Kategori
Uncategorized

Leonid Ivasjov: Një luftë kunder Ukrainës do të ishte “një tragjedi e madhe dhe një krim i rëndë”.

Leonid Ivasjov, 78 vjeç, është kryetar i Unionit të Oficerëve Gjith-Ruse.

Një kolonë me automjete ushtarake ruse në Krime në janar.
Një kolonë me automjete ushtarake ruse në Krime në janar. Foto: AP Photo

“Një luftë ruse kundër Ukrainës do të ishte një tragjedi e madhe dhe një krim i rëndë. Përpjekjet për të detyruar Ukrainën të dojë Rusinë përmes kërcënimeve të dhunshme janë të pakuptimta dhe të rrezikshme.”

Fjalët nuk vijnë nga një kritik i regjimit, por nga një ushtarak rus i rangut të lartë. Kjo tregon njohuri për planet e Putinit, por edhe se ka rezistencë lufte brenda korpusit të oficerëve.Ky është një tekst komentues. Autori është përgjegjës për analizat dhe pozicionet në tekst.

Luftë apo jo luftë? Ka kaskada të përditshme sinjalesh kontradiktore nga Moska.

Javën e kaluar, presidenti Vladimir Putin e bëri të qartë se do t’i jepte një shans bisedimeve diplomatike. Moska më pas njoftoi se stërvitjet ushtarake ruse rreth Ukrainës do të fillonin të shpërbëheshin sipas planit dhe njësitë do të ktheheshin në bazat e tyre.

Ditët e fundit loja diplomatike duket se ka humbur vrullin. Shtetet e Bashkuara përsërisin se një pushtim rus mund të ndodhë në çdo kohë, ndërsa Rusia fokusohet në zonat separatiste të udhëhequra nga Rusia në Donbass, ku Ukraina, sipas Vladimir Putin, po kryen “gjenocid” ndaj popullit rus.

Mund të jetë një vazhdim i luftës psikike që ka gjasa të ngatërrojë kundërshtarin. Asnjë nga këto nuk duhet të nënkuptojë se do të ketë një ndërhyrje ruse. Por mund të jetë me vlerë të kujtohet se aktet e luftës shpesh paraprihen nga përpjekjet për të mashtruar kundërshtarin.Por mund të jetë me vlerë të kujtohet se aktet e luftës shpesh paraprihen nga përpjekjet për të mashtruar kundërshtarin.

Përpara pushtimit të Gjeorgjisë në verën e vitit 2008, Moska deklaroi se një manovër e madhe po hiqej gradualisht. Një pakësim i ngjashëm i pjesshëm i manovrave ushtarake ruse ndodhi në pranverën e vitit 2014, por kjo nuk i pengoi forcat speciale ruse, pa emërtime kombësie, të pushtonin Donetsk dhe Luhansk në Ukrainën lindore dhe të merrnin kontrollin e qyteteve.

Në Rusi, ku media televizive kontrollohet nga Kremlini, zërat kritikë rrallë dëgjohen për tubimin ushtarak rus rreth Ukrainës.

Por në javët e fundit, disa oficerë të lartë rusë kanë bërë diçka të pazakontë: duke dënuar hapur atë që ata i shohin si plane për një luftë kundër Ukrainës. Formulimet e tyre tingëllojnë sikur kanë ardhur nga patriotë ukrainas ose kritikë të Putinit me mendje liberale. Por ato janë gjithashtu të rralla në një mënyrë tjetër: ushtria ruse tradicionalisht është përmbajtur nga ndërhyrja në politikë.

Leonid Ivasjov, 78 vjeç, është kryetar i Unionit të Oficerëve Gjith-Ruse.  Fotografi Stock.
Leonid Ivasjov, 78 vjeç, është kryetar i Unionit të Oficerëve Gjith-Ruse. Fotografi Stock. Foto: Ivan Sekretarev / AP

Një nga kritikët është koloneli në pension Leonid Ivasjov, 78-vjeçari kryetar i “Unionit të Oficerëve All-Rus”, një organizatë e veteranëve nacionalistë. Ai është një nacionalist i njohur i krahut të djathtë, i cili për një kohë të gjatë – në vitet 1976–2001 – mbajti poste të larta në Ministrinë e Mbrojtjes sovjetike dhe më pas ruse.

Ai mbështeti aneksimin e Krimesë tetë vjet më parë. Por tani Ivasov është kthyer dhe shkruan në një letër të hapur se një luftë kundër Ukrainës do të ishte “një tragjedi e madhe dhe një krim i rëndë”. Dhe në një intervistë me radiostacionin liberal Echo Moskvy, ai tha se flet për shumicën e kolegëve të tij oficerë në pension.null

Kritikat e tij ndaj Putinit janë të mprehta dhe ai kërkon që presidenti të japë dorëheqjen për shkak të “konfliktit artificial” që ai krijoi si një shpërqendrim nga problemet në rritje të brendshme.

Në letrën e tij të hapur, Ivasjov pretendon se një luftë do të kushtonte dhjetëra mijëra jetë nga të dyja palët dhe do t’i bënte përgjithmonë rusët dhe ukrainasit armiq të vdekshëm. Një ofensivë ruse do ta bënte Rusinë një paria ndërkombëtare, subjekt i sanksioneve të rënda.

Ai i bëri thirrje Putinit të braktisë “politikën e tij kriminale të provokimit të një lufte në të cilën Federata Ruse do të gjendet e vetme kundër forcave aleate perëndimore”.

Një operacion i armatosur kundër Ukrainës mund të kërcënojë përfundimisht ekzistencën e Rusisë si një shtet i pavarur, paralajmëron Ivashov.

Një tjetër oficer kritik është koloneli Mikhail Chodarenok, një ish-anëtar i Shtabit të Përgjithshëm rus. Prej disa vitesh është shkrimtar dhe gazetar.

Në një artikull në aneksin ushtarak të Nezavisimaja Gazeta , Chodarenok sulmon idenë e një ndërhyrjeje ushtarake kundër Ukrainës. Nuk do të jetë një fitore e lehtë, siç parashikojnë “politologët gjakatarë”, shkruan ai.

Një sulm dërrmues me bombë dhe raketa nuk do të shtypë të gjithë rezistencën brenda pak orësh, aq pak sa ndodhi për Bashkimin Sovjetik në Afganistan dhe Çeçeni.Sipas Chodarenok, një tjetër keqkuptim midis politikanëve rusë është se askush në Ukrainë nuk do të ngrihet për të mbrojtur “regjimin e Kievit”. Kjo tregon një injorancë totale të gjendjes shpirtërore në shtetin fqinj, thotë ai.

Sipas Chodarenok, një tjetër keqkuptim midis politikanëve rusë është se askush në Ukrainë nuk do të ngrihet për të mbrojtur “regjimin e Kievit”. Kjo tregon një injorancë totale të gjendjes shpirtërore në shtetin fqinj, thotë ai. Është e kundërta: “Askush në Ukrainë nuk do ta përshëndesë ushtrinë ruse me bukë, kripë dhe lule” dhe ai paralajmëron të mos nënvlerësohet urrejtja kundër Rusisë.

Ai ka frikë se Rusia nuk ka mësuar asgjë nga gabimi i vitit 2014, kur u imagjinua se e gjithë “bregu i majtë Ukraina” (deri në lumin Dnieper) do të shndërrohej në Novorossiya (termi i nacionalistëve rusë për territoret ukrainase të konsideruara ruse. )..

Këto pikëpamje nuk kanë gjasa të shprehin një ndjenjë të përhapur në Forcat e Armatosura Ruse, ku përgjithësisht vlerësohet linja e ashpër e Kremlinit kundër NATO-s. Kështu, ato nuk janë një faktor i rëndë që Putini duhet të marrë parasysh në vendimet e tij.Por toni dramatik është një shenjë se ka njohuri për planet e luftës të Kremlinit në qarqet e larta ushtarake.

Por toni dramatik është një shenjë se ka njohuri për planet e luftës të Kremlinit në qarqet e larta ushtarake.

Cila është atëherë rëndësia e propozimeve të ish-ushtarakëve? Opinionet ndryshojnë. Kur pyes Andrei Soldatov, një analist sigurie dhe specialist në shërbimet ruse të sigurisë në Moskë, vlerësimi i tij është të mos e marrë më seriozisht Ivasovin, për shkak të reputacionit të tij të ashpër. Ai gjithashtu beson se do të ishte mendim i dëshiruar të besohej se do të kishte një opinion të përhapur kundër luftës brenda Forcave të Armatosura ruse .

Andrei Kolesnikov, analist në Qendrën e Moskës Carnegie, tha për revistën Politico: “Ekziston një ndjenjë e përgjithshme se nëse do të ketë një luftë, ajo nuk do të jetë as e shkurtër dhe as fitimtare dhe do të ketë shumë viktima. As shtresat më konservatore në shoqëri nuk duket se duan një luftë të vërtetë”.

Ish-ambasadori i SHBA-së në Moskë,Michael McFaul, komentoi në Twitter: “Kjo është një gjë e madhe. “Dikur, gjenerali Ivasov ishte një nga udhëheqësit më të respektuar (dhe më të ashpër) të Ministrisë së Mbrojtjes”.

Komentatori i pavarur ushtarak Alexander Golts fillimisht mendoi se apeli kundër luftës i Ivasov ishte i rremë, duke pasur parasysh prejardhjen e tij konservatore kombëtare. Por për shkak se Ivasjov është i rrënjosur thellë në strukturën ushtarake, ai ka marrë rolin e shprehjes së pikëpamjeve të oficerëve në shërbim, të cilët përndryshe nuk lejohen të shprehen politikisht.

Marrë nga gazeta suedeze/ Dagens Nyheter

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s