Kategori
Uncategorized

Suedia nuk ndjek diktatet nga Moska

Putini kërkon pushtet mbi politikën tonë të sigurisë

Nga: Anders Lindberg

Foto: TT / TT NEWS AGENCY

Ukraina po lufton për jetën e saj ndërsa bota po mbledh rezistencë.
Përpara se Rusia të shkonte në ofensivë, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së António Guterres iu drejtua drejtpërdrejt Vladimir Putinit .

– Kam vetëm një gjë për të thënë nga zemra. Ndaloni trupat tuaja të sulmojnë Ukrainën. Jepni paqe dhe shans. Shumë njerëz kanë vdekur tashmë.

Por Putini nuk e dëgjoi.

Raketat

Që nga ora katër e mëngjesit të djeshëm, raketa dhe granata kanë rënë mbi popullin e Ukrainës. Filmat që shpërndahen në rrjetet sociale tregojnë se si tanket ruse rrotullohen nëpër vend.

Pak ditë më parë, Vladimir Putin premtoi se nuk do të ndodhte asnjë pushtim. Tani, përkundrazi, duket të jetë më keq nga sa mund ta kishin imagjinuar shumica.

– Suedia dënon pushtimin rus në termat më të ashpër të mundshëm, tha kryeministrja Magdalena Andersson në një konferencë për shtyp dje në mëngjes.

Humbje të mëdha

Sulmet nga ajri dhe nga deti pasohen nga një ofensivë tokësore nga disa drejtime. Se sa prej tyre kanë vdekur është e paqartë, por duke gjykuar nga fuqia e zjarrit që përdoret tani, sigurisht që bëhet fjalë për humbje të mëdha.

Vladimir Putin në një kohë të shkurtër ka grisur telat e rendit të sigurisë evropiane. Qëllimi i tij afatgjatë është të rivendosë sferën e pushtetit që i mundësoi Bashkimit Sovjetik të kontrollonte jetën e njerëzve në pothuajse gjysmën e Evropës.

Ai kërkon ndikim mbi politikën e jashtme dhe të sigurisë të Evropës Lindore dhe Qendrore, si dhe një veto në zgjedhjet e politikës së sigurisë të Suedisë dhe Finlandës.

Asnjë diktim

Suedia nuk do ta pranojë kurrë këtë. Ne nuk ndjekim dhe nuk do të ndjekim asnjë diktat nga Moska.

Vetë Vladimir Putin zakonisht thekson Konferencën e Jaltës në shkurt 1945 si shembull. Atje, fuqitë e mëdha Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Sovjetik dhe Britania e Madhe e ndanë Evropën në sfera të interesit për periudhën pas Luftës së Dytë Botërore.

Është kthyer në këtë kohë të keqe që Vladimir Putin tani dëshiron të përzënë Evropën me forcë. Për Bashkimin Evropian kjo është e paimagjinueshme.

Akull në stomak

– Jemi duke u përballur me situatën më të rëndë të politikës së sigurisë që nga Lufta e Dytë Botërore. Pasojat do të jenë jashtëzakonisht të rënda, tha dje ministrja e Jashtme Ann Linde.

Fatkeqësisht, kjo është plotësisht e vërtetë.

Përgjigja nga Suedia duhet të jetë që të ketë akull në stomak dhe t’i përmbahet kursit të caktuar. Linja jonë e politikës së sigurisë duhet të mbetet e njëjtë me politikën tonë të jashtme.

Ne kontrollojmë veten.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s