Kategori
Uncategorized

Berisha: Serbia ‘de facto’ është e rreshtuar në anën e Rusisë.

Lideri historik i PD-së, Sali Berisha, ka dalë sot në një konferencë për shtyp për të denoncuar qëndrimin e Beogradit ndaj Rusisë dhe agresionit rus në Ukrainë, si një qëndrim që përbën një kërcënim dhe rrezik për paqen në Ballkanin Perëndimor.

‘Serbia, historikisht e njohur si Rusia e Vogël, nuk e ka dënuar agresionin barbar rus ndaj Ukrainës.

Ajo nuk votoi në Këshillin e Ministrave të këshillit të Evropës për pezullimin e Rusisë nga ky institucion.

Serbia nuk ju bashkua vendeve perëndimore, nuk vendosi sanksione. Serbia ‘de facto’ është e rreshtuar në anën e Rusisë. 

Do të theksojmë këtu se ky qëndrim i Serbisë përbën një ndarje të qartë, përfundimtare, politike, të këtij vendi nga rrjedhje e përgjithshme euroatlantike dhe në çdo rrethanë ajo është një aleat potencial për veprime destabilizuese në rajon.’, tha ne nisje te konferences per mediat, lideri historik i demokrateve, Sali Berisha.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s