Kategori
Uncategorized

Berisha:Shqipëria duhet të largohet menjëherë nga nisma e ‘Ballkanit të Hapur’

”Duke denoncuar këto qëndrime të Beogradit si qëndrime të rrezikshme për paqen dhe stabilitetin, si një kërcënim për paqen dhe stabilitetin në rajon, – tha ai ndër të tjera, –

Gjithashtu shpreh denoncimin tim për qëndrimet e dy vendeve anëtare të NATO-s, të Shqipërisë dhe të Maqedonisë, ndaj projektit të “Ballkanit të Hapur”,

Ky projekt që de facto shënon një aleancë trilaterale të dy vendeve anëtarë të NATO-s me një vend aleat besnik të Rusisë.

Dy vende anëtare të NATO në këtë nismë sillen si vasalë të Beogradit dhe për rrjedhojë sillen si vende sikur të jenë në zonën ruse të influencës.

Jam këtu për të kërkuar me urgjencë denoncimin e kësaj nisme si një nismë të mirëfilltë që synon vendosjen e hegjemonisë së Beogradit në rajon dhe vendosjen e rajonit në zonën e influencës së Rusisë agresive,” nënvizoi Berisha

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s