Kategori
Uncategorized

Lista e kërkesave Turke për Suedinë : Dënoni PKK .

Lista e kërkesave: Dënoni PKK

Bloomberg ka folur me tre zyrtarë të lartë turq për atë që qeveria e vendit dëshiron të arrijë duke ndaluar aplikimet. Burimet, të cilëve u është premtuar anonimiteti, kanë bërë kryesisht të njëjtat vlerësime për situatën.

Organizata guerile kurde PKK

🔺cilësohet si terroriste nga Turqia, SHBA-ja dhe BE-ja – dhe kështu edhe Suedia.

🔺Por Turqia kërkon që Suedia dhe Finlanda të shkojnë një hap më tej dhe të dënojnë publikisht organizatën dhe anëtarët e saj YPG, sipas burimeve.

Erdogan pretendon gjithashtu

🔺se në pesë vitet e fundit Suedia nuk i është përgjigjur as kërkesës për ekstradimin e 33 personave të kërkuar në Turqi.

Turqia gjithashtu dëshiron që…

🔺Suedia dhe Finlanda të heqin kufizimet e eksportit të armëve të vendosura ndaj Turqisë në lidhje me pushtimin e vendit në Siri në vitin 2019.

Kufizimet e eksportit u aplikuan nga disa vende të tjera të BE-së – por Turqia dëshiron që Suedia dhe Finlanda të heqin kufizimet e tyre nëse do të pranohen në NATO.

Edhe pse tregtia e armëve e Turqisë me të dy vendet është minimale dhe megjithëse Turqia nuk kërkon ndonjë blerje të madhe të mbrojtjes prej tyre, burimet thonë se Ankaraja nuk do të lejojë të hyjnë vendet që bllokojnë marrëveshjet e armëve me ta.

Ministri i Jashtëm i vendit Mevlut Çavusoglu ka thënë më parë se kufizimet e armëve janë kundër frymës së NATO-s.

Gabimet e së shkuarës …

Turqia pranoi kthimin e Greqisë në NATO në vitet 1980 pasi të dy vendet luftuan luftën e vitit 1974 kundër Qipros.

Është një gabim që Turqia nuk dëshiron ta përsërisë, sipas burimeve.

Greqia dhe Qiproja janë parë më vonë si barriera për aplikimet e Turqisë për anëtarësim në BE.

Greqia ka qenë gjithashtu e përfshirë në mosmarrëveshje territoriale me Turqinë për zonën rreth Mesdheut dhe Detit Egje.

Me këto përvoja në thes, burimet thonë se nuk do të ishte e mençur të pritej që Turqia të ndryshojë kursin për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në aleancën e mbrojtjes tani.

Në vend të kësaj, mosmarrëveshjet duhet të zgjidhen dhe vendet të dënojnë grupet kurde përpara se Suedia dhe Finlanda të bashkohen në NATO, sipas burimeve.

Refuzon lidhjet me Rusinë …

Sipas burimeve, nuk ka gjasa që kundërshtimi i Turqisë të jetë për lidhjet e vendit me Rusinë apo marrëdhëniet e Erdoganit me Putinin.

Turqia më parë është përpjekur të qëndrojë neutrale kur bëhet fjalë për luftën e Rusisë në Ukrainë. Kjo është pjesërisht për shkak se Rusia ka ofruar mbështetje për trupat e Turqisë në Siri, dhe pjesërisht sepse Turqia i ka ofruar Ukrainës drone të armatosur.

Rysslands president Vladimir Putin.

Roli i Turqisë

Burime të NATO-s kanë bërë të ditur më herët se dorëzimi do të pasohet nga një takim i menjëhershëm i ambasadorëve të vendeve të NATO-s, të cilët me shumë gjasa do të vendosin më pas për të nisur procesin e anëtarësimit.

Bashkëpunimi i ngushtë i Suedisë dhe Finlandës me NATO-n do të thotë se aleanca ushtarake nuk pret ndonjë ndërlikim real gjatë diskutimeve që do të pasojnë.

Megjithatë, mbetet e pasigurt se cili do të jetë qëndrimi i Turqisë, pas deklaratave të fundit negative të presidentit Recep Tayyip Erdogan.

Megjithatë, nëse gjithçka shkon siç është planifikuar, protokollet e aplikimit të Suedisë dhe Finlandës mund të nënshkruhen për rreth dy javë, pas së cilës vendeve do t’u jepet statusi i “të ftuarit” (të ftuar në anglisht).

Statusi jep të drejtën për të marrë pjesë në të gjitha takimet e NATO-s në të ardhmen, por pa të drejtë vote.

Më pas procesverbali do të miratohet nga parlamentet e 30 vendeve të NATO-s përpara se anëtarësimi të bëhet përfundimtar.

Kjo, nga ana tjetër, pritet të zgjasë nga katër muaj deri në një vit – megjithëse NATO ka paralajmëruar se do të dëshironte të shihte një trajtim të përshpejtuar, për shkak të situatës së vështirë të sigurisë që rrethon luftën e Rusisë në Ukrainë.

(TT)

Uppgifter: Därför säger Turkiet nej till Sverige 

Av: Amanda Hällsten

Sverige har skickat in sin ansökan till Nato.

Nu är Turkiet sista hindret. 

Här är landets kravlista, enligt källor till Bloomberg. 

Under onsdagsmorgonen lämnade Sverige in sin ansökan till Nato tillsammans med Finland.

Det enda som står mellan länderna och ett medlemskap är Turkiet.

Och landets tvekan har redan fått konsekvenser.

Enligt en Natokälla väntas inget beslut i dag från Natoländernas ambassadörer om att inleda Sveriges och Finlands ansökningsprocesser. I stället kan det dröja till början av nästa vecka.

Landets president Recep Tayyip Erdogan har gjort klart att han inte kommer godkänna ansökningarna – om hans krav inte uppfylls, enligt källor som Bloomberg pratat med. 

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan.

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan.Foto: Markus Schreiber / AP

Kravlistan: Fördöm PKK

Bloomberg har pratat med tre högt uppsatta turkiska tjänstemän om vad landets regering vill uppnå med att stoppa ansökningarna.

Källorna, som lovades anonymitet, har i stort sett gjort samma bedömningar av läget.

Den kurdiska gerillaorganisationen PKK är terrorstämplad av Turkiet, USA och EU – och således också Sverige. Men Turkiet kräver att Sverige och Finland går ett steg längre och offentligt fördömer organisationen och dess medlemsförbund YPG, enligt källorna.

Erdogan hävdar också att Sverige under de senaste fem åren inte ens svarat på begäran om att utlämna 33 eftersökta personer till Turkiet.

Vill häva restriktioner mot vapenexport 

Turkiet vill också att Sverige och Finland ska häva vapenexportrestriktionerna som infördes mot Turkiet i samband med landets invasion i Syrien 2019.

Exportrestriktionerna tillämpades av flera andra EU-länder – men Turkiet vill att Sverige och Finland häver sina om de ska släppas in i Nato. 

Även om Turkiets vapenhandel med de två länderna är minimal, och trots att Turkiet inte söker några större försvarsinköp från dem, uppger källorna att Ankara inte kommer släppa in länder som blockerar vapenaffärer med dem. 

Landets utrikesminister Mevlut Cavusoglu har tidigare sagt att vapenrestriktioner är emot Natos anda. 

Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg håller i Sverige och Finlands ansökningar.

Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg håller i Sverige och Finlands ansökningar.Foto: JOHANNA GERON / AP

Tidigare misstag 

Turkiet accepterade Greklands återkomst till Nato på 1980-talet efter att de två länderna utkämpade kriget om Cypern 1974.

Det är ett misstag som Turkiet inte vill upprepa, enligt källorna.

Grekland och Cypern har senare setts som hinder när det kommer till Turkiets ansökningar om ett medlemskap i EU. Grekland har också varit inblandade territoriella dispyter med Turkiet om området runt Medelhavet och Egeiska havet. 

Med de upplevelserna i bagaget säger källorna att det vore oklokt att förvänta sig att Turkiet skulle ändra kurs om Sveriges och Finlands medlemskap i försvarsalliansen nu. I stället bör tvisterna lösas och länderna fördöma de kurdiska grupperna före Sverige och Finland går med i Nato, enligt källorna.

Avfärdar band till Ryssland 

Att Turkiets motstånd skulle handla om landets band till Ryssland eller Erdogans relation till Putin är inte troligt, enligt källorna.

Turkiet har tidigare försökt ställa sig neutralt när det kommer till Rysslands krig i Ukraina. Det beror dels på att Ryssland gett stöd till Turkiets trupper i Syrien, dels på att Turkiet försett Ukraina med beväpnade drönare.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s