Kategori
Uncategorized

Ata janë hajdutë jo ushtarë, vjedhin gjithshka gjejnë nëpër shtëpitë e ukrainezëve …

Morën gjithçka që morën me vete

https://fb.watch/dg8ZKDVwg1/?fs=e&s=cl

Një grua që drejton një sallon bukurie në qytetin e Trostianets, në lindje të Kievit, zbuloi se shtatë ushtarë rusë kishin hyrë në dhomë dhe kishin fjetur atje.

– Fillova të qaj. Isha histerike. Njëri nga ushtarët ishte i ri dhe u përpoq të më qetësonte. “Më vjen keq, nuk e dinim se do të ishte kështu,” i tha ai The Guardian, 26 vjeç, Daria Sasina.

Kur ajo guxoi të kthehej në sallon pasi rusët u tërhoqën dhe u zhduk nga qyteti, në thelb nuk e priti asgjë.

Ushtarët kishin vjedhur bojë flokësh, shampo dhe manikyr, tharëse flokësh, të gjitha gërshërët, një divan, të gjitha karriget, disa llamba dhe pikturat në mure, shkruan gazeta.

Vjedhin deri në goma makinash dhe salcice …

Megjithatë, ata e lanë gjysmë të varur kondicionerin e montuar në mur, sepse kabllot ishin shumë të forta për t’u prishur.

gazeta ukrainase Mediazona ka hetuar vjedhjet dhe ka llogaritur se ushtarët rusë kanë dërguar në shtëpi të paktën 58 tonë mallra në vendlindjet e tyre.

Pesha e të gjitha paketave të dërguara nga ushtarët nga 46 degë të kompanisë korriere SDEK pranë kufirit në Bjellorusi dhe Rusi është shtuar së bashku, shkruan Mediazona në rishikimin e saj.

Analiza e gazetarëve të materialit video të marrë nga dega në qytetin kufitar rus Valuyki tregon se njerëzit me uniforma ushtarake dërguan këpucë, goma makinash, një mikrofon, një televizor, salcice, konserva, një kitarë, një tendë dhe shumë më tepër. shkruan faqja.

“Çdo ditë në zyrë vinin njerëz me uniformë, mbështillnin çantat e shpinës ushtarake me mbështjellës plastik dhe i linin në arkë. Në shumicën e rasteve ishte e pamundur të dihej se çfarë dërgonte ushtarakët”, shkruan Mediazona.

Zvarritur në kuti …

Më 29 prill në orën 17.18, duke gjykuar nga gradat, një kapiten tërhoqi zvarrë një kuti të madhe në zyrën e korrierit.

Kur ua hapi kutinë punonjësve, rezultoi se kishte një dron ushtarak të tipit Orlan.

“Pas një diskutimi të shkurtër, droni është peshuar dhe matur me shirit matës”,

shkruan Mediazona.

Dronët rusë të tipit Orlan-10 thuhet se kushtojnë deri në një milion korona dhe përdoren për të zbuluar objektivat dhe për të ofruar mbështetje për trupat.

Sipas rishikimit, sasitë më të mëdha të parcelave janë dërguar nga fundi i marsit deri në fillim të prillit.

Vetëm më 4 prill u dërguan katër ton, me siguri, mallra të grabitura.

Lidhur me plaçkitjet dhe krimet e luftës

Shumica e paketave, me një total prej 5.8 tonësh, janë dërguar në qytetin Urga në rajonin siberian të Kemerovës.

Këto sende të grabitura janë të lidhura me Batalionin e 74-të të Motorizuar me qendër në qytet.

Batalioni ndodhej në qytetet Irpin dhe Butjë, ku dyshohet se janë kryer masakra ndaj civilëve

Самая полная карта мародеров. «Медиазона» проследила, как военные за три месяца отправили от границы с Украиной 58 тонн посылок (и один «Орлан») https://zona.media/article/2022/05/26/marauders

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s