the Paracel Islands last year.

China is building navy bases, which it calls “research stations” on Fiery Cross Reef, the Subi Reef, as well as military outposts on shoals, reefs and rock outcroppings. In 2016, the Philippines challenged China’s actions before the international Arbitral Tribunal, which ruled in favor of the Philippines and nullified China’s claim. China simply ignored the court’s finding, ratcheting up tensions with the Philippines, Vietnam, the, Brunei, Malaysia and Taiwan. China also confronts Japan over control of the Senkaku Islands in the Sea of Japan.

Montenegrin Prime Minister Milo Djukanovic (L) shakes hands with China’s Premier Li Keqiang (R) during their meeting, on the sideline of the 4th Meeting of Heads of Government of China and Central and Eastern European Countries, at the Great Hall of the People in Beijing, China, 26 November 2015. EPA/KIM KYUNG-HOON / POOL

The Obama administration responded with “freedom of navigation operations”. US warships sailed within 12 nautical miles of disputed islands without providing notification or seeking permission. By upholding the Law of the Sea, the US implicitly opposes China’s “might makes right approach.” The Biden administration has resumed freedom of navigation operations. Will this be enough to deter China’s maritime aggression?

The Western Balkans are also a dangerous flashpoint. Backed by Russia, Serbia refuses to recognise that Kosovo is an independent and sovereign state. It blocks Kosovo’s efforts to gain greater global recognition by joining international organizations and establishing diplomatic relations with other states.

Russia and Serbia have sought to intimidate Kosovo by establishing military outposts near the Kosovo border. It claims that the base in Nis, southern Serbia, is for a civil emergency response and humanitarian operations. The base is actually used to gather intelligence on Western activities. Serbia has established 11 more military facilities near Serbia’s border with Kosovo. This show of force is intended to deter Kosovo’s efforts to join NATO and gain recognition by all EU member states. Russia backed a coup against the governments of North Macedonia and Montenegro when they sought NATO membership.

Negotiators from Serbia and Kosovo have been meeting for more than 10 years. They resumed their dialogue in Brussels on June 15, 2021. Serbia picked that day for a major military exercise involving 15,000 troops using Russian equipment, such as T-72M tanks, MIG-29 war planes and Mi35 attack helicopters. Weaponized drones acquired from China were also a part of the exercise. “Operation Lightning Strike” was a warning for Kosovo to abandon its goal of Euro-Atlantic integration. China’s expanding footprint is also  agrowing concern.

Supporters of Serbian President Aleksandar Vucic wave flags and show a portrait of Russian President Vladimir Putin in front of the Parliament Building during the ‘Future of Serbia’ campaign rally in Belgrade, Serbia, 19 April 2019. EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Vucic refuses to recognize that Serbia lost Kosovo due to Slobodan Milosevic’s crimes. A free, independent and pro-Western Kosovo will never rejoin Serbia. As Kosovo readies for the next phase of its dialogue with Serbia, there is a growing clamor to abandon talks until the Nis base and Russian military facilities are closed. Kosovo’s leaders cannot show up in Brussels with a gun held to their heads. Nor can they negotiate independence, which was already recognized by more than 110 countries.

China and Russia work in tandem in the Balkans. Serbia is a major beneficiary of China’s Belt and Road Initiative. In exchange, Serbia supports China’s crackdown on democracy in Hong Kong, its human rights abuses in Xinjang, and tough stance towards Taiwan. Vucic threatens the EU by officially supporting steps to elevate Serbia-China relations and expanding military cooperation.

The Russian Intelligence Agency, GRU, is active in Serbia and worldwide. The US Department of Homeland Security’s Cybersecurity and Infrastructure Security Agency confirms that the GRU spies on US government agencies and industries. The GRU was likely behind the ransomware attack, targeting Colonial Pipeline that transports oil, gas, and jet fuel to the East Coast. Russia also used malware to disrupt the 2016 US election system, including voter registration and voting machines. Russia is behind malign influence operations that seek to exacerbate divisions in American society, thereby weakening America’s unity and resolve.

The US cannot turn a blind eye to coordinated aggression from China and Russia. It should work multilaterally to expand naval operations in the South China Sea. It should also support freedom of navigation in the Black Sea by supporting Britain’s naval exercises. Toughening sanctions would show that the US and its allies have zero tolerance for Russian aggression against Ukraine.

When it comes to Kosovo, the US is at a fork in the road. The Kosovo-Serbia dialogue is a charade. If the US wants it to work, it should appoint a Special Presidential Envoy to mediate. It can coerce Serbian President Aleksandar Vucic to recognize Kosovo by threatening to freeze the offshore assets of Vucic and his brother. Talks cannot be about the status of Kosovo. They must focus on the status of Kosovo-Serbia relations as independent and sovereign states. To show that it means business, the US should demand the closure of the Nis base and other Russian military facilities in Serbia, while imposing an arms embargo on Serbia. Spies at the Chinese and Russian embassies, operating as political officers, should be evicted.

China and Russia are strategic adversaries of the US. They are testing America’s resolve worldwide. To avoid a major military confrontation in the future, the US must firmly oppose provocations today. No more wishful thinking or happy talk about a reset in US relations. Now is the time to confront China and Russia, exacting a price for their malign activities.

David L. Phillips is currently Director of the Program on Peacebuilding and Human Rights at Columbia University. He served as a Senior Adviser and Foreign Affairs Expert during the Clinton, Bush and Obama administrations.

The opinions expressed are those of the author and do not necessarily reflect the views of BIRN.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s