Kategori
Uncategorized

Johnson do të dërgojë emigrantë në Ruandë …

Një pjesë e planit të kontrollit kufitar të Johnson është që disa nga migrantët që vijnë në MB do të dërgohen ilegalisht në Ruanda, ku në vend të kësaj do të shqyrtohet kërkesa e tyre për azil.

Sekretarja e Brendshme britanike Priti Patel thotë se do të vijnë më shumë detaje rreth planit, por se Britania ka nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi me vendin afrikan.

Organizata Refugee Council, e cila punon me çështjet e azilit dhe refugjatëve, kritikon ashpër vendimin dhe e quan atë mizor dhe të neveritshëm.

– Nuk do t’i pengojë ata të vijnë në këtë vend.

Kjo do të çojë vetëm në më shumë vuajtje njerëzore dhe kaos, me një çmim shumë të lartë, thotë udhëheqësi i organizatës Enver Solomon.

Linku .

Migrant crossings: PM defends Rwanda plan as ‘the morally right thing to do’ https://news.sky.com/story/migrant-crossings-royal-navy-to-take-over-operational-command-in-channel-from-today-12589851

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s