Kategori
Uncategorized

Krimet ruse në Ukrainë: Vëllezërit u pushkatuan dhe u varrosën – njëri mbijetoi

Historitë e tmerrshme rreth krimeve të dyshuara të luftës të ushtarëve rusë në Ukrainë po shtohen.

Në një intervistë për Wall Street Journal , 33-vjeçari Mykola Kulitchenko tregon se si ai dhe dy vëllezërit e tij u detyruan të gjunjëzoheshin përpara një grope të sapohapur në Ukrainën veriore.

Duart e tyre ishin të lidhura dhe sytë e tyre ishin të ngjitur me shirit.

“Vështirë të besohet se është e vërtetë”

Kulchenko mblodhi forcat dhe u zvarrit nga varri. Ai ia doli të hiqte sytë dhe i mbuloi me tokë vëllezërit e tij para se të largohej.

Pas një shëtitjeje dymbëdhjetë orëshe, në të cilën u detyrua të qëndronte larg forcave ruse, më në fund gjeti rrugën për në shtëpi për në fshatin Dovzhjyk, prej nga vjen.

– Fillimisht ishte e vështirë të besohej se ishte e vërtetë, thotë një përfaqësues nga shërbimi i sigurisë ukrainase i cili tani po heton incidentin.

Historia përdoret gjithashtu si bazë në hetimin e krimeve të luftës të prokurorëve ukrainas kundër forcave ruse. Deri më sot, janë mbledhur më shumë se 11,000 raste të torturave të dyshuara, ekzekutimeve arbitrare dhe përdhunimeve.

“Putini duhet të paguajë”

Të premten, prokurorja e përgjithshme ukrainase Iryna Venediktova filloi gjithashtu gjyqin e parë të vendit për krimet e luftës që nga fillimi i pushtimit.

– Qëllimi im është të sigurohem që Putini dhe forcat e tij të paguajnë për atë që kanë bërë. Edhe pse gjykatat në mbarë botën po punojnë për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse, shumica e hetimeve dhe ndjekjeve penale do të zhvillohen në Ukrainë, tha ajo.

Autoritetet ruse mohojnë se ushtarët e tyre kanë kryer krime lufte dhe pretendojnë se Ukraina është duke u përfshirë në shpifje.

https://www.aftonbladet.se/a/BjLxMl

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s