Kategori
Uncategorized

Ata u shfaqën si heronj – u përpoqën t’i shesin fëmijët te IS

Dokumentari i mirënjohur i SVT “Sabaya” tregon se si dy burra lirojnë gratë jazide nga kampi famëkeq al-Hol.

Ata u portretizuan si heronj – por tani Kvartal zbulon
se ata në fakt i mashtruan gratë dhe i ofruan IS-it të blinte fëmijët e tyre.

– Na çuan në shtëpitë e tyre dhe më pas na morën fëmijët, thotë njëra nga gratë.

Dokumentari i SVT “Sabaya” flet për dy burra, Mahmud dhe Ziyad, të cilët shpëtojnë heroikisht gratë jazide, të cilat fillimisht u morën si skllave seksi nga IS dhe më pas u burgosën në kampin al-Hol në Siri.

Filmi mori një sërë çmimesh të rënda, si në Golden Bug Gala dhe në Sundance, dhe u vlerësua shumë nga kritikët.

Tani reporterja

e Kvartal, Ludde Hellberg zbulon se dy personazhet kryesore detyruan disa nga gratë të linin pas fëmijët e tyre, i mashtruan që të ribashkoheshin më vonë – dhe i ofruan IS-it të blinte fëmijët.

Rishikimi tremujor tregon gjithashtu se disa prej grave u larguan nga kampi kundër vullnetit të tyre dhe se gratë që refuzuan të linin fëmijët e tyre u vendosën në arrest shtëpiak deri në dy vjet.

Në një regjistrim audio që ka hasur Kvartal, një nga gratë dëgjohet duke i thënë regjisorit të filmit Hogir Hirori se Mahmudi, një nga personazhet kryesore, i trajtoi keq gratë.

“Njerëzit do të mendojnë se Mahmudi po i kthen vajzat jazide, gjë që është e vërtetë, por Mahmudi i trajtoi ato më keq se IS”, tha gruaja në bisedën që u zhvillua në vitin 2021.

Hirori përgjigjet në incizim se nuk e dinte se çfarë bënte Mahmudi dhe se nuk do ta kishte përdorur materialin filmik me të po ta dinte, shkruan Kvartal.

Nuk i takoi më pas fëmijët e tij

Një grua tjetër dëshmon për Kvartal se si shkoi kur ata u nxorën nga kampi.

Ajo thotë se ishin mashtruar për të mbajtur fëmijët e tyre.

– Na çuan në shtëpitë e tyre dhe më pas na morën fëmijët tanë.

Ne u përpoqëm të takojmë fëmijët tanë më pas, por ata nuk na lejuan ta bënim, thotë gruaja.

Peter Gailbraith ka përvojë shumëvjeçare në këtë fushë, duke përfshirë si Ambasador i SHBA-së dhe Përfaqësues i OKB-së.

Ai vetë ka ribashkuar rreth njëzet nga fëmijët me nënat e tij jezide dhe thotë se filmi është i bazuar kryesisht në një gënjeshtër.

– Në shumë raste nuk kanë hyrë në kamp për të shpëtuar vajzat, kanë hyrë dhe i kanë marrë fëmijët, thotë ai.

Arsyeja duhet të jetë se një fëmijë, brenda strukturës së klanit Yazidi, konsiderohet Yazidi vetëm nëse ata kanë dy prindër Yazidi.

– Vajzat mund të shkonin në administratën e kampit dhe të thoshin se “Unë jam jezidi”, dhe ato do të ishin liruar.

Në fakt, ata u fshehën në kamp sepse donin të mbanin fëmijët e tyre.

Kvartar ka kërkuar një protagonist mashkull të Sabaya, Ziyad, për t’i dhënë atij mundësinë për të komentuar mbi informacionin.

Personazhi tjetër kryesor, Mahmud, vdiq para shfaqjes së filmit.

Regjisori i filmit Hogir Hirori ka refuzuar një intervistë për gazetën

New York Times ka raportuar më parë për gratë që shfaqen në film pa dhënë miratimin e tyre.

Përgjigja e SVT-së ndaj akuzave

Kur reporteri i Kvartal arrin Axel Arnö, menaxher programi në SVT dhe botues përgjegjës për Sabaya, është hera e parë që ai dëgjon informacionin për parregullsitë. .

– E di që filmi ka qenë objekt kritikash dhe më duhet ta shikoj këtë informacion të ri përpara se të mund ta gjykoj. Nëse do të shkaktojë ndonjë veprim nga ana jonë, thotë Axel Arnö.

Expressen ka kërkuar për Hogir Hirorin pa sukses.

Nga Jenis Möller /

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s