Kategori
Uncategorized

Llogaritja e gabuar e Putinit – lufta nuk po shkon aspak sipas planit. ”Ukraina ka moral luftarak”

Nga: Manne Berggren Wiklund

Deri më tani, Rusia nuk i ka arritur qëllimet e saj me pushtimin e Ukrainës . Betejat e armatosura janë ende në një fazë fillestare dhe megjithëse nuk ka shifra të sakta, mund të thuhet se të dyja palët kanë pësuar humbje të mëdha.

– Unë mendoj se ky është një llogaritje e gabuar e rëndë nga ana e Rusisë. Kjo nuk është ajo që ishte planifikuar, thotë Claes Levinsson, kreu i Departamentit të Studimeve Ruse dhe Euroaziatike në Universitetin Uppsala.

– Putin mendoi se kjo do të ishte një fitore në këmbë.

Deri më tani, Ukraina ka qenë në gjendje të frenojë Rusinë, veçanërisht në Frontin Lindor dhe në zonën në veri të Kievit . Diçka që Putini nuk e kishte besuar fare.

– Rusët ndoshta po rrjedhin shumë gjak. Askush nuk ka të dhënat e sakta, ju e dini vetëm kur konflikti të ketë mbaruar. Por rregulli i madh është se ka viktima të mëdha në të dyja anët e kësaj. Këtu njerëzit vdesin në grupe dhe minuta, thotë Levinsson.

“Ukraina ka moral luftarak”

Ajo që vendos në fushën e betejës janë dy gjëra. Njëra është sasia e fuqisë së zjarrit dhe ushtarëve që keni, tjetra është morali luftarak, thotë Levinsson.

– Rusia ka shumë njerëz dhe fuqi zjarri, por i mungon morali. Kur shikoni intervistat dhe filmat e ushtarëve rusë të kapur, është e qartë se shumë nuk e dinë as pse janë atje. Dikush mendoi se ishin në një stërvitje. Dikush pritet të mirëpritet nga populli ukrainas. Kur ushtarë të tillë të informuar keq përfundojnë në situatën luftarake, morali luftarak ndikohet shumë, thotë Levinsson.

Rrëshqiti pas punës - mori 24,000 nëpërmjet Insurello

Levinsson beson se Rusia dhe Putini në këtë mënyrë duket se kanë keqvlerësuar vullnetin dhe aftësinë e popullit ukrainas për të mbrojtur vendin e tyre.

– Nga ana tjetër, ka një moral shumë të lartë te ukrainasit. Ishte një llogaritje e gabuar e Putinit, kjo nuk ishte ajo që ishte planifikuar. Përndryshe, Putini ka marrë informacion të keq për situatën, thotë Levinsson.

Claes Levinsson, prefekt vid institutionen för Rysslands- och Eurasienstudier på Uppsala universitet.

Claes Levinsson, Shef i Departamentit të Studimeve Ruse dhe Euroaziatike në Universitetin Uppsala.Foto: Universiteti Uppsala

Rusia ka fuqi zjarri por po frenohet

Ndërsa Ukraina ofron më shumë rezistencë nga sa kishte menduar Rusia, ushtria ruse është ende superiore.

Por Rusia po përmbahet për të mos dëmtuar civilët, thotë Levinsson.

Rusia ka armë gjithnjë e më të fuqishme se ato që përdoren aktualisht, dhe vetë ata deklarojnë se vetëm një e treta e forcave të tyre janë të përfshira në luftime.

Levinsson beson se Rusia tani po vepron ndryshe në krahasim me luftërat e mëparshme në të cilat ata kanë qenë të përfshirë, ku qëllimisht kanë sulmuar dhe bombarduar popullsinë civile në një masë shumë më të madhe. Ndoshta kjo është për shkak se Putini tani dëshiron të shmangë të gjithë Ukrainën dhe botën kundër tij.

– Ekziston rreziku që ata të përshkallëzojnë sulmet ndaj objektivave civile në qytete kur pushtimi nuk po shkon aq mirë, thotë Levinsson.

Kjo foto është shpërndarë edhe nga eksperti rus Oscar Jonsson:

“Udhëheqja ruse priste më pak rezistencë dhe gjëja më e keqe është se pakënaqësia e tyre mund të çojë në granatimet gjithnjë e më të rënda dhe armët (termobarike, grupime, bomba budallaqe, etj.) që përdoren më pa dallim dhe mund të dëmtojnë më shumë njerëz. Tashmë po shohim ndërtesa banimi në flakë në Kiev”, shkruan ai në Twitter.

Oscar Jonsson, PhD në luftën ruse dhe studiues në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare.

Oscar Jonsson, PhD në luftën ruse dhe studiues në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare.Foto: Aftonbladet TV

Kievi është vetëm një simbol

Jan Hallenberg, profesor i shkencave politike dhe ekspert i politikave të sigurisë, thotë se ai beson se është vetëm çështje kohe para se Kievi të bjerë.

– Varet se sa rezistencë do të arrijë të arrijë Ukraina. Duket se ata kanë ndalur disa kolona ruse, por ka dhjetëra mijëra ushtarë të tjerë rusë që mund të vendosen. Pavarësisht rezistencës heroike, besoj se Kievi do të bjerë brenda pak ditësh, thotë ai për Aftonbladet.

Cleas Levinsson ndan pikëpamjen se Kievi mund të bjerë, por nuk është domosdoshmërisht sinonim i Rusisë që merr Ukrainën.

Mori 165,000 SEK nga dy sigurime të panjohura

– Kiev si një simbol dhe qytet i rëndësishëm. Neutralizimi i Zelenskit dhe qeverisë dhe vendosja e njerëzve të tyre ka një vlerë të lartë simbolike. Por unë mendoj se edhe nëse Kievi do të binte, rezistenca do të vazhdonte në çdo rast.

– Ukraina është një vend shumë i madh. Si do të mund të mbajë Rusia një zonë kaq të madhe, njëqind mijë ushtarë nuk mjaftojnë duke pasur parasysh rezistencën që ofron Ukraina.

Jan Hallenberg, professor i statsvetenskap och säkerhetspolitisk expert vid Utrikespolitiska institutet.

Jan Hallenberg, profesor i shkencave politike dhe ekspert i politikave të sigurisë në Institutin e Politikës së Jashtme.Foto: Jessica Gow

Duhet këmbëngulur për të fituar

Gjëja më e rëndësishme strategjike tani për Ukrainën është të ngulmojë, thotë Claes Levinsson.

“Ju përballeni me një arsenal dërrmues, por nëse luftimet zvarriten, kjo në planin afatgjatë do të jetë e vështirë për Rusinë si në vijën e frontit ashtu edhe në shtëpi”, thotë Claes Levinsson.

Lufta nuk ka shkuar ashtu siç dëshironte Rusia dhe Putini tani ka probleme në tre fronte, thotë Levinsson. Perëndimi nuk është ndarë, Ukraina po ofron rezistencë dhe njerëzit e saj kanë filluar të kthehen kundër Putinit.

“Kjo do të ndëshkojë Putinin dhe Rusinë diçka shumë të pabesueshme dhe e kam të vështirë të shoh se si Kremlini do ta përballojë këtë situatë”, thotë Levinsson.

– Mund të shkoj pothuajse aq larg sa të them se këtu fillon numërimi mbrapsht për kohën e Putinit në pushtet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s