Kategori
Uncategorized

Magdalena Andersson: Në kohë të errëta, është më mirë të jesh mes miqsh të ngushtë.

Pas diskutimeve në Shtëpinë e Bardhë, me Presidentin e SHBA Joe Biden, kryeministrja Magdalena Andersson dhe presidenti finlandez Sauli Niinistö mbajtën secili një fjalim për shtypin.

– Nuk është thjesht një ditë e bukur, është një ditë e rëndësishme.

Një ditë shumë e mirë, thotë Joe Biden në një Uashington me diell.

Presidenti siguroi Shtetet e Bashkuara për mbështetjen e tyre të plotë për aplikimin e Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO

.

Biden vlerësoi Suedinë dhe Finlandën si dy vende me aftësi të mira ushtarake, ekonomi të qëndrueshme dhe demokraci të fortë.

– Trupat suedeze dhe finlandeze tashmë kanë shërbyer krah për krah në Kosovë, Afganistan dhe Irak.

Si Suedia ashtu edhe Finlanda po punojnë tashmë në koordinim me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët tanë për të ndihmuar popullin e guximshëm të Ukrainës që po mbron lirinë e tyre kundër pushtimit rus, thotë Biden

Magdalena Andersson falënderoi për mbështetjen e fortë nga presidenti dhe politikanët në Kongres.

– Situata në Ukrainë na kujton ditët më të zeza në historinë evropiane.

Dua të them se në kohë të errëta është më mirë të jesh mes miqsh të ngushtë, thotë Andersson.

Kërkesën suedeze për anëtarësim në NATO, pas 200 vitesh liri të aleancës, Andersson e quajti historik.

Kryeministri theksoi se Suedia është në proces të rritjes së kapaciteteve të saj ushtarake.

Me Suedinë dhe Finlandën si anëtarë të NATO-s, ajo do të jetë gjithashtu më e fortë.

Ne jemi ofrues sigurie me aftësi të sofistikuara mbrojtëse.

Ne jemi kampionë të demokracisë, lirisë dhe të drejtave të njeriut, thotë Andersson.

Si kryeministri Andersson ashtu edhe presidenti Niinistö trajtuan ngurrimin nga Turqia dhe theksuan se bisedimet konstruktive janë duke u zhvilluar për të zgjidhur nyjet.

– Ne e marrim seriozisht terrorizmin dhe e dënojmë atë në të gjitha format e tij.

Ne jemi të përfshirë në mënyrë aktive për ta luftuar atë.

Ne jemi të hapur për të diskutuar të gjitha çështjet, thotë Niinistö.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s