Kategori
Uncategorized

Men ingenting kommer förändras inom närtid för vi är landet där vi bara pratar rättigheter och aldrig skyldigheter.

Av Henrik Axelsson;

”De spottar på dig, kallar dig för fitta och hora, de skrattar åt dig och säger det finns inget du kan göra, de visar upp sina tillgångar på stan, på sociala medier. De kör runt i bilar som kostar mer att försäkra i månaden än hela din månadslön.

Blir de dömda för något får de fler rabatter på straffet än vad självaste julrean har. De står och väntar på dig när du slutar jobbet, de står utanför ditt hem, de tar din familjs namn vid sin mun, de förser dina barn med narkotika de skrattar när de pissar på dina barn efter att de rånat dem.

Den rättvisa du sliter för genom att knega dina timmar, lämna in din deklaration fylla i alla byråkratiska mallar rycker de på axlarna för.

De tar din farmors tillgångar genom att utge sig för vara någon annan. När du försöker skrika ansvar, konsekvens nickar någon instämmande men ingenting händer. Åren passerar åren går ingenting händer. En dag blir du skjuten och lämnar detta jordeliv och din familj. Röster höjs återigen.

Men ingenting kommer förändras inom närtid för vi är landet där vi bara pratar rättigheter och aldrig skyldigheter. Där vi sätter misstänkta i första hand och målsäganden i andra.

Du fick sona med ditt liv vi ger tillbaka med att kalla dig för hjälte genom att i bästa fall om din mördare är minderårig döma hen till 4 år. 💙”

Herren på bilden är en svensk polis som dödades i Göteborg för några dagar sedan av en invandrare,

Zoteria ne foto eshte nje polic Suedez qe u vra ne Gothenburg para disa ditesh nga nje emigrant,

Nga Henrik Axelsson;

“Ata të pështyjnë, të quajnë pidhi dhe lavire, të qeshin dhe të thonë se nuk mund të bësh asgjë, ata tregojnë pasuritë e tyre në qytet, në mediat sociale.

Ata lëvizin me makina që kushtojnë më shumë për tu siguruar në muaj sesa paga juaj mujore. Nëse ata dënohen për diçka, ata marrin më shumë zbritje në dënim sesa vetë shitja e Krishtlindjeve.

Ata janë duke pritur për ju kur të mbaroni punën, ata janë jashtë shtëpisë tuaj, ata marrin emrin e familjes suaj nga goja, u sigurojnë fëmijëve tuaj drogë, ata qeshin kur ju shurrojnë fëmijëve tuaj pasi t’i kenë grabitur.

Drejtësia për të cilën po përpiqeni duke shpërdoruar orët tuaja, duke dorëzuar deklaratën tuaj duke plotësuar të gjitha modelet burokratike për të cilat mbledhin supet tuaja.

Ata i marrin pasuritë e gjyshes tuaj duke u shtirur si dikush tjetër. Kur përpiqesh të bërtasësh përgjegjësi, qëndrueshmëria tund kokën në marrëveshje, por asgjë nuk ndodh.

Vitet kalojnë vitet shkojnë asgjë nuk ndodh. Një ditë do të pushkatoheni dhe do të largoheni nga kjo jetë tokësore dhe familja juaj. Votat ngrihen përsëri.

Por asgjë nuk do të ndryshojë në të ardhmen e afërt sepse ne jemi vendi ku flasim vetëm për të drejtat dhe asnjëherë detyrimet. Ku i vendosim të dyshuarit në radhë të parë dhe paditësit në të dytin.

Ju është dashur të pajtoheni me jetën tuaj që ne ju japim mbrapsht duke ju quajtur hero në rastin më të mirë nëse vrasësi juaj është i mitur i dënuar me 4 vjet. ”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s