Kategori
Uncategorized

Berisha tregon dy rastet që i ka thënë “JO” Amerikës

Throughout my political life I have rejected two requests that have been directly from the US government, the trial for minorities. I corrected that too.

I was asked to adjourn the trial but in my presidential powers it was not pardon during the trial period. If I am who I am today, 30 years you will never find a man to tell a law I violated, I have not violated any law.

I could not violate the Constitution. After they were convicted Richard Holbrooke came asking,

I told him. I told her to take note of this date. He was very pleased, it was my competence not to interrupt the trial. The second, again national, asked me in Lisbon to agree to remove the paragraph on Kosovo.

The removal of that paragraph that had taken him out of the Serbian umbrella put Kosovo once again completely in the Serbian umbrella. I told him it was easier for me to resign than to return to my country as a traitor.

Pjesë nga intervista e Berishes .

“Nëse më thua për gjëra që janë të pamundura…”, Berisha tregon dy rastet që i ka thënë “JO” Amerikës

Ish-kryeministri Sali Berisha refuzon të pranojë perceptimin publik se ai ka pasur marrëdhënie të vështira me shumicën e ambasadorëve amerikanë.

Berisha: Absolutisht jo. Kam pasur marrëdhënie shumë të mira me Marsi Ris, një zonjë e vërtetë. Marisa Lino u largua nga Shqipëria Bob Froik. Nuk bëj kuadrin e SHBA. Çdo njeri është përgjegjës për qëndrimet e tij. U largua pa përfunduar misionin dhe  këtu u soll Robert Frouik, ish-këshilltar i tre presidentëve.

Në “PolitikOn” ai tregoi se pse marrëdhëniet ish-ambasadorin Arvizu nuk u mbyllën mirë siç u nisën.

Berisha: As shqiptarët dhe as të huaj nuk do të gjesh kurrë që të thotë se Sali Berisha nuk më respektoi. Ky është një ligj i hekurt për mua. Nëse më thua për gjëra që janë të pamundura dhe dalin jashtë asaj që është mandati yt.

Berisha më tej tregoi se në gjithë jetën e tij politike i ka thënë dy herë jo qeverisë amerikane.

Berisha: Në gjithë jetën time politike kam refuzuar dy kërkesa që kanë qenë direkt nga qeveria amerikane, gjyqi për minoritarët. Edhe atë e korrigjova. Mu kërkuar të ndërpreja gjyqin por në kompetencat e mia presidenciale nuk ishte falja në periudhën e gjykimit. Nëse jam ky që jam sot, 30 vite nuk do të gjesh kurrë një njeri që të tregojë një ligj që unë shkela, nuk kam shkelë asnjë ligj. Nuk mund të shkelja Kushtetutën. Pasi u dënuan erdhi Riçard Hollbruk kërkoi, po i thashë. I thashë këtë datë mbaje shënim. Ai u kënaq shumë, ajo ishte kompetenca ime jo ndërprerja e gjyqit. E dyta përsëri kombëtare, mu kërkua në Lisbonë që të pranoja të hiqej paragrafi për Kosovën. Heqja e atij paragrafi që e kishte nxjerrë nga ombrella e Serbisë e fuste Kosovën edhe njëherë komplet në ombrellën e Serbisë. I thashë më lehtë e kam të jap dorëheqjen sesa të kthehem si tradhtar në vendin tim.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s