Kategori
Uncategorized

Pse Rusia pushtoi Ukrainën?

Luftimet po zhvillohen këtu në Kiev

Karta över ukrainska huvudstaden Kiev, som visar var ryska trupper trängde fram under fredagen.

Harta e kryeqytetit ukrainas Kiev, që tregon se ku përparuan trupat ruse të premten.Foto: Paul Wallander


Pse ka një luftë në Ukrainë?

Karta över Ukraina som visar rapporterade explosioner och invaderande marktrupper fredagen den 22 februari.

Në vitin 2014, Rusia aneksoi gadishullin ukrainas të Krimesë dhe hyri në forcat me Ukrainën lindore . Që atëherë, pjesë të Donetskut dhe Luhanskut ukrainas janë kontrolluar nga separatistët e mbështetur nga Rusia me lidhje të ngushta ekonomike dhe ushtarake me Moskën. Këto janë dy fushat që presidenti rus Vladimir Putin i ka njohur tani si të pavarura. Ai ka argumentuar se Rusia duhet t’i mbrojë këto zona kundër sulmeve të Ukrainës, të cilat ai pretendon se po përkeqësohen.

Pse Rusia pushtoi Ukrainën?

Putin dëshiron të ndalojë zgjerimin e NATO-s në lindje dhe të sigurojë që Ukraina të mbetet në sferën ruse të interesit. Ai ka kërkuar premtime se as Ukraina dhe as vende të tjera, si Suedia, nuk do të anëtarësohen në NATO. Ai gjithashtu dëshiron që Shtetet e Bashkuara dhe NATO të tërheqin sistemet e armëve nga disa vende të Evropës Lindore, të cilat ai beson se përbëjnë një kërcënim për Rusinë.


Lufta në Ukrainë – sfondi në nëntë faza

  1. Në dimrin e 2013-2014, Ukraina u trondit nga protestat në rritje kundër presidentit të atëhershëm pro-rus, Viktor Janukoviç, i cili refuzoi të nënshkruante një marrëveshje bashkëpunimi me BE-në.
  2. Përpjekja e dhunshme e presidentit për të shuar demonstratat shkaktoi zemërim të madh dhe çoi në arratisjen e tij në Rusi në shkurt 2014. E gjithë elita e pushtetit u zëvendësua dhe u emërua një qeveri e re, e emëruar nga aktivistët e protestës. Fakti që opozita pro-perëndimore mori pushtetin, nga ana tjetër, zemëroi Krimenë e dominuar nga Rusia.
  3. Rusia e përdori këtë për të drejtuar një revoltë dhe për të marrë kontrollin e gadishullit me ushtarë me uniforma pa shenja. Ky pushtim shpejt u kthye në aneksim të paligjshëm. Para kësaj, u mbajt një referendum, në të cilin shumica e popullsisë pretendonte se dëshironte t’i përkiste Rusisë në vend të Ukrainës. Referendumi nuk u njoh nga Ukraina apo Perëndimi.
  4. Për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore, një shtet evropian kishte pushtuar kështu një pjesë të një vendi tjetër. Reagimet e botës së jashtme ishin të forta: Rusia u akuzua për shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe disa marrëveshjeve ndërkombëtare.
  5. Një proces i ngjashëm ndodhi shpejt në rajonin e Donbasit të dominuar nga Rusia në Ukrainën lindore. Ndërtesat qeveritare në qytetet e qarqeve Donetsk, Luhansk dhe Kharkiv u pushtuan nga njerëz të armatosur me mbështetjen e forcave ruse. Kharkiv arriti të mbante kontrollin e Ukrainës, por në Donetsk dhe Luhansk separatistët organizuan “referendume” për pavarësinë nga Ukraina.
  6. Pjesë të dy qarqeve sot funksionojnë si republika të shkëputura, me lidhje të ngushta me Rusinë. Në vijën e frontit, ka përleshje të rregullta midis milicive lokale të mbështetura nga Rusia dhe ushtrisë ukrainase. Rusia ka mohuar me vendosmëri përfshirjen në Donetsk dhe Luhansk dhe e konsideron veten plotësisht të drejtë për Krimenë, duke përmendur referendumin. Megjithatë, BE dhe SHBA nuk e shohin gadishullin si rus dhe kanë kontrata me sanksione ekonomike kundër një numri të madh politikanësh, ushtrisë dhe kompanive rusë dhe ukrainas. Deri në fund të vitit 2021, më shumë se 13,000 njerëz ishin vrarë në konflikt, duke përfshirë mijëra civilë.
  7. Në nëntor 2021, Rusia filloi të mbledhë trupa të mëdha përgjatë kufirit me Ukrainën. Shtetet e Bashkuara paralajmëruan se një pushtim rus ishte i pashmangshëm, por Rusia e mohoi atë.
  8. Të hënën, më 21 shkurt, Vladimir Putin njohu territoret ukrainase të Luhanskut dhe Donjeckut si të pavarura dhe dërgoi atje forcat paqeruajtëse që ai i quajti.
  9. Të enjten, më 24 shkurt, forcat ruse nisën një ofensivë të madhe kundër të gjithë Ukrainës.

Anders Ygeman: “Ne do të marrim përgjegjësinë tonë, por presim që edhe vendet e tjera të bëjnë të njëjtën gjë”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s