Kategori
Uncategorized

Pse ka një luftë në Ukrainë

Pse Rusia pushtoi Ukrainën?

Lufta në Ukrainë – sfondi në nëntë faza

  1. Në dimrin e 2013-2014, Ukraina u trondit nga protestat në rritje kundër presidentit të atëhershëm pro-rus, Viktor Janukoviç, i cili refuzoi të nënshkruante një marrëveshje bashkëpunimi me BE-në.
  2. Përpjekja e dhunshme e presidentit për të shuar demonstratat shkaktoi zemërim të madh dhe çoi në arratisjen e tij në Rusi në shkurt 2014. E gjithë elita e pushtetit u zëvendësua dhe u emërua një qeveri e re, e emëruar nga aktivistët e protestës. Fakti që opozita pro-perëndimore mori pushtetin, nga ana tjetër, zemëroi Krimenë e dominuar nga Rusia.
  3. Rusia e përdori këtë për të drejtuar një revoltë dhe për të marrë kontrollin e gadishullit me ushtarë me uniforma pa shenja. Ky pushtim shpejt u kthye në aneksim të paligjshëm. Para kësaj, u mbajt një referendum, në të cilin shumica e popullsisë pretendonte se dëshironte t’i përkiste Rusisë në vend të Ukrainës. Referendumi nuk u njoh nga Ukraina apo Perëndimi.
  4. Për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore, një shtet evropian kishte pushtuar kështu një pjesë të një vendi tjetër. Reagimet e botës së jashtme ishin të forta: Rusia u akuzua për shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe disa marrëveshjeve ndërkombëtare.
  5. Një proces i ngjashëm ndodhi shpejt në rajonin e Donbasit të dominuar nga Rusia në Ukrainën lindore. Ndërtesat qeveritare në qytetet e qarqeve Donetsk, Luhansk dhe Kharkiv u pushtuan nga njerëz të armatosur me mbështetjen e forcave ruse. Kharkiv arriti të mbante kontrollin e Ukrainës, por në Donetsk dhe Luhansk separatistët organizuan “referendume” për pavarësinë nga Ukraina.
  6. Pjesë të dy qarqeve sot funksionojnë si republika të shkëputura, me lidhje të ngushta me Rusinë. Në vijën e frontit, ka përleshje të rregullta midis milicive lokale të mbështetura nga Rusia dhe ushtrisë ukrainase. Rusia ka mohuar me vendosmëri përfshirjen në Donetsk dhe Luhansk dhe e konsideron veten plotësisht të drejtë për Krimenë, duke përmendur referendumin. Megjithatë, BE dhe SHBA nuk e shohin gadishullin si rus dhe kanë kontrata me sanksione ekonomike kundër një numri të madh politikanësh, ushtrisë dhe kompanive rusë dhe ukrainas. Deri në fund të vitit 2021, më shumë se 13,000 njerëz ishin vrarë në konflikt, duke përfshirë mijëra civilë.
  7. Në nëntor 2021, Rusia filloi të mbledhë trupa të mëdha përgjatë kufirit me Ukrainën. Shtetet e Bashkuara paralajmëruan se një pushtim rus ishte i pashmangshëm, por Rusia e mohoi atë.
  8. Të hënën, më 21 shkurt, Vladimir Putin njohu territoret ukrainase të Luhanskut dhe Donjeckut si të pavarura dhe dërgoi atje forcat që ai i quajti paqeruajtëse .
  9. Të enjten, më 24 shkurt, forcat ruse nisën një ofensivë të madhe kundër të gjithë Ukrainës.

(Burimi: AP / TT)

Keshtu mobilizoj rusia forcat e saj para pushtimit /

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s