Kategori
Uncategorized

Kush bie i pari – Putin apo Biden?

Nga Mats Larsson /gazeta suedeze Exspressen /

Pushtimi rus i Ukrainës nuk ka shkuar aspak siç kishte shpresuar presidenti Vladimir Putin. Nuk mungojnë analizat se kjo do t’i kushtojë Putinit punën e tij.

Aspak e pamundur. Por deri tani ai duket se është rritur në popullaritet në vend dhe ai është një lider autoritar që nuk do të votohet.

Ai duhet të dëbohet me forcë.

Presidenti amerikan Joe Biden ka marrë shumë vlerësime ndërkombëtare për mënyrën e tij të bashkimit dhe udhëheqjes së aleancës perëndimore kundër Rusisë. Një rol të rëndësishëm në këtë luftë ka luajtur ndihma ushtarake që Ukraina ka marrë nga Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera të NATO-s.

Biden është bërë gjithashtu gjithnjë e më personal në sulmet e tij ndaj Putinit, duke mos fshehur neverinë e tij. Ai e ka quajtur kriminel lufte, duke thënë se Putini duhet të hiqet, se ajo që po ndodh në Ukrainë është gjenocid.

Një krizë e madhe ndërkombëtare ka të ngjarë të rrisë popullaritetin e një presidenti në detyrë të SHBA.

Por kjo nuk ka ndodhur këtë herë në Shtetet e Bashkuara.

Përkundrazi …

Një kundërshtim që kanë shumë amerikanë është se Shtetet e Bashkuara duhet të bëjnë më shumë për të ndihmuar Ukrainën.

Shtetet e Bashkuara deri më tani kanë qenë të kujdesshme në lidhje me furnizimin e Ukrainës me armë të rënda, sulmuese si tanke apo avionë luftarakë.

Departamenti Amerikan i Sigurisë Kombëtare parashikon gjithashtu se numri i migrantëve në kufirin me Meksikën do të rritet ndjeshëm gjatë vitit, pjesërisht si rezultat i planeve të administratës së Biden për të hequr dispozitën që gjatë pandemisë lejonte policinë kufitare të dëbonte migrantët drejtpërdrejt në kufiri.

E gjithë kjo i jep Bajdenit një dhimbje koke të vërtetë .

Shtetet e Bashkuara shkojnë në zgjedhjet afatmesme në nëntor dhe shumë janë demokratët që i frikësohen një humbjeje dërrmuese atje.

Demokratët sot kanë një shumicë shumë të vogël në Dhomën e Përfaqësuesve dhe kontrollojnë Senatin vetëm falë votës së Zëvendës Presidentes Kamala Harris.

“Unë mendoj se kjo do të jetë një fatkeqësi biblike … ”tha një strateg i partisë Demokratike për Hill rreth zgjedhjeve.

Në vitin 2024, është koha për zgjedhjet presidenciale përsëri.

Dhe Donald Trump po fshihet në kallamishte, i cili nuk e ka njoftuar qëllimin e tij për të kandiduar sërish, por që e tregon qartë këtë.

Dhe sigurisht, sondazhet e opinionit nuk i japin Trump ndonjë arsye për të menduar ndryshe.

Sepse po, Trump do ta mundte Bidenin nëse do të kishte zgjedhje sot, sipas përmbledhjes së Realclearpolitics.

Trump merr mesatarisht 45.4 për qind të votave, ndërsa Biden merr vetëm 41.7 për qind.

Putin ishte një nga liderët e parë botërorë që uroi Trump për fitoren e tij në 2016.

Linku në origjinal /. https://www.expressen.se/kronikorer/mats-larsson/vem-faller-forst-putin-eller-biden/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s