Kategori
Uncategorized

Injoranca gjithmone sjelle skllavëri…” – Qershor 1503

Kristofor Kolombi, ben nje ndalese te detyruar ne Xhamajkë, per te riparuar anijet. Banoret e vendit e ndihmojne ne riparim, madje e gostisin me ushqime dhe pije. Por riparimi zgjati me ditë e nuk kishte te mbaruar.

Ekipi i Kristofor Kolombit fillojne te marrin me dhune, ushqimet e te mirat nga populli vendas. Banoret merziten e u detyruan te marrin vendim qe t’u nderpresin ndihmën Ekuipazhit te Kolombit.

Kolombi e pa qe nuk kishte zgjidhje tjetër dhe duke shfletuar kalendarin, vuri re se te nesermen do te ndodhte eklipsi i Henes. Shkoji tek shefi i fisit e i tha se kishte aftësinë te fliste me Zotin dhe neqoftese nuk vazhdonin t’i jepnin ushqim ekuipazhit, te nesermen Hena do te kthehej ne gjak!

Diten e nesërme ne mbremje, filloi eklispsi i Henes. Ne lidhje me ate mbremje djali i Kolombit shkruan ne Ditar:” Me perulje dhe nderime, erdhen drejt anijeve tona, na pruren ushqime dhe pije, madje kerkuan nga Ne qe t’i kerkonim Zotit falje per ta dhe t’u hiqte dënimin.

Kolombi vezhgoi oren e kumit dhe vuri re se, eklipsi do te perfundonte pas 48 minutash . Pastaj u tha te qetesoheshin, sepse Zoti i kishte falur dhe Hena do te normalizohej per nje kohe te shkurter!

Eklipsi mbaroi, banorët u gezuan!

Kolombi, mbajti shenim nje fjali te shkurter ne Ditarin e tij :” Injoranca gjithmone sjelle skllavëri…” – Qershor 1503

Përshtati :Muhamet Vilson Imamaj

Marre nga Faktor. al

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s