Kategori
Uncategorized

Berisha dhe qenëria mediatike e financuar nga kleptopushteti…

Por kjo mesele e këtyre lehaqenëve, ka kohë që ka një dozë të ndyre ironie:

Nëse i ndjek a i ke ke parasysh se këta që flasin a shkruajnë (qenlehja e vjeter dhe e re mediatike) të gjithë firmosin në borderote e pastrimit tè lekëve të zeza, ndaj dhe donin ta shihnin të përfunduar Berishën.

E mira simbas lehaqenve mediatikë (gjysma ish hetues, pinjollë të tyre, pjellë, apo bashkpuntorë të ndyrë të sigurimit) do të ishte mirë që ai Berisha të shihej duke ikur nga Parlameni, duke ikur nga Partia Demokratike, duke ikur apo kërkuar azil gjetkë, ose në burg.

Përndryshe simbas lehaqenëve, SHBA po na dënon të gjithëve duke na servirur nëpermjet guvernatores Kim edhe barin, në një betejë pa fund, me vendimin e e bazuar në “fakte” apo Fake News, të sajuara dhe dërguar nga vetë këta bashkpuntore, pjesë e lehaqeneve qeveritarë, mediatikë apo QJQ të tyre…

Në fakt kjo lehaqenie e lehaqenve qeveritarë dhe ndjekesve te tyre bëhet dhe më e peshtire kur asaj i shtohen edhe lehaqente pseudoopozitarë.

Gjithshka jo vetëm për të fshehur veprimtarinë e mafies, krimit të organizuar, kanabizimin e vëndit, vjedhja e votave, dhe instalimi i nje kleptokracie, kjo si çështje emergjente e ditës në Shqipëri, por dhe humbjet radhazi te Partise Demokratike, keqmenaxhimi i saj dhe marveshjet e të fshehta te kryetarit ne detyre te saj me narko-kryeministrin Rama.

Në fakt ka kohë që kjo qenëri duke shfrytezuar jo vetëm sallen e parlamentit, mediat e paguara, apo QJQ E ”pa varura” sorosian kanë filluar të lehin për mos kalim oqeani të Berishës.

Kohë kur një si ish hetuesit e sigurimit të shtetit plotësonin dosjet e viktimave antikomuniste dhe përcaktonin fundin e tyre në gjyqet e popullit. (në litar)

Ky ishte dhe momenti që kjo lehaqenefqenëria priste… momenti kur një ministri e huaj si Departamenti amerikan i Shtetit shpalli non grata ish-kryeministrin Sali Berisha, nga ai moment zhurma mediatike për shtjellimin politik të këtij akti nuk po sos.

Pjesë nga seanca ne kongresin amerikan ndermjet kongresmenit Zeldin, dhe sekretarit te shtetit Blinken

Ironia e ndyrë, qendron në faktin se …

Se këta që shkruajnë apo dalin si analiste ne media të financuar nga leket e sorosit, kane vite e vite që mashtrojnë e mashtrojnë, me fake news opinionin shqiptar për te krijuar idenë se lideri i demokracisë nuk ështe ai qe ju keni njohur, por nje abuzues me pushtetin duan ta shohin të përfunduar Berishën,.

Më e mira ënderr per (qehalentë) do ishte, ajo që Berisha nuk ja realizon askujt, jo me sot por as ne ditet me te veshtira të tij dhe kombit, me 1997-98…

Kjo deshira e tyre e ëndërruar por e pa realizuar, do ishte që ai Berisha të shihej një si Gruefski, me valixhe në dorë, duke ikur dhe kërkuar azil gjetkë, sa më larg… ose në burg. Përndryshe simbas tyre, SHBA po na dënon të gjithëve me një betejë pa fund per problemin nëse Berisha është i korruptuar apo jo, kur në fakt kjo çështje nuk është më as çështje në SHBA, apo Shqipëri.

Kjo situate na zbulon edhe një anë tjetër të medalies, anë të cilën këta zhurmues mesa duket nuk e prisnin, apo qëllimisht e neglizhojnë:

Zoti Berisha zgjodhi rrugën më të mirë, rrugën ligjore. Dhe në këtë kuadër, deri në përfundimin e procesit, do jetë shumë e vështirë për lehaqentë që menaxhojne fatet e shtetit, të thonë ndonjë gjë, apo fake News, përveçse rrezikojnë që nesër të përgënjeshtrohen me gjykatë ndërkombëtare.

Gjykata është rruga më demokratike dhe këtu z. Berisha i la kundërshtarët politik me gisht në gojë, të cilët nuk do e deshironin kurre si zgjidhje rrugën së tij ligjore, dhe sidomos kur kjo rrugë ligjore zhvillohet nga nje gjykatë e pa varur në një shtet europian neutral.

Ky hap ja u preu hapesiren dhe ëndrrën neokomunisteve per të zgjedhur dhe bërë ndaj tij gjyqin popullor të ëndërruar prej tyre me kohë …

Në fund të fundit këta lehaqenë këtë punë kanë bërë në 30 vjet e më parë, e ndoshta kanë qenë edhe dëshmitarë të rremë.

Do të ishte mirë që këtë çështie, zgjidhjen e saj, apo ‘dënimin’ ta jepte shoqëria shqiptare me mjetet e veta demokratike, por ajo nuk po tregohet e aftë veçse në ndërsimin e qenërisë mediatike që më shumë sesa edukon, shpartallon çdo logikë në trajtimin e një çështjeje të tillë.

Në fund të fundit, nëse ky akt i SHBA ndaj Berishës, është kaq domethënës, ç’nevojë ka për gjithë këtë zhurmë propagandistike nga lehaqentë që veç lehjes skanë asgje tjeter nè dorë .

A nuk është vetë akti i mjaftueshëm?

Por frika e lehaqeneve dhe kryeqenve qe i ndersejne, veç fshehaqenjes së lobimit te tyre për coptimin e kufijve te Shqipërisë dhe Kosovës, falja e Mitrovices se veriut Serbisë, i ka tmerruar edhe ”Foltorja” e demokrateve per e udhehequr nga lideri i tyre Sali Berisha

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s