Kategori
Uncategorized

Ann Linde: Regjimi rus mund të kërcënojë me sulme helmuese

🔺Tani për tani dhe derisa Suedia të vendosë për çështjen e NATO-s është koha më e pasigurt.

🔺Sipas ministres së Jashtme Ann Linde, të gjithë qytetarët duhet të jenë të vetëdijshëm për fushatat e avokimit dhe propagandën e frikësimit.

🔺Regjimi rus po përpiqet t’i frikësojë njerëzit, thotë Linde .

Të gjitha indikacionet tregojnë se Suedia do të dërgojë një aplikim për t’u anëtarësuar në NATO që në fillim të javës së ardhshme. Ose siç e përshkruan ministrja e Jashtme Ann Linde : “në të ardhmen e afërt”.

– Qeveria do të ketë një diskutim pasi të ketë lexuar analizën tonë të politikës së sigurisë, thotë Ann Linde.

Kur raporti i politikës së sigurisë u prezantua të premten, Ann Linde tha se ajo kishte vendosur tashmë personalisht, por se për respekt për procesin e partisë ajo nuk do të thoshte se cili ishte përfundimi i saj. Në çdo rast, raporti i politikës së sigurisë përshkruan se si Suedia do të ishte më e fortë si anëtare e NATO-s sesa jashtë saj.

Shkon shumë shpejt

Të gjitha palët në Riksdag janë përfshirë në punën për raportin dhe të gjitha janë prapa analizës se veprimet e Rusisë kanë ndryshuar situatën e politikës së sigurisë në Evropë dhe se kjo do të ketë pasoja afatgjata dhe të gjera.

Nga ana tjetër, Partia e Gjelbër dhe Partia e Majtë janë rezervuar nga pjesa e raportit që konstaton se Suedia do të ishte më e fortë si anëtare e NATO-s.

Të dyja palët janë gjithashtu shumë kritike për faktin se po ecën kaq shpejt dhe se nuk ka kohë për të bërë një analizë të duhur të rreziqeve që lidhen me anëtarësimin në NATO.

Ann Linde thotë se ka gjithashtu një pikë për të ecur shpejt.

– Periudha më e keqe për ne është periudha kur nuk kemi vendosur dhe duhet ta bëjmë atë periudhë sa më të shkurtër.

– Nëse Rusia nuk do ta kishte bërë këtë dhe Finlanda do të kishte marrë një vendim tjetër, atëherë mund të kishim një diskutim shumë më të gjatë.

Mund të trembë me armë bërthamore dhe helm .

Në këtë kohë kritike, popullsia suedeze duhet të përgatitet për reagimet nga Rusia. Ann Linde beson se rreziku i një sulmi ushtarak është i vogël, por ka mënyra të tjera që Rusia të ndikojë në Suedi.

– Ndër të tjera përhapni frikën në popullatë – nëse nuk bëni si të duam ne, do të përdorim armë, helme, madje edhe armë bërthamore taktike.

– Të ndikojmë në fushata, se jemi nazistë, sulme kibernetike e kështu me radhë.

Çfarë duhet të keni parasysh si qytetar?

– Nga njëra anë, duhet të jeni të vetëdijshëm për gjërat që mund t’i përjetoni si ndikim – që po përpiqeni të na trembni. Regjimi rus po përpiqet të trembë njerëzit.

– Të gjithë ne politikanët padyshim që kemi përjetuar më shumë komente në rrjetet sociale. Punonjësit e mi po pastrojnë në mënyrë të dëshpëruar tani, thotë Ann Linde. 

Utrikesminister Ann Linde (S) efter gårdagens kommenterar till Finlands besked om Nato-ansökan.

Ministrja e Jashtme Ann Linde (S) pas komenteve të djeshme për njoftimin e Finlandës për aplikimin në NATO.Foto: Anders Wiklund / TT

Kur presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u ftua të fliste në parlamentin finlandez, disa nga vendet e qeverisë finlandeze iu nënshtruan sulmeve të mbipopullimit. Ndër të tjera, faqja e internetit e Ministrisë së Jashtme Finlandeze. Një gjë e tillë nuk ka ndodhur ende në Suedi, thotë Ann Linde.

– Të gjitha shërbimet tona, për shembull Forcat e Armatosura, janë të përgatitura për këtë dhe kanë qenë prej disa kohësh, thotë Linde.

Erdogan kritik ndaj Suedisë në NATO

Nëse Suedia aplikon për anëtarësim në NATO, atëherë kjo duhet të miratohet nga të gjitha vendet anëtare të NATO-s. Disa zëra negativë janë dëgjuar tashmë, përfshirë edhe nga presidenti i NATO-s, Turqia Erdogan. Erdogan beson se do të ishte gabim të liheshin Suedia dhe Finlanda në NATO.

– Unë dhe kolegu im turk u takuam pardje kur morëm pjesë në të njëjtin takim në Marrakech. Ne patëm një takim dypalësh disa javë më parë dhe më pas diskutuam një aplikim të mundshëm suedez për anëtarësim në NATO, thotë Ann Linde.

– Qeveria turke nuk na e ka përcjellë këtë lloj mesazhi drejtpërdrejt, as në Këshillin e Atlantikut të Veriut, i cili përbëhet nga ambasadorët e 30 vendeve të NATO-s në selinë e NATO-s në Bruksel.

Këtë fundjavë do të mbahet në Berlin një takim jozyrtar i ministrave të jashtëm të NATO-s, ku do të marrë pjesë Linde.

– Më pas do të kemi mundësinë të bisedojmë me njëri-tjetrin për një aplikim të mundshëm suedez në NATO dhe shpresoj se do të vazhdojmë të marrim informacione pozitive nga të 30 vendet e NATO-s. Shumë nga 30 aleatët kanë shprehur publikisht mbështetje shumë të fortë për Suedinë dhe Finlandën.

Ann Linde i arbetsrummet på Utrikesdepartementet i Arvfurstens palats i Stockholm

Ann Linde në zyren e saj në Ministrinë e Punëve të Jashtme në pallatin Arvfursten në StokholmFoto: Lotte Fernvall

Iku me 200 vjet liri të aleancës

Deri në shkurt të këtij viti, partia e Ann Linde, Social Demokratët, qëndroi e vendosur në lirinë e tyre të aleancës. Fakti që partia tani është në procesin e rivlerësimit të pozicionit të saj është pjesërisht për shkak të faktit se Suedia ka një mbrojtje shumë të dobët për të qenë në gjendje të qëndrojë pa një aleancë.

– Ne besojmë se liria ushtarake e aleancës na ka shërbyer mirë deri më tani, pjesërisht sepse ka qenë e lidhur me një mbrojtje shumë të fortë. Në një situatë ku ka një përkeqësim të ndjeshëm të situatës së sigurisë, atëherë ne nuk mund të jemi të paangazhuar pa pasur gjithashtu një mbrojtje shumë të fortë.

A nuk ka Suedia një mbrojtje mjaft të fortë për të qenë e paangazhuar?

– Siç është tani, vlerësimi është se na duhet një mbrojtje shumë më e fortë.

Të dielën Partia Socialdemokrate do të bëjë një deklaratë për çështjen e NATO-s. Gjithçka anon drejt një po.

Si ndihet atëherë për Ann Linde që është pjesë e përfundimit të 200 viteve të lirisë së aleancës?

– Ka qenë shumë dhimbje për mua që nuk i qëndrojmë dot kësaj. Është një zgjedhje që duhet të bëjmë – ose do të vazhdojmë me lirinë e aleancës dhe kostoja më pas do të rritet ndjeshëm kostot e mbrojtjes, ose do t’i bashkohemi NATO-s.

– Është një përgjegjësi e madhe për të gjithë qeverinë. Është një vendim shumë, shumë i madh se si duhet të bëjmë për ta mbajtur Suedinë të sigurt, thotë Ann Linde.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s