Kategori
Uncategorized

Djemtë tanë po vdesin: Rusët mbledhin para për të ushqyer ushtarët në Ukrainë .

Lëvizjet ruse në bazë mbledhin para për të blerë ushqime dhe ilaçe për ushtarët gjatë luftës në Ukrainë.

Por bëhet fjalë edhe për dronët dhe dylbi për shikimin e natës që mund të përdoren në luftime, shkruan

New York Times .

– Duhet të interpretohet se ato janë të pajisura keq, thotë Ilmari Käihkö në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare.

Lufta në Ukrainë tani ka vazhduar për më shumë se tre muaj dhe Perëndimi po pompon ndihma ushtarake dhe humanitare për palën ukrainase.

Në të njëjtën kohë, mbledhjet e fondeve – të udhëhequra kryesisht nga gratë – janë duke u zhvilluar për të mbështetur ushtrinë ruse.

Agjentja e pronave të paluajtshme Natalya Abijeva në Nizhny Novgorod ka bërë deri në shtatë udhëtime në kufi dhe thotë se ajo filloi të financonte grumbullim pasi burri i saj, një kapiten në ushtrinë ruse, u stacionua në Ukrainë.

Që nga fillimi i luftës, ajo ka mbledhur pothuajse 600,000 korona për gjëra të tilla si rroba, dylbi, patate, qepë, telekomandë dhe pajisje të ndihmës së parë.

– E gjithë bota duket se mbështet armiqtë tanë të mëdhenj.

Ne gjithashtu duam të ofrojmë ndihmën tonë, të themi “ne jemi me ju djema”, thotë ajo për New York Times.

Sipas gazetës, shumica e lëvizjeve bazë duket se po veprojnë në mënyrë të pavarur nga qeveria ruse.

Ata përdorin kontakte personale në ushtri për të marrë një ide se çfarë nevojitet.

Më të kërkuarit janë dronët dhe dylbi për shikim natën.

Mediat shtetërore rrallë i përmendin grupet, gjë që mund të jetë për shkak se ato minojnë mesazhin e Krelmit se operacioni ushtarak po shkon siç është planifikuar.

Por disa njerëz të paraluftës pohojnë se donacionet private janë vendimtare për një fitore ruse.

“Djemtë tanë po vdesin sepse u mungojnë pajisjet”, shkruan një bloger.

Aleksandr Borodaj, deputet i Dumës ruse dhe ish-kryeministër i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut në Ukrainë, thotë se ka nevojë të madhe për materiale për trajtimin e copëzave dhe djegieve.

– Është e mundur që udhëheqësit tanë ushtarakë të mos ishin gati për një mbështetje kaq masive nga Perëndimi, thotë ai në lidhje me dërgesat e armëve në Ukrainë.

Pavarësisht një buxheti të mbrojtjes prej rreth 650 miliardë SEK, Rusia nuk duket se ka arritur të pajisë ushtrinë e saj siç duhet për luftë moderne.

Ilmari Käihkö, profesor i asociuar dhe lektor i lartë i shkencave ushtarake në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare, beson se koleksionet duhet të interpretohen se do të thotë se ushtarët rusë janë të pajisur keq. Në të njëjtën kohë, crowdfunding nuk është asgjë e re, por ka vazhduar si në anën ruse ashtu edhe në atë ukrainase që nga viti 2014 kur Rusia pushtoi Krimenë dhe filloi lufta në Donbas.

– Fillimi është pjesërisht për shkak të rrjeteve sociale që e bëjnë më të lehtë mbledhjen e materialit. Njerëzit e zakonshëm kontribuojnë me atë që munden, gjithçka që nevojitet shumë dhe që mund të blihet nga privatët: drone konvencionale, ushqime, pajisje mjekësore dhe pajisje mbrojtëse, thotë ai për DN.

Dronët nevojiten për të mbledhur inteligjencën ndërsa dylbi për shikimin e natës nevojiten për të luftuar dhe për të parë në errësirë.

Ilmari Käihkö supozon se ushtarët nga të dyja palët marrin armë dhe municione nga ushtritë e tyre, por beson se mund t’u mungojnë gjëra të tjera. Disa veshje mund të jenë gjithashtu të pajisura më mirë se të tjerët. Ai e percepton atë sikur forcat rezervë janë ndër ata që kanë qenë më të përfshirë në crowdfunding në Ukrainë.

– Ata nuk duket se kanë marrë shumë nga ushtria në fillim të luftës.

Në rrjetet sociale, ai ka parë se ushtarëve rusë duket se u mungojnë, për shembull, paketat e ndihmës së parë.

– Rusët në shumë raste kanë gjëra të vjetra në krahasim me ukrainasit.

Fundjavën e kaluar , Reuters raportoi se lituanezët kishin mbledhur pesë milionë euro në pak më shumë se tre ditë për të blerë një dron të avancuar të prodhimit turk Bayraktar për forcat ukrainase.

Ilmari Käihkö madje është pyetur nga ukrainasit nëse mund të ndihmojë dhe thotë se koleksionet thonë diçka për përfshirjen e qytetarëve në luftë.

– Nuk duhet harruar se shumë kanë të afërm që luftojnë në Ukrainë në anën ruse ose ukrainase. Shumë ukrainas e perceptojnë luftën si ekzistenciale, kështu që nuk është e çuditshme që ata të bëjnë atë që munden.

Por është e vështirë të përgjigjemi se sa vendimtare janë koleksionet bazë për përfundimin e luftës.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s