Kategori
Uncategorized

Putini është bërë despoti i çmendur që bota ka frikë

Wolfgang Hansson

PËRDITËSUAR: KOHËT E FUNDIT

Një luftë si makth në Evropën 2022 është një fakt.

Me sulmin e tij tronditës dhe krejtësisht të paprovokuar ndaj Ukrainës, Vladimir Putin është zhvilluar në despotin e çmendur që shumë prej kohësh e kanë pasur frikë.

Por nuk është vetëm Ukraina ajo që është në rrezik, por siguria e të gjithë Evropës.

Deri më tani, Putin ka qenë strategu i kujdesshëm që ka ndërmarrë hapa të vegjël dhe të llogaritur kur ka qenë jashtë në aventurat e tij të mëparshme të luftës. Si në aneksimin e Krimesë dhe luftën në Siri.

Me pushtimin total të gjerë të Ukrainës , ai ka hedhur të gjithë kujdesin jashtë detit. Tanke futen nga të gjitha drejtimet dhe skajet, si dhe trupat. Synimi duket se është të marrë të gjithë ose pjesë të mëdha të Ukrainës, duke përfshirë kryeqytetin Kiev. Putini ndoshta dëshiron të vendosë një regjim bindjeje dhe ta kthejë Ukrainën në kukull të Rusisë .

Ky ishte ndoshta plani i Putinit gjatë gjithë kohës. Prandaj ai bëri kërkesa të paarsyeshme ndaj NATO-s. Loja diplomatike ishte vetëm një pretekst për të justifikuar një pushtim.

Inkoherente

Nuk e di nëse është për shkak të izolimit të Putinit gjatë pandemisë së koronës, ai ka qenë i fiksuar për të mos u infektuar, por duket se ka pësuar një ndryshim personaliteti.

Edhe kur pashë fjalimet e gjata të Putinit kur ai njohu dy republikat separatiste ukrainase si shtete të pavarura, pyesja veten për shëndetin e tij mendor. Ai foli në mënyrë jo koherente dhe në të njëjtën kohë shumë kërcënuese.

Të paktën po aq i frikshëm është kërcënimi që ai bëri në fjalimin e tij kur konfirmoi se lufta kundër Ukrainës kishte filluar. Ai paralajmëroi botën të ndërhynte.

Putin verkar ha genomgått en personlighetsförändring, skriver Wolfgang Hansson.

Putini duket se ka pësuar një ndryshim personaliteti, shkruan Wolfgang Hansson.Foto: Alexander Zemlianichenko / AP

Dëgjoni thirrjen e Putinit: “Shko në shtëpi”

Sulm me armë bërthamore

“Nëse e bëni këtë, do të përballeni me pasoja më të mëdha se çdonjëri prej jush që ka hasur në histori”, kërcënoi Putin. Janë marrë të gjitha vendimet përkatëse. Shpresoj se jeni duke dëgjuar.

Duke qenë se Rusia, së bashku me Shtetet e Bashkuara, është fuqia më e madhe bërthamore në botë, është e vështirë të mos shihet si një kërcënim indirekt i një sulmi bërthamor.

Ai e justifikon luftën duke thënë se qytetarët rusë dhe interesat ruse duhet të mbrohen dhe akuzon Ukrainën për kryerjen e një gjenocidi mbi rusët.

Një mënyrë e frikshme për t’u marrë me faktet. E vërteta është se Rusia është përgjegjëse për agresionin. Asnjë gjenocid nuk po ndodh në Ukrainë.

Si në fjalimin e tij të luftës, ashtu edhe në atë që mbajti të hënën mbrëma, Putin është jashtëzakonisht agresiv. Ai tingëllon më shumë si një bos mafioz sesa një president.

Nuk mund të ndihmohet që mendimet shkojnë tek Adolf Hitleri dhe Lufta e Dytë Botërore. Çmenduria e tij e madhështisë dhe çmendurisë çoi në një nga kapitujt më të errët në historinë botërore. A është Putin gati të shkruajë një të re?

Udhëheqësit botërorë si Angela Merkel dhe Emmanuel Macron kanë reflektuar kohët e fundit se si Putin duket gjithnjë e më shumë se jeton në botën e tij. Një flluskë që ndryshon më së shumti nga realiteti.

”Trots att han blir mer och mer extrem vågar ingen i kretsen runt honom att ifrågasätta Putin.”

“Edhe pse ai po bëhet gjithnjë e më ekstrem, askush në rrethin rreth tij nuk guxon të pyesë Putinin”.Foto: Alexei Nikolsky / AP

Askush nuk guxon të thotë jo

Ndër të tjera, Putin ka pohuar se Ukraina po përpiqet të marrë armë bërthamore, gjë që është krejtësisht jashtë diskutimit.

Problemi është se askush nuk mund ta ndalojë atë. Që kur spiuni i vjetër i KGB-së u bë president në vitin 2000, ai ka grumbulluar gjithnjë e më shumë pushtet në duart e tij dhe në praktikë e ka bërë veten diktator. Kohët e fundit, ai ka filluar sistematikisht të eliminojë të gjithë opozitën brenda vendit, si në formën e liderit të helmuar Alexei Navalny, ashtu edhe në formën e organizatave të të drejtave të njeriut si Memorial.

Edhe pse ai po bëhet gjithnjë e më ekstrem, askush në rrethin rreth tij nuk guxon të marrë në pyetje Putinin.

Ajo që ai po bën tani është një çmenduri e pastër që mund të përfundojë duke e zhytur në rrënim të gjithë Evropën.

BE dhe SHBA qëndrojnë të bashkuar dhe e ndëshkojnë Rusinë me sanksione të ashpra. Problemi është se Putinit nuk i intereson. Bota e jashtme nuk mund të bëjë asgjë për ta bërë Putinin të ndryshojë sjelljen e tij. NATO ka deklaruar tashmë se nuk do të dërgojë trupa për të mbrojtur Ukrainën nga frika se NATO do të përfundojë në armiqësi të drejtpërdrejta me Rusinë. Pra, Putin ka një “carte blanche” në Ukrainë.

Pyetja është nëse ai është i kënaqur me këtë. Presidenti rus po përpiqet të ndryshojë rendin paqësor botëror që ka mbizotëruar në Evropë që nga viti 1989. Një paqe që ka prodhuar prosperitet të madh. Ai dëshiron që NATO të zhbëjë pjesërisht zgjerimin e saj në shtetet e vjetra lindore.

Madhështia çmenduri

Nëse lufta në Ukrainë është e suksesshme, krehja e gjelit dhe çmenduria e madhështisë së Putinit ka të ngjarë të rriten. Askush nuk e di nëse ai do të shkojë më pas në një nga shtetet baltike, për shembull, edhe pse ata janë anëtarë të NATO-s.

Ndoshta ai dëshiron të testojë nëse garancia e mbrojtjes kolektive e aleancës ushtarake zbatohet vërtet.

Vetëm pak muaj më parë, pavarësisht nga të gjitha kërcënimet, paqja në Evropë ndihej jashtëzakonisht solide. Sot, papritur kërcënohet seriozisht. Për shkak të një njeriu të vetëm të ofenduar dhe të fuqishëm. Një car modern.

Pyetja është se sa kohë do të duhet para se të zgjohemi nga ky makth.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s