Kategori
Uncategorized

Armët ruse në anën tjetër të Detit Baltik

Përgjigja ruse ndaj aplikimeve të Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO mund të duket në disa mënyra, sipas Håkan Gunneriusson, profesor i asociuar i shkencës së luftës në Universitetin Mid Suedi.

Ai thekson sulmet kibernetike dhe operacionet e ndikimit si mjete të mundshme – dhe nuk përjashton një prani të madhe ushtarake ruse në veri në të ardhmen.

– Është plotësisht e arsyeshme që Rusia të ndërmarrë veprime nëse i gjithë kufiri i tyre me Finlandën bëhet kufi me NATO-n. 

Mund të përdoret në krizë ose luftë

Por në praktikë ndryshimi nuk do të jetë aq i madh në krahasim me sot.

Nga të gjitha llogaritë, armët bërthamore tashmë ekzistojnë në Kaliningrad. Po kështu edhe robotët Iskander që arrijnë mbi territorin suedez. Ne tashmë jetojmë në atë botë, thotë Håkan Gunneriusson. 

Ka dy arsye që Rusia të lëvizë trupat dhe municionet më afër Detit Baltik. 

– Qëllimi është pjesërisht real, në rast krize dhe lufte kur mund të përdoren. Bëhet fjalë pjesërisht për komunikimin strategjik. Kjo tregon se “ne jemi të përgatitur në Rusi”, thotë Håkan Gunneriusson. 

Iskander është një robot rus i lëvizshëm balistik me rreze të shkurtër.

Mbrojtje ajrore dhe robotë lundrimi

Edhe tani, armët janë të disponueshme në enklavën ruse në Kaliningrad.

Sigurisht që aty ka mbrojtje ajrore të avancuar, S400 e tyre.

Aty garantohet se do të ketë disa raketa lundrimi dhe anije luftarake sipërfaqësore.

Çdo gjë tjetër do të ishte e çuditshme, thotë Rein Pella, pedagog në Departamentin e Sistemeve të Mbrojtjes në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare.

S400 është një pajisje moderne e mbrojtjes ajrore që përdoret për të rrëzuar avionë në distanca më të gjata.

Ai gjithashtu duhet të ketë aftësinë për të rrëzuar raketa lundrimi në edicione të caktuara, sipas Rein Pella.

Ai beson se nuk ka gjasa që të ketë një përmirësim ushtarak në zonën e Detit Baltik në të ardhmen e afërt.

Aktualisht, ka më pak skuadër në terren në krahasim me verën e kaluar.

– Tani për tani, prania ushtarake është nën normale, pasi njësitë janë vendosur në Ukrainë.

Mendoj se rusët e kanë të vështirë të kthehen në nivelin normal për një kohë.

Secilia Anderberg /

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s