Kategori
Uncategorized

Përgatitja e bombës famekeqe nga Siria

https://www.theguardian.com/world/2022/may/22/syrias-barrel-bomb-experts-in-russia-to-help-with-potential-ukraine-campaign

Gjatë luftës në Siri, regjimi i Asadit prodhoi bomba me fuçi që shkaktuan kërdi dhe u bënë tituj në mbarë botën.

Kazanët e naftës ishin të mbushura me skrap dhe eksploziv.

Më pas ata u liruan nga helikopterët dhe shpërthyen mbi qytetet e kontrolluara nga rebelët.

Por ka edhe raportime se fuçitë janë të mbushura me gaz klor.

“Atëherë ata humbasin”

Qindra sirianë thuhet se kanë vdekur nga bombardimet e vogla – por ekspertët vënë në pikëpyetje efektin që arma mund të ketë në Ukrainë.

Mbrojtja ukrainase ka akses në sistemet e mbrojtjes ajrore që mund të luftojnë si avionët luftarakë ashtu edhe helikopterët, tha një burim i inteligjencës evropiane për The Guardian.

– Kjo është ndoshta arsyeja pse ne nuk i kemi parë ata të kalojnë kufirin. Ne e dimë se kapaciteti ekziston, por nëse e përdorin atë, humbasin. Ne do ta dimë se kush e bëri atë, dhe ata ndoshta do të vdesin gjithsesi.

Falë Putinit

Specialistët e bombave janë maja e shtizës së forcës që qeveria siriane ka dërguar në Rusi për të mbështetur Putinin. Diçka që përshkruhet si një falënderim për rusët që ndihmuan Asadin të ruajë pushtetin në vend.

Burimi i inteligjencës vlerëson se midis 800 dhe 1000 ushtarë sirianë dolën vullnetarë për të udhëtuar në Ukrainë. Atyre duhet t’u jenë premtuar paga nga 15,000 deri në 40,000 korona për të luftuar, që është deri në 20 herë më shumë se sa do të merrnin në Siri.

– Ata shkojnë atje si një ushtri e rregullt. Putini bëri shumë për ne dhe tani ne mund ta ndihmojmë atë, thotë një sirian, i afërmi i të cilit udhëtoi për në Ukrainë.

Syria’s barrel bomb experts in Russia to help with potential Ukraine campaign

Technicians linked to the Syrian military’s infamous barrel bombs that have wreaked devastation across much of the country have been deployed to Russia to help potentially prepare for a similar campaign in the Ukraine war, European officials believe.

Intelligence officers say more than 50 specialists, all with vast experience in making and delivering the crude explosive, have been in Russia for several weeks working alongside officials from Vladimir Putin’s military.

You need to register to keep reading

It’s still free to read – this is not a paywall

We’re committed to keeping our quality reporting open. By registering and providing us with insight into your preferences, you’re helping us to engage with you more deeply, and that allows us to keep our journalism free for all. You’ll always be able to control your own privacy settings.

Register for freeI’ll do it later

Have a subscription? Made a contribution? Already registered?Sign In

Why register & how does it help?How will my information & data be used?Get help with registering or signing in

… as you’re joining us today from Sweden, we have a small favour to ask. Tens of millions have placed their trust in the Guardian’s fearless journalism since we started publishing 200 years ago, turning to us in moments of crisis, uncertainty, solidarity and hope. More than 1.5 million supporters, from 180 countries, now power us financially – keeping us open to all, and fiercely independent.

Unlike many others, the Guardian has no shareholders and no billionaire owner. Just the determination and passion to deliver high-impact global reporting, always free from commercial or political influence. Reporting like this is vital for democracy, for fairness and to demand better from the powerful.

And we provide all this for free, for everyone to read. We do this because we believe in information equality. Greater numbers of people can keep track of the global events shaping our world, understand their impact on people and communities, and become inspired to take meaningful action. Millions can benefit from open access to quality, truthful news, regardless of their ability to pay for it.

If there were ever a time to join us, it is now. Every contribution, however big or small, powers our journalism and sustains our future. Support the Guardian from as little as €1 – it only takes a minute. If you can, please consider supporting us with a regular amount each month. Thank you.

https://www.theguardian.com/world/2022/may/22/syrias-barrel-bomb-experts-in-russia-to-help-with-potential-ukraine-campaign

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s