Kategori
Uncategorized

Nëse Reagan do të kishte qenë president i Shteteve të Bashkuara dhe Thatcher do të sundonte Anglinë, ata do ta kishin shtypur Putinin.

Alexei: “Për Putinin, NATO është si një pol për një vampir”

Nga: Joachim Kerpner Aftoblandet /

300 km nga Gotland në anën tjetër të Detit Baltik është Kaliningrad, një enklavë e shkëputur nga pjesa tjetër e Rusisë dhe e vendosur midis Lituanisë dhe Polonisë.

Kënaqësia më e madhe e qytetarëve është vizita në BE në fundjavë. Por në të njëjtën kohë, ka 25,000 ushtarë, 52 luftanije dhe bunkerë për raketat bërthamore.

Bashkohuni me fqinjin më të panjohur të Suedisë, një përzierje paradoksale e ushtarëve luftarakë dhe banorëve paqësorë.

Anije ushtarake në portin e Kaliningradit.

Anije ushtarake në portin e Kaliningradit.Foto: Filip Meneses

KALININGRAD. Përgjigja është e thjeshtë, sipas gazetarit Alexei Shabunin në Kaliningrad, Rusi.

Lëreni Ukrainën të bëhet anëtare e NATO-s – atëherë të gjitha trupat ruse do të tërhiqen menjëherë.

– Për Putinin, NATO është si një shtyllë për një vampir, thotë Sjabunin.

Alexei Shabunin mendon se vendet e NATO-s janë frikacakë.

– Nëse Reagan do të kishte qenë president i Shteteve të Bashkuara dhe Thatcher do të sundonte Anglinë, ata do ta kishin shtypur Putinin. “Politikanët në Perëndim janë të dobët, kanë frikë nga Putini”, tha ai.

”Putin har börjat tappa förståndet”, säger Aleksej Sjabunin, 51, journalist i ryska exklaven Kaliningrad.

“Putini ka filluar të humbasë mendjen,” tha Alexei Shabunin, 51 vjeç, një gazetar në enklavën ruse të Kaliningradit.Foto: Filip Meneses

Alexei e ka urryer komunizmin që nga epoka sovjetike dhe beson se Putini po vepron si liderët sovjetikë, edhe pse më keq.

Sjabunin lindi në vitin 1970 në Kaliningradin e atëhershëm të mbyllur. Evropianët perëndimorë nuk u lejuan të vizitonin zonën dhe vetë banorët e Kaliningradit nuk u lejuan të ecnin në plazhet me rërë të Detit Baltik gjatë natës.

– Quhej se “ushtarët suedezë mund të dalin nga uji dhe të të sulmojnë”, kujton Alexei.

Ai nuk e harron kurrë ndjenjën kur vizitoi Evropën Perëndimore për herë të parë në 1993 – “Unë erdha nga bota e tretë në të parën” – dhe kujton çdo udhëtim që ka bërë në BE që atëherë. Por tani ai ka frikë se kufiri mund të mbyllet sërish.

– Kremlini një ditë do të ndalojë udhëtimin jashtë vendit, për çfarëdo arsye, thotë Alexei.

“Vendimi i Putinit si një tallje në fytyrë”

Banorët e Kaliningradit janë më të udhëtuarit në Rusi . Ata janë vetëm disa milje me makinë në vendet e BE-së Polonia dhe Lituania. Rreth 80 për qind e banorëve kanë pasaporta, ndërsa shifra korresponduese në pjesën tjetër të Rusisë është vetëm rreth 20 për qind.

– Kam qenë në të gjitha qytetet e mëdha të Polonisë. Propaganda e qeverisë sonë se sa keq është në Evropë nuk është e vërtetë, thotë ai.

Kur BE-ja në vitin 2012 donte ta bënte më të lehtë për banorët e Kaliningradit marrjen e vizave, Putin tha jo. Ai kërkoi një vizë më të thjeshtë të BE-së për të gjithë rusët.

– Pastaj nuk u bë asgjë edhe për ne. Ishte si një pështymë në fytyrë, thotë Aleksej.

Mitt i Kaliningrad ligger stadshuset – Dom Sovjetov. En oanvändbar koloss, påbörjad för 50 år sedan men aldrig färdigbyggd.

Në mes të Kaliningradit është bashkia – Dom Sovjetov. Një kolos i papërdorshëm, i nisur 50 vjet më parë, por nuk u përfundua kurrë.Foto: Filip Meneses

Që nga vendosja e sanksioneve perëndimore kundër Rusisë pas pushtimit të Krimesë nga vendi në vitin 2014, ekonomia ruse është përkeqësuar. Pa fabrikën e makinave Avtotor, e cila bashkon Hyundai, Kia dhe BMW dhe përbën gjysmën e ekonomisë së Kaliningradit, ekonomia lokale do të shembet, sipas Alexei.

– Farmacitë që shesin ilaçe janë të vetmet që rriten në Rusi dhe dyqanet e pijeve. Ata rriten si kërpudha. Ashtu si para rënies së Bashkimit Sovjetik, atëherë edhe konsumimi i alkoolit ishte në kulmin e tij, thotë ai.

Thjesht shkoni në çdo dyqan dhe do ta kuptoni pse. Këtu, një litër vodka e varietetit më të lirë kushton 32 SEK. Dhe në Hotel Merkure, verë e gazuar shërbehet për mëngjes.

Starorusskaja Vodka och Belyj Bars Vodka kostar 261 rubel för en halvliter, omkring 32 kronor, i Kaliningrad.

Starorusskaja Vodka dhe Belyj Bars Vodka kushton 261 rubla për një pintë, rreth 32 korona, në Kaliningrad.Foto: Joachim Kerpner

Alexei thotë se vetëm pesë për qind e pëlqejnë atë për qeverinë, por edhe më pak janë negativë në pjesën tjetër të Rusisë. Në vitin 2010, më shumë se 10,000 banorë të Kaliningradit demonstruan kundër partisë në pushtet të Putinit “Rusia e Bashkuar”, duke e shkaktuar lemzën e qeverisë. Ishte atëherë demonstrata më e madhe e vendit që nga rënia e Bashkimit Sovjetik. Që atëherë, vidhat janë shtrënguar, sot demonstratat ruse mund të përbëhen vetëm nga një person.

– Nëse do të doja të jetoja në paqe, do ta mbështesja Putinin. Por unë nuk dua, ai është komunist. Ne jemi gati të bëhemi si Koreja e Veriut, dhe ky është faji i vetë rusëve. Shumë po mendojnë, “Le të jetojmë në paqe edhe për 20 vjet përpara se Putini të zhduket”. Ata e dinë që pas tij do të ketë kaos, por duan që deri atëherë të jetë e qetë, thotë Aleksej.

Gjatë pandemisë së koronës, askush nuk ka mundur të udhëtojë nga Kaliningrad në BE.

– Është një stres i madh për ne që nuk na lejojnë të udhëtojmë. Të gjithë duan të dinë se kur mund të dalim përsëri, jemi mësuar të udhëtojmë në Evropë, thotë Aleksej.

Ai është i bindur se Putin ka vendosur të hyjë në Ukrainë. Pyetja e vetme është se kur do të ndodhë.

– Popullariteti i tij po bie, ndaj duhet të pushtojë Ukrainën. Putin po luan me aksione të larta, por ai është gati të luajë kumar. Po bëhet gjithnjë e më shumë pushtetar, ka filluar të humbasë mendjen, thotë Aleksej.

“Navalny jeton në mëshirë – mund të vritet së shpejti”

Politikani opozitar Alexei Navalny, i cili u helmua fillimisht nga shërbimet ruse të sigurisë dhe tani është në burg, po jeton në mëshirë, sipas Alexei Shabunin.

– Navalny jeton sepse është një mall me Perëndimin. Nëse ka sanksione më të ashpra kundër Rusisë për shkak të një lufte në Ukrainë, ai nuk është më një mall, atëherë Putini do ta heqë qafe atë, thotë ai.

Journalisten Aleksej Sjabunin, 51, är övertygad om att Putin bestämt sig för att gå in i Ukraina. Enda frågan är när det kommer att ske.

Gazetari Alexei Shabunin, 51 vjeç, është i bindur se Putin ka vendosur të hyjë në Ukrainë. Pyetja e vetme është se kur do të ndodhë.

Nga ana tjetër, ai nuk beson në një sulm rus ndaj Suedisë apo Finlandës.

– Putin ka frikë nga Suedia dhe Finlanda. Ai e di se do të merrte një përgjigje të ashpër, të cilën Stalini e mori nga Finlanda. Gjyshi im ishte në Luftën e Dimrit në Finlandë, kur rusët treguan kokën, u qëlluan nga snajperët finlandezë, thotë Alexei Sjabunin.

Alexei nuk ka frikë nga NATO, pavarësisht se vendet e aleancës rrethojnë zonën e Kaliningradit. Ai nuk jep shumë për kërkesën e Putinit që Suedia të mos anëtarësohet në NATO.

– NATO nuk e ka kërcënuar kurrë Kaliningradin. Nuk e kuptoj nga se ka frikë qeveria. NATO është tashmë këtu, thotë Alexei Sjabunin.

Aftonbladets Joachim Kerpner och Filip Meneses på plats i Kaliningrad.

Joachim Kerpner i Aftonbladet dhe Filip Meneses në terren në Kaliningrad.

Kaliningrad-området ligger 30 mil från Gotland.

Zona e Kaliningradit është 300 km nga Gotland.Foto: Google Maps

https://www.aftonbladet.se/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s