Kategori
Uncategorized

Shishet mbushen në fabrikë, me koktej Molotov në vënd të birrës.

Nga: Nivette Dawod

LVIV. Jashtë me birrën – brenda me benzinë.

Fabrika e birrës Pravda ka vendosur të rifillojë prodhimin e birrës gjatë luftës.

Tani ata bëjnë kokteje molotov në vend të tyre.

Tingëllon me zë të lartë nga kutitë e grumbulluara në zonën industriale tre kilometra në verilindje të Lvivit qendror.

Një varg burrash lëvizin shishet bosh me shpejtësi kur bora fillon të bjerë befas.

Shishet duhet të mbahen të thata. Jo se duhet të mbushen me birrë.

Ato do të mbushen me benzinë, vaj makine dhe përbërës të tjerë – dhe do të bëhen kokteje molotov.

Ideja u ngrit në të njëjtën kohë me fillimin e pushtimit rus të Ukrainës , të enjten e 24 shkurtit.

Även andra bryggerier har gett tummen upp för den som vill hämta tomflaskor till Pravda, som gör om dem till molotovcocktails.

Fabrikat e tjera të birrës gjithashtu u kanë dhënë zemër atyre që duan të sjellin shishe bosh në Pravda, e cila i kthen ato në kokteje molotov.Foto: JERKER IVARSSON / AFTONBLADET

“Më e rëndësishme se të gjitha birra”

Kur askush nuk pinte më birrë, shishet e qelqit mund të përdoreshin për gjëra të tjera.

– Ne nuk mund të krijojmë birrë sepse askush nuk pi birrë tani. Por ne ende duam të bëjmë diçka. Ne vendosëm të përdorim njohuritë tona teknike për të bërë kokteje molotov, ato janë më të rëndësishme se çdo birrë dhe çdo pije, se në thelb çdo gjë, thotë Yuri Zastavnyj, bashkëpronar i fabrikës së vogël lokale të birrës Pravda.

Pse?

– Sepse ne mendojmë se është tani ose kurrë. Ky rast është më i rëndësishëm se karriera, apo edhe familja juaj. Nëse e humbisni këtë moment historik për të thyer shtyllën kurrizore të perandorisë sulmuese, atëherë nuk keni karrierë, as familje, as vlera të mira për të ardhmen. Të gjithë po bëjnë atë që munden tani. Ne mund t’i bëjmë gjërat me shishe, t’i mbushim ato me lëng në mënyrën e duhur dhe ne e përdorim atë njohuri për të bërë kokteje molotov, thotë ai, sikur të ishte gjëja më e dukshme ndonjëherë.

Kryebashkiaku kërkoi

Dhe ndoshta është në fakt kjo në një vend si Ukraina.

Kryetari i bashkisë së Lviv, Andrei Sadovyj, të shtunën u bëri thirrje njerëzve që të fillojnë të bëjnë koktejet e tyre Molotov.

– Kush ka armë: ta ketë gati. Kushdo që nuk ka armë: të ketë gati një koktej molotov. Recetat i gjeni në internet, tha ndër të tjera ai.

Yuri Zastavnyj thotë:

– Ky është ndoshta i vetmi vend në histori ku Ministria e Brendshme ka publikuar pesë receta për kokteje molotov dhe ka inkurajuar njerëzit t’i bëjnë dhe t’i përdorin ato.

En av Pravdas anställda häller upp vätskan till flaskbomben i en glasflaska.

Një nga punonjësit e Pravda derdh lëngun për bombën e shishes në një shishe qelqi.Foto: JERKER IVARSSON / AFTONBLADET

Kontrolloi Youtube

Kur lajmi për fabrikën e birrës së tij u publikua nga gazeta Kyiv Independent të shtunën, ofertat filluan të vinin.

Njerëzit kanë dhuruar benzinë, stiropor, shkumë, sapun, vaj makinerie dhe gjëra të tjera që mund të përdoren për të bërë bombën e shisheve. Fabrikat e tjera të birrës u kanë dhënë zemër atyre që duan të marrin shishe bosh për Pravda.

Ihor Chertov, drejtor i birrës në Pravda, thotë se ai kontrolloi Youtube dhe eksperimentoi me një recetë.

– Është një punë mjaft e ndërlikuar, sepse çdo gjë e bëjmë me dorë. Por ne shpresojmë që të arrijmë të përmirësojmë pak shpejt, kemi shumë ide se si mund ta bëjmë atë dhe në të njëjtën kohë të rrisim prodhimin.

Është rregulluar edhe shpërndarja e koktejve molotov.

Pravda stoltserar med sina olika ölsorter. Den orange etiketten har en satirbild på Rysslands president Vladimir Putin. Texten lyder: ”Putin är ett kukhuvud”.

Pravda është krenare për birrat e saj të ndryshme. Etiketa portokalli ka një imazh satirik të presidentit rus Vladimir Putin. Në tekst thuhet: “Putini është një kokë gjeli”.Foto: JERKER IVARSSON / AFTONBLADET

Den orange etiketten har en satirbild på Rysslands president Vladimir Putin. Texten lyder: ”Putin är ett kukhuvud”.

Etiketa portokalli ka një imazh satirik të presidentit rus Vladimir Putin. Në tekst thuhet: “Putini është një kokë gjeli”.Foto: JERKER IVARSSON / AFTONBLADET

“Një variant Ikea”

Kur prodhimi të përfundojë, një grup do t’u shpërndahet njerëzve në Lviv. Pala e dytë do të çohet në kryeqytetin Kiev, ku luftimet kundër forcave ruse kanë qenë të ashpra ditët e fundit.

Përgjegjës për transportin përfshijnë variantin ukrainas të Gardës së Brendshme, Forcat e Mbrojtjes Territoriale, të cilat shpesh shihen në pikat kufitare ose patrullojnë rrugët e qytetit. Disa organizata rinore kanë thënë gjithashtu se duan të ndihmojnë.

– Shishet që dërgohen në Lviv janë plotësisht gati për përdorim. Shishet që dërgohen në Kiev duhet të montohen. Ato janë një variant Ikea, mund të thuash, thotë Yuri Zastavnyj.

Kjo është një thirrje e qartë për të përdorur forcën. Si e shikoni atë?

– Është dhunë të ndalosh dhunën. Nuk është thirrje për të përdorur forcë. Ne nuk duam që askush të përdorë forcën. Ne duam të kthehemi në punët, studimet tona, të shkojmë të ushtrohemi, të vrapojmë në park, por këtë duhet ta bëjmë për të mbrojtur të ardhmen tonë.

Këtu në Lviv nuk po zhvillohen beteja, a prisni që ata të vijnë këtu?

– Jemi në luftë, i gjithë vendi. Qytetet janë bombarduar 120 kilometra larg këtu. Ukraina perëndimore është një lloj djepi i rezistencës kundër Rusisë, rusët historikisht kanë një imazh të banorëve të Lviv si më agresivë ndaj tyre. Na vë në rrezik.

Tani që keni vëmendjen e suedezëve. Çfarë dëshironi t’u thoni lexuesve tanë?

– Kjo nuk është vetëm beteja e Ukrainës. Është beteja e të gjithëve. Nëse humbasim, ata do të vijnë pas jush. Ata vijnë më shpejt nga sa mendoni, siç bënë me ne. Kjo është beteja e të gjithëve dhe të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm për këtë.

Till Lviv-borna levereras färdiga molotovcocktails. Flaskorna som körs till Kiev behöver monteras. ”De är en Ikea-variant kan man säga”, säger Jurij Zastavnyj, delägare på Pravda.

Kokteje molotov të përfunduar u dërgohen banorëve të Lviv. Shishet që dërgohen në Kiev duhet të montohen. “Mund të thuash se janë një variant Ikea,” thotë Yuri Zastavnyj, bashkëpronar i Pravda.Foto: JERKER IVARSSON / AFTONBLADET

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s