Kategori
Uncategorized

Tiranë 1991 – Sekretari James Baker : Më në fund, ju jeni të lirë të zgjidhni udhëheqësit tuaj

🇺🇸 Më në fund, ju jeni të lirë të keni mendimet tuaja …

🇺🇸 Më në fund, ju jeni të lirë të thoni atë që mendoni.

🇺🇸 Më në fund, ju jeni të lirë të zgjidhni udhëheqësit tuaj…

🇺🇸 Mirësevini në shoqërinë e burrave dhe grave të lirë kudo, ashtu siç Krijuesi ynë donte që ne të ishim.

🇺🇸🇦🇱Ju jeni me ne dhe ne jemi me ju”.

Fillimvitet 1990 . Shqiptarët për here te pare mbas 45 viteve diktature, nisën rrugë e tyre drejt lirisë …

22 qershor 1991, qindra mijëra shqiptarë nga e gjithe shqiperia u derdhën dhe mbushën sheshin kryesor të Tiranës duke brohoritur “SH.B.A – SH.B.A, kohë kur zyrtari i pare amerikan…Sekretari i Shtetit James A. Baker III vinte ne Shqiperi mbas reezimit te diktatures. Z. Bejker ju drejtua turmës së entuziazmuar, duke ju thënë se …

Në emër të Presidentit Bush dhe popullit Amerikan…

Unë jam sot këtu për t’ju thënë se : Liria funksionon.

Më në fund, ju jeni të lirë të keni mendimet tuaja

Më në fund, ju jeni të lirë të thoni atë që mendoni.

Më në fund, ju jeni të lirë të zgjidhni udhëheqësit tuaj…

Mirësevini në shoqërinë e burrave dhe grave të lirë kudo, ashtu siç Krijuesi ynë donte që ne të ishim.

Ju jeni me ne dhe ne jemi me ju”.

Sot, 30 vjet më vonë, por dhe mbas 300 mije vjetesh, Shqipëria do te jete me Shtetet e Bashkuara dhe Shtetet e Bashkuara do te jene me Shqiperine

🇦🇱🇽🇰🇪🇺🇺🇸🇪🇺🇽🇰🇦🇱

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s