Kategori
Uncategorized

“Bombë atomike financiare” për të ndalur Rusinë

Nga: Sebastian Comar Alm

PUBLIKUAR: MË PAK SE 10 MINUTA MË PARË

Bota e jashtme ka një armë të fuqishme për të vendosur kundër Rusisë.

Përjashtimi i vendit nga sistemi bankar ndërkombëtar Swift – përshkruhet si një “bombë atomike financiare”.

– Quhet bombë atomike financiare. Mund të përshkruhet si i kthyer prapa në kohë, thotë Torbjörn Becker, kreu i Institutit të Ekonomisë Lindore në Shkollën Ekonomike të Stokholmit.

Shihni fotot: Mijëra njerëz në mbarë botën po protestojnë kundër luftës

0 seconds of 1 minute, 15 seconds

Torbjörn Becker.

Experten: Tidsfråga innan Kiev fallerNEXT 

Përgjigja e botës së jashtme ndaj pushtimit rus të Ukrainës ka qenë kryesisht rreth ekonomisë.

Sanksione të ashpra janë vendosur ndaj qytetarëve, bizneseve dhe bankave ruse – me shpresën për ta bërë atë ekonomikisht të paqëndrueshme për Rusinë që të vazhdojë luftën.

Por ekspertët janë skeptikë nëse sanksionet do të kenë ndonjë efekt real në luftë. Njëri prej tyre është ekonomisti Torbjörn Becker, drejtues i Institutit të Ekonomisë Lindore në Shkollën e Biznesit.

– Në afat të shkurtër, ajo dërgon një sinjal se kjo është e papranueshme, por askush ndoshta nuk mendon se Putini do t’i dërgojë ushtarët e tij në shtëpi për këtë, thotë ai. 

Zgjidhja mund të jetë në vend të kësaj në sistemin bankar të përshkruar: Swift.

Kështu që Swift mund të jetë zgjidhja

Swift është një sistem që lejon bankat të komunikojnë me njëra-tjetrën për të trajtuar fluksin e madh të transaksioneve që ndodhin ndërkombëtarisht.Torbjörn Becker.Foto: FAQJA

– Nëse e shikoni sistemin bankar si lubrifikantin e ekonomisë, atëherë Swift është lubrifikuesi që bankat të mund t’i kryejnë këto transaksione në mënyrë të qetë dhe të sigurt, thotë Torbjörn Becker.

Largimi i Rusisë nga ai sistem do të kishte efekte të mëdha në ekonominë ruse. Si në afat të gjatë ashtu edhe në atë të shkurtër.

– Quhet bombë atomike financiare. Mund të përshkruhet si i kthyer mbrapa në kohë. Imagjinoni për një sekondë se jeni transpozuar në botën karmike të Earl.

Mbajtja ruse: Nafta dhe gazi

Bota e jashtme nuk ka pranuar të dëbojë Rusinë nga Swift. Edhe nëse zgjidhja do t’i jepte Rusisë një humor të vërtetë ekonomik.

Vladimir Putin.

Vladimir Putin.Foto: AP

Frika nga kundërsanksionet ruse deri më tani ka qenë shumë e madhe.

– Nëse ju si shtet keni shumë transaksione me Rusinë, do të jetë e vështirë për vendin. Ky është dimensioni praktik. Arsyeja kryesore pas kësaj është se ekziston frika se Rusia do të vendosë kundërsanksione. Për shembull, se Rusia po kufizon furnizimin me gaz në Evropë, thotë Torbjörn Becker.

Rrëshqiti pas punës - mori 24,000 nëpërmjet Insurello

Gjermania dhe Italia janë disa nga kombet e mëdha evropiane që kanë hezituar të largohen. Të dy vendet importojnë shumë gaz rus.

– Gjermania ka qenë frena e madhe për këtë. Fotoja ime është se Shtetet e Bashkuara nuk do të kishin asnjë problem ta dëbonin Rusinë nga Swift, kështu që po fillon të duket gjithnjë e më shumë sikur Gjermania do të dorëzohet dhe se po e dëbojnë Rusinë, thotë ai

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s