Kategori
Uncategorized

Washington Times: Berisha padit Blinken, kërkon prova për korrupsionin, fajëson Sorosin

‘Ndryshimi i kufijve do të thotë spastrim dhe zhvendosje popullsish. Do të thotë Serbi e Madhe’,

Nga Washington Times

Ish-Kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha këmbëngul se ka ‘zero fakte’ pas akuzave për korrupsion të ngritura së fundmi kundër tij nga Sekretari i Shtetit Antony Blinken, duke thënë se vendimi që i ndalon hyrjen në SHBA është bazuar në ‘dizinformacion’ nga organe të financuara nga filantropi miliarder George Soros.

Në një zhvillim të fundit në konfliktin midis administratës Biden dhe një ish-aleati të profilit të lartë të SHBA në përpjekjet për promovimin e demokracisë në Ballkan, zoti Berisha premtoi në një intervistë me The Washington Times, se do t’i luftonte akuzat e pabaza. Ai tha se avokatët e tij po përgatisin një padi për fyerje kundër zotit Blinken në një gjykatë evropiane.

Një personazh i skenës politike post-komuniste në Shqipëri, Berisha ka sfiduar hapur administratën Biden të tregojë prova për pretendimet kundër tij dhe deklaroi se zyrtarët amerikanë do të bënin mirë të fokusoheshin në rivalët e tij politikë, përfshirë kryeministrin aktual Edi Rama, i cili është kryetar i Partisë Socialiste.

‘Kam bindjen e thellë se kjo deklaratë kundër meje është bazuar tërësisht në informacion të gabuar që zoti Sekretar i Shtetit Antony Blinken ka marrë nga një proces lobimi i korruptuar që përfshin Edi Ramën dhe George Soros, të cilët janë miq të afërt’, tha Berisha. ‘Ata nuk kanë fakte. Asnjë fare. Sikur të bënin të ditur ndonjë, do t’u isha mirënjohës. Por ata nuk kanë prova konkrete të bazuara në fakte, jo në manipulime e shpifje’.

Zoti Berisha, i cili deklaroi pafajësinë në një letër drejtuar zotit Blinken, foli me The Washington Times rreth një javë pasi Sekretari i Shtetit e deklaroi politikanin 76-vjeçar shqiptar – Presidenti i parë post-komunist i vendit në fillim të viteve ‘90 dhe më pas kryeministër nga 2005 deri në 2013 — persona non grata.

Departamenti i Shtetit nuk ofroi detaje për të mbështetur akuzat për korrupsion kundër zotit Berisha. Ai refuzoi edhe të bënte komente për deklaratën e zotit Berisha se vendimi për ndalimin e tij të hynte në SHBA ishte bazuar mbi informacion të rremë të dalë nga organet e medias të financuara nga Soros.

Një zëdhënës i Departamentit që dëshiroi të mbetej anonim tha për The Times se ‘kur Sekretari i Shtetit siguron informacion të besueshëm se një zyrtar është përfshirë direkt ose indirekt në korrupsion sinjifikativ apo në shkelje të rënda të të drejtave të njeriut, atëherë Sekretari është i detyruar (nga ligjet e SHBA) ta përcaktojë apo identifikojë atë zyrtar dhe anëtarët e afërt të familjes’.

Zoti Berisha është zyrtari i katërt shqiptar që ndalohet të hyjë në SHBA për shkak të dyshimeve për korrupsion, raportoi Associated Press. Ai është dukshëm më i larti në rang.

  • Aktualisht anëtar i opozitës në parlamentin shqiptar, si përfaqësues i Partisë Demokratike, ish-kryeministri mbajti një konferencë shtypi më 20 maj për të hedhur poshtë aludimet. Edhe pasardhësi i tij në krye të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, bëri thirrje për prova dhe e përshkroi zotin Berisha si liderin shqiptar që ka dhënë ‘kontributin më të shquar për zhvillimin e vendit dhe fuqizimin e demokracisë’.

Zoti Berisha ishte lideri i parë i partisë, duke e drejtuar atë pas revoltës demokratike më 1990 që rrëzoi regjimin komunist. Në dekadat që vijuan ai u shqua si figura politike dominuese në Shqipëri, ndonëse me një trashëgimi të diskutueshme në një vend të famshëm për korrupsionin politik në erën pas Luftës së Ftohtë.

Disa administrata amerikane kanë punuar ngushtë me zotin Berisha. Shpesh edhe e kanë lavdëruar për iniciativat anti-korrupsion dhe i kanë atribuuar hyrjen e vendit në NATO më 2009 dhe lëvizjen drejt anëtarësisë së mundshme në Bashkimin Evropian.

Por akuzat për moskorrektësi kanë dalë në sipërfaqe gjatë viteve. Kundërshtarët politikë e kanë akuzuar vazhdimisht për përdorim të taktikave autoritare dhe për mbyllje syri për korrupsionin dhe aktivitetin e krimit të organizuar. Anarkia për pak sa nuk e mbyti vendin gjatë presidencës së tij kur shumë shqiptarë humbën kursimet e gjithë jetës në firmat mashtruese piramidale.

Berisha e pranoi gjatë intervistës me The Times se korrupsioni ekziston në Shqipëri, por deklaroi se e ka luftuar si Kryeministër. Ai hodhi poshtë me vendosmëri të ketë përfituar sadopak nga posti. Pas një karriere 30-vjeçare në nivelet e lartë të politikës, ai tha se bashkë me gruan jeton në një apartament modest në Tiranë me vetëm 100 mijë euro kursime pensioni.

‘Ne nuk kemi asgjë tjetër në botë. Kjo është e vërteta’, tha.

Ai deklaroi edhe se fëmijët e tij nuk kanë përfituar kurrë nga aktivitete korruptive. ‘Pavarësisht akuzave të rëndë, ata kurrë nuk kanë përfituar, ose nuk është provuar kurrë se ata kanë përfituar, qoftë edhe një qindarkë nga sektori publik dhe ata nuk kanë punuar kurrë me kompani private që punonin me sektorin publik’.

Ai tha se ka pajtuar një avokat francez për të bërë padinë për shpifje kundër zotit Blinken në një gjykatë në Paris.

Fajësimi i Sorosit

Berisha pretendon se është viktimë e një fushate përbaltjeje të orkestruar nga një rrjet organizatash joqeveritare që operojnë në Shqipëri dhe vende të tjera ballkanike me mbështetjen e Fondacionit për Shoqëri të Hapur të Sorosit.

‘Unë kam qenë kritik i hapur i George Soros dhe mikut të tij të afërt Edi Rama, dhe për këtë shkak Departamenti i Shtetit ngriti akuzat kundër meje’, tha Berisha për The Times. ‘Nuk ka arsye tjetër. Nuk mund të ketë arsye tjetër’.

Partia Demokratike e zotit Berisha ka një histori akuzash kundër Sorosit për financim të një klike të korruptuar njerëzish që kanë marrë në dorë kontrollin e institucioneve qeveritare në Shqipëri. Tirana Echo, një organ lajmesh në gjuhën angleze që mbulon Shqipërinë, tregoi në një artikull më 2017 se si partia dhe disa analistë fajësuan ‘Rrjetin Soros’ për financimin dhe ndikimin në hartimin e reformës në drejtësi, në bashkëpunim me ambasadat e SHBA dhe BE në Tiranë.

Deklaratat e zotit Berisha kundër Sorosit janë edhe më komplekse, të lidhura me gjeopolitikën rajonale.

Ai tha në intervistën me The Times se Soros dhe OJQ-të e financuara prej tij në rajon e kanë luftuar që më 2017, kur ai denoncoi publikisht propozimet për ndryshim kufijsh midis Kosovës e Serbisë.

Administrata Trump përkrahte idenë e liderëve serbë për shkëmbim territoresh midis Serbisë e Kosovës, por ajo pati mendime të kundërta në Evropë dhe u kritikua nga Gjermania e të tjerë.

Berisha thotë se iniciativa u promovua nga OJQ të financuara nga Soros dhe se ai e hodhi poshtë pasi ai besonte se do të çonte në dhunë etnike. ‘Ndryshimi i kufijve do të thotë spastrim dhe zhvendosje popullsish. Do të thotë Serbi e Madhe’, thotë ai.

Fondacioni për Shoqëri të Hapur nuk iu përgjigj kërkesë për koment, po ashtu as një zëdhënës i zotit Soros i listuar në sitin e organizatës në internet.

Siti thotë se Fondacioni ka punuar në Shqipëri që më 1992 me ‘mision të ngjashëm me fondacionet motra kudo në botën ish-komuniste, për t’i ndihmuar ato të bëhen shoqëri të hapura, demokratike’.

Ndërkaq, zoti Bolton hodhi dyshime mbi pretendimet e Berishës. Ai tha për Times përmes një email: ‘Nuk e kam idenë se për çfarë flet ai’.

Një burim anonim familjar me zhvillimet tha se nuk ka diskutim që organizatat e financuara nga Soros kanë simpati për Partinë Socialiste të Ramës. ‘(Por) kjo histori nuk ka lidhje me George Soros dhe Berisha e ka gabim që fokusohet te Soros’, tha burimi. ‘Kjo histori ka të bëjë me korrupsionin në nivel të lartë, i cili është i përhapur gjerësisht në Shqipëri, dhe me përpjekjet e qeverisë së SHBA për të ruajtur maturinë dhe lidhjet si me opozitën edhe me partinë në pushtet’.

Momenti i vendimit

Disa analistë kanë ngritur pikëpyetje për vendimin e administratës Biden për të vepruar kundër zotit Berisha tetë vjet pas largimit nga posti i lartë.

‘Momenti nuk është i mirë’, thotë Janusz Bugajski i Jamestoën Foundation për Zërin e Amerikës. ‘Nuk e kuptoj se pse është veçuar nga të tjerët një ish lider politik që nuk është më në pushtet. Kjo është diçka që mund të bëhet në vendin e tij. Nëse kanë prova, ata mund ta çojnë në gjyq, të hapin hetime, e kështu me radhë’.

Berisha tha për The Times se ai ishte befasuar nga deklarata e 19 majit e zotit Blinken dhe se fillimisht e mësoi nga media.

  • Ai thotë se mban mend që ka qenë ‘tepër i lavdëruar nga qeveria e SHBA’ më 2005, kur qeveria e tij mbikëqyri ndryshimet kushtetuese për heqjen e imunitetit për zyrtarët e korruptuar. Lëvizje që ndihmoi në tërheqjen e investimeve të huaja të domosdoshme për vendin.

’Rezultati ishte rritja katër herë e investimeve të huaja në Shqipëri’, thotë Berisha, duke shtuar se firma të mëdha ndërkombëtare, përfshirë Royal Dutch Shell, Bechtel e të tjera ‘erdhën në Shqipëri falë luftës sonë kundër korrupsionit’.

Ai tha se edhe zoti Blinken i kishte lavdëruar përpjekjet e tij anti-korrupsion kur shërbente si shef shtabi i zëvendëspresidentit Biden gjatë administratës Obama.

‘Kam pasur një takim shumë pozitiv me të më 2009’, tha Berisha.

Syri.net

Ex-Albanian leader rejects U.S. charges of corruption

Berisha claims U.S. billionaire Soros engineered campaign

In this Wednesday, June 26, 2013, photo, Prime Minister Sali Berisha of the Democratic Party concedes defeat in front of his supporters at the party headquarters in Tirana. The United States has sanctioned former Albanian Prime Minister Sali Berisha, barring him from entering the country after being accused of involvement in significant corruption. Berisha, 76, who was also president in the 1990s, is now a lawmaker in the opposition Democratic Party. U.S. Secretary of State Antony Blinken said in a statement Wednesday that Berisha was involved in corrupt acts, such as misappropriation of public funds and interfering with public processes. (AP Photo/Hektor Pustina) **FILE**
 In this Wednesday, June 26, 2013, photo, Prime Minister Sali Berisha of the Democratic Party concedes defeat in front of his supporters at the party headquarters in Tirana. The United States has sanctioned former Albanian Prime Minister Sali Berisha, barring …

By Guy Taylor – The Washington Times – Friday, May 28, 2021 

Albania‘s former Prime Minister Sali Berishainsists there is “zero evidence” behind corruption allegations Secretary of State Antony Blinken leveled against him recently, asserting the decision to bar him from entering the U.S. was based on “misinformation” from outfits backed by billionaire philanthropist and investor George Soros.

In a fresh twist to an already eye-opening clash between the Biden administrationand a former high-profile ally of U.S. efforts to promote democracy in the Balkans, Mr. Berisha vowed in an interview with The Washington Times to fight the allegations, saying his lawyers are preparing a defamation lawsuit against Mr. Blinken in a European court.

A center-right stalwart of Albania‘s post-communist political scene, Mr. Berisha has openly challenged the Biden administrationto show proof of the claims being made against him and asserted that American officials would do better to focus on hispolitical rivals, including current Albanian Prime Minister Edi Rama, who heads the nation’s ruling Socialist Party.

“It is my deep conviction that this declaration against me has been based entirely on misinformation that Mr. Secretary of State Antony Blinken has gotten from a corrupted lobby process involving Edi Rama and George Soros, who are close friends,” Mr. Berisha said. “They have no evidence. None at all. If they announced one bit, I will be most thankful. But they have no concrete proof based on fact, not manipulation or slander.”https://f34c02cce2d139d292505f0d9e81d7d5.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Mr. Berisha, who has declared hisinnocence in a letter to Mr. Blinken, spoke with The Times roughly a week after the secretary of state declared the 76-year-old Albanian politician — one of the Balkan nation’s first post-communist presidents during the early 1990s and later its prime minister from 2005 to 2013 — persona non grata.nullhttps://live.mrf.io/m.washingtontimes.com/index/widgets.mediaPublisher.html?src=www.washingtontimes.com/index/ConnatixVideo-widget.js&index=0&articleUri=https://www.washingtontimes.com/news/2021/may/28/sali-berisha-ex-albanian-leader-rejects-us-charges/&selector=.connatixcontainer#%7B%22scriptId%22%3A%227db7685c4d6041e68c6432bafa302c71%22%2C%22type%22%3A%22playspace%22%2C%22playerId%22%3A%

In a statement on May 19, Mr. Blinken said Mr. Berishahis wife and their two adult children have been barred from entering the U.S. due to Mr. Berisha‘s “involvement in significant corruption.” The statement said that during Mr. Berisha‘s time as prime minister, he was “involved in corrupt acts, such as misappropriation of public funds and interfering with public processes, including using his power for hisown benefit and to enrich his political allies and his family members.”null

“Furthermore, his own rhetoric demonstrates he is willing to protect himself, his family members and his political allies at the expense of independent investigations, anticorruption efforts and accountability measures,” the secretary of state said.

The State Department declined to provide details to support Mr. Blinken‘s corruption allegation against Mr. Berisha. It also declined to comment when pressed by The Times for a response to Mr. Berisha‘s assertion that the decision to bar him from entering the U.S. was based on “misinformation” from outfits backed by Mr. Soros.null

A department spokesperson told The Times on condition of anonymity that “when the secretary of state obtains credible information that an official has been involved, directly or indirectly, in significant corruption or a gross violation of human rights, the secretary is required [under U.S. federal law] to designate or identify that official and his or herimmediate family members.”

Mr. Berisha is Albania‘s fourth official to be barred from entering the U.S. because of suspected corruption, according to The Associated Press. He is by far the highest ranking.null

Currently an opposition member of Albanian parliament representing the country’s conservative Democratic Party, the former prime minister held a press conference on May 20 to reject the allegations. His successor as leader of the Democratic Party, Lulzim Basha, also called for “proof” and described Mr. Berisha as the Albanian leader who made “the most distinguished contribution to the country’s development and strengthening of democracy.”

Mr. Berisha was the party’s first leader, heading it after the 1990 democratic uprising that ousted Albania‘s communist regime. He emerged over the subsequent decades as Albania‘s dominant political figure, albeit with a debatable track record in a country notorious for its political corruption in the post Cold War-era.null

Successive U.S. administration’s worked closely with Mr. Berisha, sometimes even praising him for anti-corruption initiatives and crediting him with ushering the country into NATO in 2009 and moving toward potential European Union membership as well.

But allegations of impropriety have also surfaced over the years. Mr. Berisha‘s political opponents have repeatedly accused him of authoritarian tactics, and of turning a blind eye to corruption and organized criminal activity. Anarchy nearly enveloped the country during his early-1990s presidency when many Albanians lost their life savings to a massive pyramid financial scheme.null

Mr. Berisha acknowledged during hisinterview with The Times that corruption exists in Albania, but claimed to have fought it as prime minister. He also vehemently rejected ever making a dime from graft, asserting that after a 30-year career in high-level politics, he and his wife live in a modest apartment in the Albanian capital of Tirana with only 100,000 euros — roughly $120,000 — in retirement savings.

“We have nothing else on the earth,” hesaid. “This is the truth.”null

He also vowed that his grown children have never benefited from corrupt activities. “Despite huge accusations,” he said, “they never have had, or it was never proved they have had, a penny from the public sector and they never worked with private companies that worked with the public sector.”

He added that he has hired a French lawyer to filed a defamation lawsuit against Mr. Blinken in a Paris court.

Blaming Sorosnull

Mr. Berisha claims to be the victim of a political smear campaign engineered by a network of non-government organizations (NGOs) operating in Albania and other Balkan nations with backing from Mr. Soros‘ Open Society Foundations.

“I have been an outspoken critic of George Soros and his close friend Edi Rama and because of this, the State Department has made this allegation against me and blocked me,” he told The Times. “There is no other reason. There could be no other reason.”null

Mr. Berisha‘s Democratic Party has a history of accusing Mr. Soros of funding a shady corrupt clique of people who have taken control of government institutions in Albania. The Tirana Echo, an English-language news outlet covering Albania, outlined in a 2017 article how the party and several analysts blamed the “Soros Network” for financing and influencing the drafting of the justice reform in Albania, in cooperation with the U.S. and EU embassies in Tirana.

Balkan Insight, a well-respected regional investigative journalism website, has noted that the Hungarian-American Mr. Soros is “often the target of conspiracy theories.” Among those who’ve blamed the U.S. billionaire are Adriatik Llalla, a former Albanian prosecutor general whom the Trump administration declared persona non grata and accused of “significant corruption” in 2018.null

Mr. Llalla was convicted and sentenced to two years in prison in Albania late last month for not declaring his real wealth in asset declarations. A Balkan Insight report noted how Mr. Llalla had claimed back in 2017 that former U.S. Ambassador to Albania Donald Lu was exerting “typical Sorosian pressure” on him by branding at the time as an “enemy of reform.”

Mr. Berisha‘s claims about Mr. Soros are even more nuanced, with ties to regional geopolitics.null

He claimed in his interview with The Times that Mr. Soros and Soros-backed NGOs in the region have had a vendetta against himsince 2017, when he publicly rejected proposals for changes to the Serbia-Kosovo border.

While the Trump administration backed Serbian leaders pushing for territorial swaps between Serbia and Kosovo, the initiative was and remains divisive in wider Europe, drawing criticism from Germany and others.

Mr. Berisha claimed the initiative was promoted by Soros-funded NGOs and that he rejected it because he believed it would lead to ethnic violence. “Changing borders meant cleansing and shifting of populations,” he said. “It means a larger Serbia.”

He also claimed U.S. support for the initiative, particularly from former National Security Advisor John Bolton, was engineered by Soros-backed NGOs working with current Albanian Prime Minister Edi Rama.null

Mr. Berisha says he not only “publicly and fiercely opposed” the territorial swaps idea, he began calling in 2017 for the U.S. government and the European Union to investigate the NGOs for engaging in their own corruption aimed at controlling the region’s political landscape.

Mr. Soros‘ Open Society Foundations did not respond to a request for comment. Nor did a spokesman for Mr. Soros listed on the organization’s website.

The website says it has been working in Albania since 1992 with “a similar mission to its sister foundations across the former communist world — to help them to become open, democratic societies.”null

Mr. Bolton, meanwhile, cast doubt on Mr. Berisha‘s claims, telling The Times via email: “I have no idea what he‘s talking about.”

A source close to the developments who spoke on condition of anonymity said there is no question that Soros-backed organizations “are sympathetic” to Mr. Rama‘s ruling Socialist Party in Albania. “[But] this story is not about George Soros and it’s a mistake for [Mr. Berisha] to focus on Soros,” the source said. “This story is about high-level corruption, which is pervasive in Albania, and the U.S. government’s effort to maintain equanimity and ties to both the opposition and the ruling party.”null

In the letter Mr. Berisha wrote to Mr. Blinken, a copy of which was obtained by The Times, the former prime minister mentioned his history of publicly denouncing Mr. Soros, but steered clear of accusing the secretary of state of basing the decision to bar Mr. Berisha on anything tied to Mr. Soros or Soros-backed NGOs.

A question of timing

Some analysts have questioned the Biden administration‘s decision to act against Mr. Berisha eight years after he left high office.null

“The timing is not good,” Janusz Bugajski of the Jamestown Foundation told Voice of America (VOA). “I don’t understand why a former political leader who’s no longer in office is being singled out. I mean, this should be something that needs to be done domestically at home. If there’s hard evidence, they should push for some sort of trial for some sort of investigations and so on and so forth.”

A report by VOA last week also cited U.S. Deputy Assistant Secretary of State in the Bureau of European and Eurasian Affairs Matthew Palmer as downplaying the relevance of the timing of Mr. Blinken‘s allegations, saying the focus should be on “the seriousness with which the United States takes the issue of public corruption.”null

Mr. Berisha told The Times he was blindsided by the Blinken statement on May 19 and first learned of it via media reports.

He said he recalls being “very highly praised by the U.S. government” back in 2005, when his government oversaw the amendment of Albania‘s constitution to drop immunity protections for corrupt officials, a move that helped draw desperately needed foreign investment to the country.

“The result was direct foreign investment in Albanian increased by four times,” Mr. Berisha said, adding that major international firms, including Royal Dutch Shell, Bechtel and others “came to Albaniabecause of our fight against corruption.”null

He also claimed his anti-corruption efforts were even privately praised by Mr. Blinkenhimself when Mr. Blinken was serving as chief of staff to Vice President Biden during the Obama administration. “I had a very good meeting with him in 2009,” Mr. Berisha said.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s