Kategori
Uncategorized

Brenda ushtrisë më të madhe sekrete në botë që sfidon edhe ligjet e Shteteve të Bashkuara

Rreth 60,000 njerëz tani i përkasin kësaj ushtrie sekrete, shumë që punojnë nën identitete të maskuara dhe me profil të ulët, të gjitha pjesë e një programi të gjerë të quajtur “zvogëlimi i nënshkrimit”.

Forca, më shumë se dhjetëfishi i madhësisë së elementeve klandestine të CIA – s, kryen detyra të brendshme dhe të huaja, si në uniforma ushtarake dhe nën mbulesë civile, në jetën reale dhe në internet, ndonjëherë fshehur në biznese private dhe konsulenca, e në disa raste edhe në kompanitë nën emrat e familjes.

Ndryshimi i paparë ka vendosur një numër gjithnjë e më të madh të ushtarëve, civilëve dhe kontraktuesve që punojnë nën identitete të rreme, pjesërisht si rezultat natyror në rritjen e forcave speciale sekrete, por edhe si një përgjigje e qëllimshme ndaj sfidave të udhëtimit dhe veprimit në një botë gjithnjë e më transparente.

Shpërthimi i luftës kibernetike në Pentagon, për më tepër, ka çuar në mijëra spiunë që kryejnë punën e tyre të përditshme në persona të ndryshëm të sajuar, lloji i vetë operacioneve të mbrapshta që Shtetet e Bashkuara vendosin kur spiunët rusë dhe kinezë bëjnë të njëjtën gjë.

Raporti ekskluziv i Newsweek mbi këtë botë sekrete është rezultat i një hetimi dy-vjeçar që përfshin ekzaminimin e mbi 600 rezymeve dhe 1.000 njoftimeve për punë, dhjetëra kërkesa të Aktit të Lirisë së Informacionit dhe shumë intervistave me pjesëmarrësit dhe vendimmarrësit e mbrojtjes. Ajo që del është një dritare drejt jo vetëm një sektori pak të njohur të ushtrisë amerikane, por edhe një praktikë krejtësisht e parregulluar. Askush nuk e di madhësinë e vërtetë të programit dhe Kongresi kurrë nuk ka mbajtur një seancë dëgjimore mbi mbështetjen në rritje të ushtrisë. E megjithatë ushtria që zhvillon këtë forcë klandestine gjigante sfidon ligjet e SHBA, Konventat e Gjenevës, kodin e sjelljes ushtarake dhe përgjegjësinë themelore.

Përpjekja për zvogëlimin e nënshkrimeve angazhon rreth 130 kompani private për të administruar botën e re klandestine. Dhjetëra organizata qeveritare pak të njohura dhe sekrete mbështesin programin, duke dhënë kontrata të klasifikuara dhe duke mbikëqyrur operacione të papranuara publikisht. Gjithë kompanitë tërheqin mbi 900 milion dollarë në vit për t’i shërbyer forcës klandestine – duke bërë gjithçka, duke krijuar dokumentacion të rremë dhe duke paguar faturat (dhe taksat) e individëve që veprojnë me emra të supozuar, te prodhimi i maskave dhe pajisjeve të tjera për të penguar zbulimin dhe identifikimin, për të ndërtuar pajisje të padukshme për të fotografuar dhe dëgjuar aktivitetin në cepat më të largëta të Lindjes së Mesme dhe Afrikës.

Forcat e operacioneve speciale përbëjnë mbi gjysmën e tërë forcës së zvogëlimit të nënshkrimeve, luftëtarët hije që ndjekin terroristët në zonat e luftës nga Pakistani në Afrikën Perëndimore, por gjithashtu punojnë gjithnjë e më shumë në vendet që konsiderohen armike, si Koreja e Veriut dhe Irani. Specialistët e inteligjencës ushtarake – koleksionistët, agjentët e kundërzbulimit, madje edhe gjuhëtarët – përbëjnë elementin e dytë më të madh: mijëra të dislokuar në çdo kohë me një shkallë të “mbulimit” për të mbrojtur identitetin e tyre të vërtetë.

Grupi më i ri dhe me rritjen më të shpejtë është ushtria klandestine që nuk largohet kurrë nga tastierat e tyre. Këta janë luftëtarët më të mirë kibernetikë dhe koleksionistët e inteligjencës që marrin persona të rremë në internet, duke përdorur teknikat “jo-atribim” dhe “keqtribim” për të fshehur ‘kush’ dhe ‘ku’ hë praninë e tyre në internet ndërsa kërkojnë për shënjestra me vlerë të lartë dhe mbledhin ato që quhen “informacion i aksesueshëm nga publiku” – ose madje të përfshihen në fushata për të ndikuar dhe manipuluar mediat sociale. Qindra punojnë brenda dhe për NSA, por gjatë pesë viteve të fundit, çdo njësi e inteligjencës ushtarake dhe operacioneve speciale ka zhvilluar një lloj qelize operacionesh “ueb” që grumbullon mbledhjen e inteligjencës dhe synon sigurinë operacionale të vetë aktiviteteve të saj.

Në epokën elektronike, detyrë kryesore e zvogëlimit të nënshkrimeve është mbajtja e maskuar e të gjitha organizatave dhe njerëzve, madje edhe automobilat dhe avionët e përfshirë në operacionet klandestine. Kjo përpjekje mbrojtëse përfshin gjithçka, nga pastrimi i Internetit i shenjave treguese të identitetit të vërtetë deri te mbjellja e informacionit të rremë për të mbrojtur misionet dhe njerëzit. Ndërsa identifikimi dhe biometrika standarde e paharrueshme janë bërë norma në të gjithë botën, industria e zvogëlimit të nënshkrimeve gjithashtu punon për të gjetur mënyra të mashtrimit dhe mposhtjes së gjithçkaje, nga gjurmët e gishtave dhe njohja e fytyrës në pikat kufitare, për të siguruar që operativët e fshehtë mund të hyjnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara, duke manipuluar të dhënat zyrtare për të siguruar që identitetet e rreme përputhen.

Një oficer i vjetër i pensionuar së fundmi, përgjegjës për mbikëqyrjen e zvogëlimit të nënshkrimeve dhe “programeve speciale të aksesit” super sekret që i mbrojnë ata nga vëzhgimi dhe kompromisi, thotë se askush nuk është plotësisht i vetëdijshëm për shtrirjen e programit, dhe as nuk i është kushtuar shumë vëmendje implikimeve për institucionin ushtarak. “Çdo gjë, nga statusi i Konventave të Gjenevës – ishin një ushtar që vepronte nën identitet të rremë për t’u kapur nga një armik – te mbikëqyrja e Kongresit është problematike“, thotë ai. Ai shqetësohet se dëshira për t’u bërë më të padukshëm për armikun jo vetëm që errëson atë që Shtetet e Bashkuara po bëjnë në të gjithë botën por gjithashtu e bën më të vështirë afrimin e konflikteve. “Shumica e njerëzve nuk kanë dëgjuar as për termin e lëre më atë që krijon“, thotë ai.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s