Kategori
Uncategorized

Polina e vogël u qëllua për vdekje në luftë

Nga: Emil Forsberg

Më shumë se dhjetë fëmijë janë vrarë gjatë luftës në Ukrainë.

Nxënësja e klasës së katërt Polina është e para që identifikohet me emër dhe foto.

“Vetura e familjes së saj u qëllua nga ushtarë rusë”, tha nënkryetari i bashkisë së Kievit në një deklaratë.

Pushtimi rus i Ukrainës është në ditën e pestë dhe viktimat civile janë në rritje.

Sipas shefit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut, 102 njerëz kanë vdekur që nga fillimi i luftës. 16 prej tyre janë fëmijë, sipas presidentit ukrainas Volodomyr Zelensky.

Në një postim në Facebook, nënkryetari i bashkisë së Kievit, Volodomyr Bondarenko, shkruan se Polina e klasës së katërt është një nga të vrarët nga forcat ruse.

Imazhi i Polinës është përhapur në media të ndryshme.  Ajo është një nga fëmijët që ra viktimë e luftës.

Imazhi i Polinës është përhapur në media të ndryshme. Ajo është një nga fëmijët që ra viktimë e luftës.Foto: Private

Imazhi është përhapur

Polina ishte ulur në një makinë me familjen e saj në pjesën veriperëndimore të kryeqytetit, kur ata u qëlluan nga ushtarët rusë, raporton  BBC , The Guardian dhe Sky News .

Prindërit e saj vdiqën gjithashtu në sulm, ndërsa një vëlla dhe një motër po trajtohen në kujdesin intensiv në një spital për fëmijë.

Imazhi i vogëlushes nga Kievi tashmë po përhapet në media në mbarë botën.

Shtatë vjeçarja Alisa Hlans është një tjetër vajzë që ra viktimë e luftës. Ajo ishte një nga gjashtë personat e vrarë kur një parashkollor u bombardua në qytetin e vogël Ochtyrka në pjesën verilindore të Ukrainës, raporton BBC .

Amnesty International ka vënë në dukje Rusinë si përgjegjëse për sulmin dhe pretendon se ka përdorur bomba thërrmuese, gjë që është e ndaluar sipas ligjit ndërkombëtar.

– E shihni, të gjithë janë të mbuluar me gjak. Shiko kete. Më shqetëson që është parashkollor. Për çfarë po qëllojnë? Ku janë objektet ushtarake?, thotë një dëshmitar okular sipas The Guardian.

Ett utbränt militärfordon på en gata i Kiev efter striderna mellan ryska och ukrainska trupper.

Një automjet ushtarak i djegur në një rrugë në Kiev pas luftimeve midis trupave ruse dhe ukrainase.Foto: AP

Shqetësime për situatën në Siri

Shpërthimi ka rritur frikën se ushtria ruse do të bombardojë pa kujdes si në Siri në vitin 2019, ku spitalet dhe shkollat ​​u shkatërruan. Një hetim i OKB-së për incidentin më vonë doli në përfundimin se Rusia kishte kryer krime lufte.

– Dhemb në stomak të shohësh një sulm të tillë pa dallim në një parashkollor ku civilët po kërkojnë strehim. Kjo duhet të hetohet si krim lufte. Nuk ka asnjë justifikim të mundshëm për hedhjen e bombave thërrmuese në zonat e populluara, aq më pak pranë një shkolle. Kjo tregon vetëm se si të injorohen jetët e zakonshme, thotë Sekretarja e Përgjithshme e Amnesty International, Agnès Callamard.

Ukrainska trupper går omkring bland bråten efter ett ryskt flyganfall.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s