Kategori
Uncategorized

Paralajmërimet e Blinken, një perde mjegullore për të fshehur injorancën e SHBA-së.

Nga Wolfgang Hansson .

Wolfgang Hansson, reporter AFTONBLASET /

Sa pak dinë Shtetet e Bashkuara për një sulm të mundshëm rus në Ukrainë u bë shumë e qartë dje.

Ministri i Jashtëm Anthony Blinken renditi pothuajse çdo teknikë sulmi nga manuali i luftës kur paralajmëroi se çfarë do të bënte Rusia.

Dukej e detajuar, por ishte më tepër një perde mjegullore për të fshehur injorancën e SHBA-së.

Kur Blinken paralajmëroi Këshillin e Sigurimit të OKB-së se një pushtim rus i Ukrainës mund të ishte i pashmangshëm, shumë u habitën se sa specifik ishte informacioni.

Por nëse dëgjoni pak më nga afër, bëhet fjalë për informacione shumë të përgjithshme se si mund të fillojë një luftë.

Shtetet e Bashkuara besojnë se Rusia do të krijojë një pretekst të rremë për të nisur një sulm. Blinken shpjegoi se mund të jetë një bombë e rreme terroriste brenda Rusisë, një sulm i organizuar me dron, një varr masiv i fabrikuar apo edhe një sulm i rremë ose i vërtetë me armë kimike.

Ai përshkroi se si mund të pasohej nga tanket ruse që rrotulloheshin përtej kufirit në të njëjtën kohë me zjarrin e rëndë të granatës. Ato gjithashtu mund të shoqërohen nga sulme kibernetike që paralizojnë bankat dhe agjencitë qeveritare.

Ai renditi pothuajse çdo armë të vetme në manualin e luftës. Pa paraqitur asnjë provë konkrete.

Nga kjo konkludoj se Shtetet e Bashkuara nuk kanë ndonjë informacion të caktuar specifik se si dhe kur Rusia do të nisë një sulm të mundshëm ndaj Ukrainës.

Paralajmërimet janë në vend të kësaj pjesë e taktikës amerikane të përpjekjes publike për të ekspozuar hapin e ardhshëm të Putinit dhe në këtë mënyrë prishin planet e tij aq shumë sa ai zgjedh të përmbahet nga aktet e pastra të luftës.

Informacion i rremë

Ky përfundim nënvizohet nga fakti se vetë Blinken ngriti kritikat se Shtetet e Bashkuara kishin paralajmëruar për një kohë të gjatë për një sulm rus që ende nuk kishte përfunduar.

– Nëse Rusia nuk pushton Ukrainën, do të jetë një lehtësim i madh, thotë Blinken. Atëherë ne pranojmë me kënaqësi kritikat që kemi paralajmëruar.

Shtetet e Bashkuara kanë akses në zbulimin e gjerë të sinjalit mbi Rusinë, ato kanë imazhe satelitore që tregojnë detaje në nivelin e njehsorit. Ndoshta ka spiunë të lartë si në udhëheqjen politike ashtu edhe në atë ushtarake ruse.

Por rrjedha e informacionit tani është e madhe. Nga kjo është e rëndësishme të identifikohet se çfarë është dezinformata dhe çfarë mund të jetë e saktë.

Rusët e dinë se çfarë aftësish kanë Shtetet e Bashkuara dhe mund të vendosin qëllimisht informacion të rremë, gjë që e bën edhe më të vështirë parashikimin e asaj që do të ndodhë. Data e një pushtimi të mundshëm nga Shtetet e Bashkuara, 16 shkurt, mund të ketë qenë një shembull i tillë.

Në fjalimin e tij, Blinken vari gjithashtu një karrem përpara Putinit. Ai propozoi një “samit të liderëve kyç” për të zgjidhur krizën. Si shpërblim për mosfillimin e një lufte, Putini do të ftohej të takohej, ndër të tjera, me Presidentin Biden.

Ryska soldater syns i den tidigare övningen i Belarus.

Ushtarët rusë janë parë në stërvitjen e mëparshme në Bjellorusi.Foto: Shërbimi i Shtypit i Ministrisë së Mbrojtjes Ruse / AP

Rritja e sulmeve me granata

Putin dëshiron që Rusia të pranohet si e barabartë me Shtetet e Bashkuara. Prandaj, një takim i tillë mund të tërheqë nëse presidenti rus është ende i përgatitur të pranojë një zgjidhje diplomatike.

Shenjat se sa gjasa ka të shkojnë lart e poshtë si slitë më e keqe.

Rusia vazhdon të pretendojë se nuk ka plane për të sulmuar Ukrainën, por paralajmëron në të njëjtën frymë veprimesh ushtarake nëse Shtetet e Bashkuara nuk përmbushin kërkesën e Rusisë për të ndaluar zgjerimin e NATO-s.

Ajo që po ndodh tani në Ukrainën lindore, në rajonin e Donbasit, mund të jetë preteksti i përfshirë në katalogun e luftës të Blinken.

Ditët e fundit është intensifikuar numri i sulmeve me granata dhe incidente të tjera përgjatë vijës së armëpushimit në luftën që po vazhdon në Donbass që nga viti 2014. Një ditë më parë, Putin pretendoi se Ukraina po kryente gjenocid në republikat separatiste të Luhansk dhe Donetsk.

Fakte alternative

I cili është lajm i rremë në shkollën e mesme.

Rusia filloi luftën dhe mbështet separatistët ukrainas. Tani Putini po përpiqet ta bëjë botën të besojë se Ukraina është në fakt agresori. Aty mund të flisni për fakte alternative.

Për shkak se Rusia ka siguruar një pjesë të madhe të njerëzve që jetojnë në republikat e shkëputura me pasaporta ruse, Putini mund të pretendojë se duhet të ndërhyjë për të mbrojtur qytetarët rusë.

Por Ukraina lindore po aq lehtë mund të jetë një manovër diversioni. Në fund të fundit, është lloji i justifikimit për të pushtuar që është diskutuar më parë. Pushtimi i vërtetë mund të vijë diku tjetër përgjatë kufirit shumë të gjatë midis Rusisë dhe Bjellorusisë që tani është nën kontrollin e Putinit.

Nëse vjen fare.

Për të mbajtur Perëndimin, dhe jo më pak Ukrainën, në pasiguri të vazhdueshme se ku, kur apo nëse është pjesë e luftës psikologjike të Presidentit Putin.

Bota perëndimore as nuk e di nëse ai tashmë ka marrë një vendim. E ardhmja e Evropës është në duart e Putinit dhe kjo nuk është një përvojë e këndshme. Por kjo është e vërteta brutale.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s