Kategori
Uncategorized

Aplikimi i Suedisë për NATO-n tashmë i përfunduar – dorëzohet në të njëjtën kohë me Finlandën

Nga: Olof Svensson

Plani ishte që aplikimi të dërgohej të hënën ose të martën – por qeveria do të presë Finlandën.

– Aplikacionin do ta dërgojmë së bashku me Finlandën, thotë një burim me transparencë.

Socialdemokratët do të marrin vendimin e tyre për NATO -n sonte dhe shumica e indikacioneve janë se do të jetë një po. Në këtë rast, qeveria do ta marrë vendimin në një mbledhje të jashtëzakonshme nesër pas një debati të posaçëm në Riksdag.

Në një intervistë për Aftonbladet, ministri i Jashtëm finlandez Pekka Haavisto tha se vendi do të shtyjë një aplikim deri të mërkurën. Sipas informacioneve të Aftonbladet, qeveria do të presë Finlandën. Koha përcaktohet nga sa kohë i duhet 
Finlandës për të debatuar aplikacionin në Parlamentin Finlandez.

Statsminister Magdalena Andersson på väg till S-mötet.

Kryeministrja Magdalena Andersson në rrugën e saj për në takimin S.Foto: Andreas Bardell

Bisedime me Shtabin e NATO-s

Pasi aplikimi të jetë dorëzuar, bisedimet do të fillojnë me selinë e NATO-s. Selia do të përmbledhë një raport mbi aplikimin e Suedisë, i cili do t’u dërgohet 30 ambasadorëve në Këshillin e Atlantikut të Veriut. Raporti trajton, për shembull, se Suedia është një demokraci dhe se ne kemi kontroll demokratik mbi Forcat e Armatosura.

Më pas, 30 ambasadorët do të shkruajnë në një copë letër se ata miratojnë Suedinë si një vend aplikant. Sipas burimeve të Aftonbladet, Suedia ka marrë sinjale pozitive nga vendet e NATO-s – por mesazhet nga Turqia bien në sy në këtë kontekst.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të premten se do të ishte gabim të lejohej që Suedia dhe Finlanda të anëtarësohen në NATO. Pasditen e së shtunës erdhën mesazhe të reja nga këshilltari i presidentit për politikën e jashtme, ku Turqia hapet për negociata me Suedinë dhe Finlandën.

Kritika për kontaktet kurde të Suedisë

Sipas informacioneve për Aftonbladet, kritikat e Turqisë ndaj Suedisë si një vend anëtar mund të përmblidhen me pakënaqësinë ndaj kontakteve të qeverisë suedeze me grupet kurde në Sirinë verilindore. Këto përfshijnë qeverinë autonome në degën ushtarake të Sirisë verilindore që ministri i Mbrojtjes Peter Hultqvist e ka takuar disa herë. Dega ushtarake ka luftuar IS-in dhe mbështetet nga Shtetet e Bashkuara, por Turqia, sipas informacioneve të Aftonbladet, i sheh ata në të njëjtën mënyrë si PKK-ja, e cila cilësohet si terroriste nga e gjithë BE-ja dhe Shtetet e Bashkuara.

Sipas burimeve transparente, Turqia ka kritikuar më parë kontaktet e Suedisë me grupet kurde. Kur Ministrja e Jashtme Ann Linde u takua me Ministrin e Jashtëm të Turqisë në prill, mesazhi ishte se kjo nuk do të pengonte një aplikim të mundshëm suedez në NATO. Prandaj propozimi i presidentit Erdogan u prit të premten me habi të madhe nga qeveria dhe të gjitha vendet e NATO-s, sipas burimeve të Aftonbladet.

Mbretëria e Bashkuar po punon për këtë çështje

Nga ana e Suedisë ekziston ende shqetësimi se delegacioni i NATO-s i Turqisë nuk do të pranojë që Suedia dhe Finlanda të marrin të ashtuquajturin “status të ftuar”, pra ftesë për të filluar proceset e ratifikimit në vendet e NATO-s.

Në atë rast, kjo mund të krijojë probleme dhe të vonojë një hyrje suedeze dhe finlandeze në aleancën e mbrojtjes.

– Mund të vendosin shkopinj në timon për aplikim. Fokusi i Suedisë dhe Finlandës është të mbajnë një kokë të ftohtë dhe ta bëjnë atë hap pas hapi, thotë një burim me njohuri.

Shtetet e Bashkuara kanë pasur bisedime me Turqinë dhe sipas burimeve të Aftonbladet, edhe Mbretëria e Bashkuar ka sinjalizuar se po punon për këtë çështje. Në mënyrë që Suedia të bëhet anëtare e NATO-s, çdo shtet anëtar duhet të miratojë aplikimin.

Ministrja e Jashtme Ann Linde dha një koment të shpejtë për situatën me Turqinë kur ishte nisur për në takimin me komitetin ekzekutiv të socialdemokratëve dhe bordin e partisë.

– Ne vazhdojmë ato diskutime, tha ajo

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s