Kategori
Uncategorized

1977/Tre komunistë dhe një shalqi.

Një shalqi u bë si molla e ndaluar për disa shokë komunistë në Rrethin e Fierin. Pasi e hëngrën shalqinin e kooperativës, ata u kallëzuan dhe dhanë llogari në parti. Por partia u tregua zemërgjerë. Për një çështje të tillë u angazhuan edhe shokët e udhëheqjes së lartë të partisë.

Nga Kastriot Dervishi /

. Në mbledhjen e Sekretariatit të Komitetit Qendror të PPSH-së, më 9.2.1977 sekretari raportoi Hekuran Isai, i cili kishte bërë një vizitë në Ballsh. Shihni tani pjesë nga bisedat e rëndësishme të udhëheqjes me çfarë problemesh themelore merresh.

Pjesë nga biseda:

Enver Hoxha: Ti shoku Hekuran, këto ditë ishe në Fier dhe pate rastin ta shikoje konkretisht gjendjen në këtë rreth. Mund të na thuash si shkojnë atje punët e partisë?

Hekuran Isai: 
Unë shoku Enver, mora pjesë në mbledhjen e byrosë së komitetit të partisë. Në rend të ditës së kësaj mbledhjeje kishin problemin e kuadrit…
Në të vërtetë shokët e udhëheqjes atje u shqetësuan për këtë trajtim jo të thellë që u kishin bërë problemeve kaq të rëndësishme për jetën e partisë.
Kështu, për shembull, ishte rasti i përjashtimit të 3 komunistëve në fshatin Drenie, vetëm sepse ata kishin ngrënë një shalqi nga të kooperativës që kushtonte 18 lekë të vjetra.

Enver Hoxha: Sa shalqinj kishin ngrënë ata?

Hekuran Isai: Vetëm një shalqi.

Enver Hoxha: Dhe për këtë “faj” i dënuan kaq rëndë, sa i përjashtuan nga partia?!

Hekuran Isai:

Po shoku Enver, u përjashtuan nga partia me vendim të Byrosë së Komitetit të Partisë së Rrethit dhe u rikthyen në parti kur çështjen e shqyrtoi Komisioni Qendror Kontrollit dhe Revizionit.

Enver Hoxha: Byroja e Komitetit të Partisë së Rrethit që mori këtë masë tregon se ajo nuk është në rregull.

(vijon tematika)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s