Kategori
Uncategorized

Deportoni oficerët e inteligjencës ruse nëpër ambasada …

Të gjitha vendet e BE-së tani duhet të dëbojnë oficerët e inteligjencës ruse që banojnë në vendet tona si “diplomatë”.

Tani nuk është koha për diplomaci dhe ato nuk kanë asnjë lidhje me diplomacinë.

Ato paraqesin rreziqe sigurie në të gjitha vendet e BE-së dhe Rusia aktualisht po provon në Ukrainë pse nuk duhet të lejohen të jenë dhe të veprojnë në demokraci të tjera.

Për mua, që jam formuar politikisht kur mbaroi Lufta e Ftohtë dhe Muri u shkatërrua, ndihet krejtësisht surreale të duhet të shkruaj këto rreshta.

Zemra ime po rrjedh gjak nga fotot që po shohim tani nga Kievi.

Herën e fundit që demonstruam në Norrmalmstorg ishte për lirinë e shteteve balltike.

Tani po demonstrojmë në Norrmalmstorg kundër pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Por ideali është saktësisht i njëjtë edhe sot si atëherë.

Për liri, kundër shtypjes. Demokraci liberale, jo despot autoritar.

Pushteti nuk shkon para si duhet. Dhe vetëm liria jep paqe.

Och för det fjärde: Utvisa ryska underrättelseofficerare.

Samtliga EU-länder borde nu utvisa de ryska underrättelseofficerare som uppehåller sig i våra länder som ”diplomater”.

Nu är inte tiden för diplomati och de har dessutom ingenting med diplomati att göra.

De utgör säkerhetsrisker i alla EU-länder och Ryssland bevisar just nu i Ukraina varför de inte ska tillåtas vara, och verka, i andra demokratier.

För mig som är politisk formad när Kalla kriget tog slut och Muren revs, känns det helt surrealistiskt att behöva skriva dessa rader.

Mitt hjärta blöder av de bilder vi nu ser från Kiev.

Förra gången vi demonstrerade på Norrmalmstorg var det för de baltiska staternas frihet.

Nu demonstrerar vi på Norrmalmstorg mot Rysslands invasion av Ukraina.

Men idealen är exakt desamma idag som då. För frihet, mot förtryck.

Liberal demokrati, inte auktoritär despoti.

Makt går inte före rätt. Och bara frihet ger fred.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s