Kategori
Uncategorized

Urime Putin – e qëllove veten në këmbë .

Nga Wolfgang Hansson /

Përpara se presidenti Putin të pushtonte Ukrainën, një nga kërkesat e tij më të rëndësishme ishte që Suedia dhe Finlanda të mos anëtarësoheshin në NATO.

Tani ai është në rrugën e tij të mirë për ta shtyrë atë me luftën e tij të paprovokuar.

Pikë pas pike, Putin e ka qëlluar veten në këmbë.

Nëntë shembuj të luftës pa kufij të Rusisë

Pikat më të rëndësishme ishin:

  • NATO duhet të tërheqë të gjitha trupatnga Evropa e lashtë Lindore, duke përfshirë Balltikun dhe Ballkanin.
  • NATO-s do të ndalohej të zgjerohej në lindje , dhe konkretisht Finlanda dhe Suedia nuk u lejuan të anëtarësoheshin në NATO.
  • Rusia donte garanci me shkrim se Ukraina nuk do të lejohej kurrë të bashkohej me Aleancën e Mbrojtjes Perëndimore.
  • Asnjë ish republikë tjetër sovjetike nuk do të lejohej të bashkohej

Kur Perëndimi dhe NATO i hodhën poshtë këto kërkesa, por u përpoqën ta zgjidhnin konfliktin në mënyrë diplomatike, Putin zgjodhi në vend të kësaj të kryente një pushtim të plotë të Ukrainësmë 24 shkurt.

Pasoja e kësaj ka qenë se kërkesat që Putini i bëri NATO-s pikë për pikë shkuan në drejtim të kundërt me atë që kërkoi dhe dëshironte Putini.

Para pushtimit të Rusisë, në Suedi nuk kishte pothuajse asnjë diskutim serioz për anëtarësimin në NATO. Nuk kishte as një shumicë në Riksdag dhe as një shumicë popullore për një anëtarësim. Suedia ruajti lirinë e saj të aleancës dhe u kënaq me bashkëpunimin e ngushtë me NATO-n. Finlanda gjithashtu nuk kishte plane për t’u anëtarësuar në NATO.

Fatkeqësia më e madhe

Në më pak se dy muaj, situata ka ndryshuar krejtësisht. Si Suedia ashtu edhe Finlanda tani duket se po shkojnë drejt anëtarësimit në NATOme hapa të mëdhenj. Nuk ndihmon që Rusia po kërcënon me veprime ushtarake.

Si mendoi Putini atje? Si mendonte ai se do të reagonin Suedia dhe Finlanda kur të sulmonte një fqinj paqësor?

Në Shtetet e Bashkuara dhe në shumë vende perëndimore, rruga e vendeve nordike drejt anëtarësimit shihet si fatkeqësia më e madhe e Putinit në luftë deri më sot.

Pavarësisht pushtimit rus të Gjeorgjisë në vitin 2008, vetëm me aneksimin e Krimesë dhe me luftën në Ukrainën lindore në vitin 2014, Perëndimi filloi ta shihte Rusinë si një kërcënim të menjëhershëm dhe serioz.

En ukrainsk soldat vid ett hål efter en attack av proryska separatister i Novoluhanske i Luhansk-regionen.

Një ushtar ukrainas në një vrimë pas një sulmi nga separatistët pro-rusë në Novoluhanske në rajonin e Luhansk.Foto: Oleksandr Ratushniak / AP

Vetëm pas kësaj NATO filloi vendosjen e trupave luftarake në vende si Estonia, Letonia, Lituania, Polonia dhe Rumania.

Pas pushtimit të Rusisë këtë vit, NATO ka zgjeruar shumë praninë e saj ushtarake në vendet që dikur i përkisnin aleancës së saj ushtarake, Paktit të Varshavës. Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg deklaroi një ditë më parë se NATO do të vendosë në mënyrë të përhershme më shumë ushtarë në këto zona për të përballuar agresionin rus.

Edhe këtu, lufta e Putinit ka pasur efektin e kundërt me kërkesat që ai bëri para Krishtlindjeve.

Krim är annekterat av Ryssland sedan 2014.

Krimea është aneksuar nga Rusia që nga viti 2014.Foto: Johan Hallnäs / TT

Një tjetër kërkesë e rëndësishme ruse ishte një garanci që Ukraina apo ish-republikat e tjera sovjetike nuk do të anëtarësoheshin kurrë në NATO.

Lufta një fatkeqësi

Edhe pse Ukraina është ende shumë larg anëtarësimit, mbështetja perëndimore për Ukrainën ka qenë në një nivel të paprecedentë. Gradualisht, vendet e NATO-s i kanë ofruar Ukrainës armë më të avancuara. BE-ja, e cila kurrë nuk i ka dërguar armë askujt më parë, ka ndarë dhjetë miliardë korona për të blerë armë për Ukrainën.

Përpjekjet e botës perëndimore kanë qenë absolutisht vendimtare për aftësinë e Ukrainës për të mbrojtur veten kundër Rusisë superiore ushtarakisht. Për shkak se u bë kaq heroikisht dhe rusët treguan një katalog të tërë të krimeve të luftës, mbështetja e botës perëndimore është rritur më tej.

Krerët e qeverive evropiane dhe ministrat e jashtëm janë në radhë për të shkuar në Kiev të shkatërruar nga lufta dhe për të siguruar Presidentin Zelensky për mbështetjen e tyre të vazhdueshme. Nëse ukrainasit mund të zgjedhin pas luftës, vështirë se do të jeni nën krahët e vrasësit masiv Putin.

Jens Stoltenberg deklarerade häromdagen att Nato permanent kommer att stationera fler soldater i dessa områden för att möta den ryska aggressionen.

Jens Stoltenberg deklaroi një ditë më parë se NATO do të vendosë përgjithmonë më shumë ushtarë në këto zona për të përballuar agresionin rus.Foto: Virginia Mayo / AP

Gjeorgjia dhe Moldavia, të dyja ish-republika sovjetike, paraqitën një kërkesë për anëtarësim në BE një javë pas pushtimit rus. 
Gjeorgjia ende shpreson të bëhet anëtare e NATO-s në të ardhmen.

Nga perspektiva ruse, vendimi i Putinit për të pushtuar Ukrainën ka qenë një katastrofë. Të gjitha synimet që ata kishin me përpjekjet e tyre për të krijuar një rend të ri të politikës së sigurisë në Evropë që ishin më të favorshme për Rusinë, i kanë rrëzuar nga lufta. Të paktën në afat të shkurtër.

 Den ryska ekonomin hotas på sikt av kollaps.

Ekonomia ruse kërcënohet me kolaps në planin afatgjatë.Foto: Fredrik Sandberg / TT

Një mundësi është se lista e kërkesave të Rusisë ishte vetëm një pretekst për të nisur luftën dhe për të shkatërruar Ukrainën. Në atë rast, kjo ka ndodhur me një çmim të lartë si për Rusinë ashtu edhe për Putinin.

Gjithçka është shkatërruar

Ish-agjenti i KGB-së kaloi 20 vitet e para të kohës së tij në pushtet duke u përpjekur të rriste standardin e jetesës së rusëve, të forconte fuqinë e tyre dhe të ndërtonte forcën e ushtrisë ruse deri në kohët e lashta.

Në dy muaj ai ka arritur të shkatërrojë gjithçka.

Rusia është nën sanksionet më vdekjeprurëseqë kanë goditur një fuqi të madhe. Ekonomia kërcënohet në afat të gjatë nga kolapsi. Ushtria e re krenare ruse u dëshmua në shumë mënyra se ishte një kështjellë në ajër. Edhe pse nuk i dimë saktësisht humbjet ruse, ato kanë qenë tmerrësisht të mëdha në një kohë kaq të shkurtër.

Putini mund të kishte vazhduar të ndërtonte prosperitetin rus. Në vend të kësaj, ai zgjodhi të qëllonte veten në këmbë

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s