Kategori
Uncategorized

Mos harroni Mariupolin!’ Remember Mariupol!’

Nga Robin Horsfall /

Çfarëdo që të ndodhë këtë javë në MARIUPOL, do të mbahet mend nga brezat e ardhshëm në Ukrainë dhe në mbarë botën.

Nuk janë fitoret e mëdha që mbahen mend më shumë me krenari, por humbjet më heroike. Alamo, Arnhem, Tobruk dhe Dunkirk të gjithë kanë një vend në historitë e kombit të tyre, sepse mbrojtësit dhanë jetën e tyre dhe frymëzuan ata që do të vijnë. Një kufi gjithnjë e në tkurrje me numra gjithnjë e më pak, pak shpresë përforcimesh, që po mbarojnë ushqimet dhe municionet dhe i rrethuar nga një armik jashtëzakonisht superior. Ata luftojnë dhe do ta bëjnë këtë derisa të mos kenë municion.

Kur beteja për Donbasin të fillojë seriozisht, i gjithë kombi ukrainas do të ketë fjalët “Mos harroni Mariupolin” në buzët e tyre. Sado që të zgjasë kjo luftë dhe sido që të jetë rezultati përfundimtar, kjo pikë e vogël në hartën e Detit Azov do të mbetet një simbol i rezistencës ukrainase që do të mbahet mend nga brezat që do të vijnë. Fitorja mund të vijë në shumë forma.

Putini ka krijuar armikun e tij, ai kurrë nuk do ta mposhtë simbolin e lirisë së Ukrainës me fuqi zjarri.

Nga Robin Horsfall /

Remember Mariupol!’

Whatever happens in Mariupol this week will be remembered by future generations in Ukraine and around the whole world.

It is not the great victories that are best remembered with most pride but the most heroic defeats. The Alamo, Arnhem, Tobruk and Dunkirk all hold a place in their nation’s histories because the defenders laid down their lives and inspired those yet to come. An ever shrinking boundary with ever shrinking numbers, little hope of reinforcements, running out of food and ammunition and surrounded by a vastly superior enemy. They fight on and will do so until they have no ammunition left.

Russia might take what’s left of the city but the name of Mariupol will hold a special place in history – a place that emphasises the brutality of Putin in stark contrast to the stoic heroism of the Ukrainian people.

When the battle for the Donbass begins in earnest the whole Ukrainian nation will have the words ‘Remember Mariupol’ on their lips. However long this war lasts and no matter what the end result this small dot on the map of the Sea of Azov will remain a symbol of Ukrainian resistance that will be remembered by generations yet to come. Victory can come in many guises.

Putin’s army can take this small piece of land but they will lose all hope of victory. The defenders of Mariupol will remain in the hearts of the people of Ukraine and the hearts of the free world for years to come. Putin has created his own nemesis he will never defeat the symbol of Ukrainian freedom with firepower.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s