Kategori
Uncategorized

Organet e kufomave shqiptare janë shitur në Rusi. Kjo është një e vërtetë që duhet të kërkohet në bisedimet me Beogradin.

Prof. Dr. Enver Bytyçi për “Bota Sot” më datë 17 korrik 2021, para dialogut Kosovë-Serbi që do të mbahet të hënën më datë 19 korrik, në praninë e Josep Borellit dhe Miroslav Lajçakut, ne sugjerimet drejtuar kryeministrit Albin Kurti, deklaroi se, “ Ky është takimi i dytë pas atij që u mbajt më 15 qershor 2021, ku u prezentuan pozicionet e kundërta. Në këtë takim të parë Vuçiqi, Borelli dhe lajçaku i përgatitën kurth Albin Kurtit, por ai nuk ra në kurthin e Beogradit duke imponuar datën dhe agjendën e Kosovës.

Në takimin e dytë që do të mbahet më 19 korrik 2021, Aleksandër Vuçiq do të tentojë sërish themelimin e Asociacionit të komunave me Shumicë Serbe, dhe për këtë Vuçiq do ta ketë edhe përkrahjen e Brukselit.

Ata do të thonë që kjo “Marrëveshje është nënshkruar dhe duhet të zbatohet”. As Vuçiqi dhe as BE-ja nuk duan ta dijnë se Gjykta Kushtetuese e Kosovës e ka rrëzuar thuajse në të gjitha nenet këtë marrëveshje turpi të nënshkruar nga Hashim Thaçi dher Isa Mustafa.null

Albin Kurti duhet të thotë se, kjo marrëveshje është rrëzuar në mënyrë demokratike nga institucioni ligjor i demokracisë dhe se nuk mund të zbatohet.

Në Bosnjë janë krijuar tri shtete brenda shtetit, dhe Republika Sërpska ka bllokuar me urdhër të Serbisë institucionet e vendit, integrimin e tij dhe dhe po kontrollon edhe mosnjohjen e Kosovës, për ta destabilizuar rajonin.

Albin Kurti, duhet të fokusohet në gjetjen e eshtrave të civilëve shqiptarë të vrarë, të masakuar e të transportuar në Serbi, dhe për këtë të kërkojë hetim ndërkombëtar, nëse këtyre kufomave u është bërë transplant organesh, sepse ka shumë arsye që kjo të ketë ndodhur.

Shtëpia e verdhë shumë e përfolur është si shtëpi e zezë në Beograd.

Organet e kufomave shqiptare janë shitur në Rusi. Kjo është një e vërtetë që duhet të kërkohet në bisedimet me Beogradin.

Albin Kurti duhet t’i kërkojë që marrfëveshjet të cilat Beogradi i ka ratifikuar dhe nuk i ka zbatuar.

Të kërkojë që në zbatim të këtyre marrëveshjeve të zhbëhen mënjëherë srtukturat paralele të Serbisë në Kosovë, që kanë për qëllim zhbërjen e shtetit të Kosovës.

Albin Kurti të kërkojë krijimin e një organizate rajonale të tipit CEFTA për tregti e bashkëpunim , që duhet të jetë bazë e bashkëpunimit në Ballkanin Perëndimor, që si projekt Koosova të jetë e barabartë me vendet e tjera, me çka zëvendësohet Minishengeni Rama-Vuçiq-Zaev”, thuhet në fund të sugjerimeve që Prof. Dr. Enver Bytiqi ia drejton Albin Kurtit

Prof. Dr. Enver Bytyçi, njohës i shkëlqyer i situatës ndërkombëtare, dhe në veçanti i asaj evropiane, ballkanike dhe mbarë shqiptare, me studimet dhe analizat e thukta, reale e pragmatike, po dëshmohet jo vetëm si detektues dhe evidentues i problemeve, por edhe me dhënien e zgjidhjes së këtyre problmeve kaqë serioze dhe shumë dimensionale rajonale.

Marrë nga Bota Sot

https://www.botasot.info/opinione/1630975/prof-dr-enver-bytyci-i-shuan-kerkesat-absurde-te-aleksander-vuciqit-josep-borellit-dhe-miroslav-lajcakut/?fbclid=IwAR27EVZTgzKBca_5GJY6Yn2cKMPLbIXwsGs8JYRSH3i–gnm9oj07M8M-H4

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s