Kategori
Uncategorized

Lideri Moderat Ulf Kristersson (PPE) kërkon ndihmë për Ukrainën me armë mbrojtëse.

Udhëheqësi i opozitës Ulf Kristersson (M) dënon pushtimin e Ukrainës nga Rusia.

– Ata bëjnë pikërisht atë që ne të gjithë i kishim frikë, por shpresonin se nuk do ta bënin. Ata po pushtojnë një vend fqinj demokratik.

Ka pasoja të tmerrshme.

Pas sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës, Kristersson kërkon që qeveria të rrisë ndihmën për Ukrainën – dhe miraton kërkesën e vendit për eksportin e armëve mbrojtëse. –

Nuk dyshoj aspak në vullnetin e mirë të qeverisë ndaj Ukrainës.

Nga ana tjetër, ata deri më tani kanë përjashtuar, përjashtuar në mënyrë eksplicite, edhe më shumë para për mbrojtjen suedeze dhe kanë përjashtuar ndihmën e Ukrainës me armë mbrojtëse.

Ata duhet të rishqyrtojnë të dyja pozicionet.

Çfarë mund të jetë për armët? –

Mbrojtja ajrore, për t’u mbrojtur nga sulmet ruse, radari, e njëjta gjë atje, ndoshta ka shumë gjëra.

Ka një kërkesë dhe kërkesë eksplicite nga Ukraina ku ata kërkojnë atë ndihmë dhe me çfarë mund të ndihmojmë, mendoj se duhet të ndihmojmë.

Ulf Kristersson kërkon gjithashtu që qeveria të sigurojë fonde më urgjente për Forcat e Armatosura Suedeze.

– Të forcojmë tani mbrojtjen këtu dhe tani me burime të reja në mënyrë që të ndërtojmë shpejt aftësinë mbrojtëse suedeze.

KOHA PËR SOLIDARITET TË VERDHË BLU

24 shkurti shënon fundin e paqes në Evropë. Ukraina aktualisht është nën një sulm të provokuar, gjakftohtë, në shkallë të plotë. Pushtimi i Rusisë shtyp, me fjalët e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, paqe në kontinentin tonë.

Shumë janë vrarë tashmë në sulme dhe beteja me raketa. Sot na arrijnë fotot e shpërthimeve dhe njerëzve që fluturojnë për jetën e tyre – vetëm disa orë fluturim nga Suedia.

Tani është koha që Suedia të tregojë në veprim praktik se çështja e Ukrainës është edhe e jona. Suedia duhet të ndihmojë Ukrainën me atë që po kërkon Ukraina. Bëhet fjalë për ndihmën humanitare, mbështetjen financiare – dhe armët mbrojtëse.

Nga sot vesh një shirit blu-verdhë rreth kyçit të dorës, si një gjest i thjeshtë solidariteti dhe simbol i cilës anë qëndrojmë. Shumë suedezë ndoshta kanë banda të tilla në shtëpi – është një mënyrë e thjeshtë për të treguar mbështetje. Le të mos ketë dyshim se populli suedez i jep popullit ukrainas mbështetjen e tyre me gjithë zemër.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s