Kategori
Uncategorized

Kurthe dhe atentate, beteja vdekjeprurëse mes Mossadit dhe Hamasit


Është 16 shkurt 2003. Nidal Farahat është duke punuar në një seminar në Gaza për një model droni të blerë në tregun civil.

Së bashku me të, janë edhe disa militantë të Hamasit, të gjithë anëtarë të aparatit që u morën me zhvillimin e armëve.

Disa momente më vonë, ata bëhen copash nga një bombë e fshehur në mini-aeroplan, në një kurth të organizuar nga shërbimi inteligjent izraelit, Mossad.

Përpjekje të vazhdueshme

Vrasja e përkryer, është e para në një fushatë të gjatë në Jeruzalem për të neutralizuar njerëzit e përfshirë në programin e zhvillimit të raketave.

Në atë kohë, raketa “Kassam”, me kosto rreth 300 dollarë, kishte një distancë prej rreth një duzinë kilometrash. Vdekja e Farahat është një humbje simbolike, por nuk i ndalon planet e fraksioneve.

Përkundrazi, përpjekjet po rriten për të pasur sisteme më të mira. Në vitin 2009, zyrtarët palestinezë importuan raketa “Fajr” me ndihmën e Iranit. Ngarkesat mbërrijnë me anije në Sudan, vazhdojnë përgjatë gjurmëve të kontrabandistëve drejt Sinait egjiptian për t’u transferuar më pas në Gaza.

Është një rrjet që shfrytëzon rrugët e vjetra, bashkëpunimin klanor dhe tolerancën e regjimit lokal. Kjo është mënyra se si ata marrin “raketa” me një distancë prej 60 kilometrash.

Një goditje e dyfishtë

Izraeli reagon me metodat e tij të zakonshme. Në janar 2009, doli lajmi për një sulm ajror kundër një autokolone kamionësh në rajonin sudanez të al Shananun, informacioni flet për transportin e armatimit, madje edhe SHBA-të dyshohen.

Por në të vërtetë ishin izraelitët, gjithashtu përgjegjës për fundosjen e një anijeje mallrash afër Portit të Sudanit. Në dhjetor të të njëjtit vit, një shpërthim misterioz përfshiu një autobus në Damask, Siri.

Në bord ishin ekspertë nga Hamasi dhe iranianët, të gjithë të përfshirë në planin e riarmatimit brenda kornizës së një pakti strategjik.

Republika Islamike ofron materiale të përfunduara dhe teknologji, ata luajnë dhe rolin e këshilltarit, ndërsa aleati krijon “industrinë” e vet, me krijimtari dhe vendosmëri, duke pasur parasysh kushtet në Gaza. Aksi Iran-Hebzollah-Gaza nuk ndalet kurrë, pranojnë vetë udhëheqësit.

Operacioni në Dubai

As një muaj nuk kalon dhe një goditje e bujshme mbërrin: atentati në një hotel në Dubai ndaj Mahmoud al Mabhouh. Viktima luan një rol vendimtar në zinxhirin e furnizimit ushtarak, udhëton shumë, është bashkëbiseduesi i Teheranit dhe figurave të besuara në Sudan.

Vrasësit përdorin një substancë vdekjeprurëse, ata shpresojnë që vdekja t’i atribuohet një sulmi në zemër. Policia lokale nuk “fle”, denoncon komplotin e Mossad-it, publikon fotot e përgjegjësve.

“Show” mediatik për të paralajmëruar Jeruzalemin. Skandal i madh, protesta, fyerje. Asgjë më shumë, “gjuetarët e kokës” thjesht presin për një moment më të qetë.

Ata u kthyen në Ukrainë në 11 shkurt 2011, kur rrëmbejnë Diran Abu Sisi, një inxhinier, ekspert në fushën e raketave në Evropën Lindore, në një tren.

Ata e çojnë atë në shtetin hebre, e mbyllin në një qeli dhe marrin informacione të rëndësishme, të cilat ndoshta janë përdorur për një sulm të ri në Portin e Sudanit në fillim të prillit: shënjestra është pasardhësi i pretenduar i al Mabhouh.

Dhe në fund të majit, akoma në portin sudanez, Nasser Said, një anëtar i klanit Abada, u hodh në erë, i dyshuar si një nga pikat kryesore të tregtisë.

Kalojnë disa muaj dhe në Damask ata gjejnë trupin gjysmë të karbonizuar të Kamel Ranaja, të identifikuar si një tregtar armësh dhe pjesë e strukturës së jashtme të Hamasit.

Një sekuencë tjetër: më 24 tetor 2012, sudanezët akuzojnë Jeruzalemin për bombardimin e një fabrike municioni në Yarmuk me luftëtarë. Burimet shtojnë se kontejnerët me origjinë iraniane janë shkatërruar.

Pa pushim

Është një luftë e paepur, sepse në çdo përballje palestinezët zbulojnë pjesë më të fuqishme, shtrijnë gamën e tyre të veprimit, i fshehin ato më mirë. Aftësi që provokojnë kundër-lëvizje të inteligjencës.

Në vitin 2016, një operacion i sofistikuar eliminon Mohamed Zawahri, një palestinez që përgatiste dronë në Sfax, Tunizi.

Ata thyejnë çdo barrierë të sigurisë së tij, nën pretekstin e një interviste (false). Prita e prillit 2018 është edhe më larg nga “teatri”: Kuala Lumpur, Malajzi, ku bie nën zjarrin e një atentatori, Fadi al Batsh.

Me origjinë nga Gaza, një studiues në një universitet malajzian, ai ishte i angazhuar – do të shkruajnë mediat – në studime mbi dronët, raketat dhe taktikat nënujore.

Lexim i dyfishtë

Lufta e fshehtë e Mossad-it, privoi armikun nga kokat e të menduarit, bllokoi rrugën sudaneze, pengoi vijën logjistike, konfirmoi një kapacitet për ndërhyrje larg kufijve, ndoshta parandaloi mbërritjen e raketave më precize.

Sidoqoftë, nuk arriti të parandalojë që militantët të marrin atë që dëshironin: mjete jo të krahasueshme me forcën e kundërshtarit, por të mjaftueshme për të ruajtur sfidën.

Para dy ditësh, gazeta “Jerusalem Post”, kritikoi institucionin për lejimin e Hamasit për të përmirësuar cilësinë dhe sasinë e pajisjeve të tij. Njoftimet për surpriza të reja për shtetin hebre, pa propagandë, tregojnë se sa larg kanë arritur që kur Nidal Farahat përgatiti “tubat” e parë shpërthyes. /GazetaSi/

Agjente e Mosad-it.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s