Kategori
Uncategorized

5 pika për Suedinë dhe NATO-n

Nga: Anna Sjögren

Pushtimi rus i Ukrainës ka ringjallur debatin për anëtarësimin suedez në NATO.

Cilat janë të mirat dhe të këqijat? Dhe cilat parti kanë lëvizur?

Këtu janë pesë gjëra që duhet të dini për Suedinë dhe NATO-n.

  1. Më 24 shkurt , Rusia pushtoi Ukrainën dhe filloi një luftë. Situata e sigurisë në Evropë ka ndryshuar në mënyrë dramatike. Në Suedi u ngrit debati për anëtarësimin në NATO dhe Riksdag do të bëjë një analizë të re të sigurisë, e cila do të jetë gati në fund të majit. Mbështetja e popullit suedez për anëtarësim është rritur pas pushtimit dhe sipas një sondazhi nga Aftonbladet / Demoskop , 51 për qind duan që ne të bashkohemi. I njëjti debat po zhvillohet edhe në Finlandë dhe një vendim është vetëm disa javë larg, sipas kryeministres Sanna Marin. Shumë besojnë se vendimi finlandez ka një rëndësi të madhe për vendimin që merr Suedia.
  2. Në Riksdag , të moderuarit, kristian-demokratët, partia e qendrës dhe liberalët janë në favor të anëtarësimit suedez në NATO. Suedia është një vend shumë i vogël për të qëndruar e vetme në rast sulmi dhe nëse anëtarësohemi në NATO, na garantohet mbështetje e shpejtë ushtarake nëse sulmohemi, është një nga argumentet më të rëndësishme për anëtarësim. Besohet gjithashtu se Suedia tashmë ka bashkëpunim të ngushtë me aleancën sot, por në të njëjtën kohë nuk ka garanci mbrojtëse. Moderatët kanë thënë se do të paraqesin një kërkesë nëse fitojnë zgjedhjet dhe për këtë ka një shumicë në Riksdag – pavarësisht se ku qëndrojnë socialdemokratët për këtë çështje.
  3. Socialdemokratët , Demokratët e Suedisë, Partia e Majtë dhe Partia e Gjelbër kanë qenë kundër anëtarësimit . Kundërshtarët theksojnë se garancitë e mbrojtjes së NATO-s do të na detyronin gjithashtu të dërgojmë ushtarë suedezë dhe për këtë arsye do të na tërhiqnin në konflikte në lidhje me një vend tjetër të NATO-s. Kjo do të thotë se ne mund të detyrohemi të luftojmë për vende më pak demokratike, siç është Turqia. Një anëtarësim do të rriste tensionet dhe rrezikun e konfliktit të armatosur, në vend që t’i zvogëlonte ato, thuhet.
  4. Demokratët suedezë , të cilët më parë kanë qenë kundër NATO-s, kanë ndryshuar qëndrimin e tyre për këtë çështje pas pushtimit rus. Në një intervistë për DN , zëdhënësi i politikës së jashtme të partisë Emil Aronsson thotë se ata do të mbrojnë anëtarësimin suedez nëse Finlanda vendos të anëtarësohet dhe se situata e politikës së sigurisë e kërkon këtë.
  5. Ndryshimi i situatës së sigurisë ka bërë që edhe socialdemokratët të fillojnë ta ngrenë këtë çështje . Këtë javë partia doli dhe tha se vendimi jo nga kongresi i partisë së vitit të kaluar nuk vlen më. Sipas informacioneve për Aftonbladet , tani po punohet për bashkimin e partisë pas një linje të përbashkët. Burimet e S thonë për SvD se kryeministrja Magdalena Andersson do të aplikojë për anëtarësim në qershor. Megjithatë, ky informacion nuk është konfirmuar zyrtarisht.
Nato-flagga med alliansens logga: En kompass

Flamuri i NATO-s me logon e Aleancës: Një busullFoto: Colorbox


Faktet: Kjo është NATO

Çfarë përfaqëson NATO?

NATO do të thotë Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut dhe është një aleancë politike dhe ushtarake me rreth 30 vende anëtare në Evropë dhe Amerikën e Veriut.

Aleanca është në baza politike dhe ushtarake. Vendet bashkëpunojnë për çështjet e sigurisë dhe mbrojtjes dhe detyra kryesore e aleancës është të mbrojë dhe mbrojë anëtarët e saj.

Aleanca u krijua në 1949.

Cilat vende janë anëtarë të NATO-s?

Shtetet anëtare përfshijnë Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar, Gjermaninë, Turqinë, Holandën, Belgjikën, Spanjën, Portugalinë, Estoninë, Letoninë dhe Lituaninë.

Në vendet nordike, Islanda, Danimarka dhe Norvegjia janë anëtarë të NATO-s, ndërsa Suedia dhe Finlanda janë të përjashtuara. Suedia i përket një prej disa vendeve të ashtuquajtura PFP dhe ka hyrë në një partneritet për paqe. Është gjithashtu Rusia.

Suedia aktualisht po merr pjesë në stërvitjet ushtarake me NATO-n.

Çfarë do të thotë anëtarësim në NATO?

Të jesh anëtar i NATO-s do të thotë që një vend mund të marrë shpejt mbështetje ushtarake nëse sulmohet nga neni 5 i statutit të Aleancës. Një sulm ndaj një vendi duhet parë si një sulm ndaj të gjithë anëtarëve.

Do të thotë gjithashtu se një shteti mund të ketë nevojë të dërgojë trupa në një vend tjetër që sulmohet.

Çdo vend duhet të sigurojë që të ketë një mbrojtje të fortë dhe pritet të investojë 2 për qind të PBB-së së tij çdo vit në mbrojtje.

Përmes disa prej shteteve të saj anëtare, Aleanca ka akses në armët bërthamore. Kjo do të thotë se një anëtar është pjesë e të ashtuquajturës ombrellë bërthamore të NATO

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s