Kategori
Uncategorized

Kur të vdes unē ,djalli nuk e merr vesht !?

Nga Dedë Doda ///

Jam krenarë , se i përkas një babai të tillë!
Ai nuk jeton që nga 15 Shkurti 93,por ai jeton në shpirtin tim ,nē zemren time ,per huqet e tija si rrallē ndonjē burrē , i besēs ,bujaririsē ,e burrnisë !

I vuajtur jetim i hjekun keq tan jetēn 25 vite duke hengur dhe e pluhur piridi ,nga Tuçi i Pukes ,Reps ,Qafē -bari ,Qafē -kigjel Gomsiqe ,e Rubik të Mirdites !?
Karakter i fortē kurrë nuk u dorzuar !

Ai kishte nje shprehje ,qe edhe sot me kujtohet:

Kur të vdes unē ,djalli nuk e merr vesht !?

Sa domethese kjo fjalē!?

Dhe lindē pytja !?

Sa në hallë ,sa nè siklet ne kuptimin e mirë të fjales janë ata njerez qe kanē pasur prindërit tē shkelqyer !?

E dikush më te drejtë thotë:
Pse ,e qysh!?

Po sepse don shumē punë ,sakrificë ,qendresë ,e burrni me jua ruajtur irzin !

Të dashur miqtē e mi ju pershendes kudo qe jeni ,ju nimoshin këto ditë te medhaja ,sepse jemi futur nē javen e madhe tē Pashkëve të Krishtit !

Të flasish per prinderit qe kanè sakrifikuar aq shumë ja vlen sa 1000 shkrime te karakterit ,politik ,apo ekonomik etj etj,,,,,

Eshtë detyrë njerzore ,biblike ti respektojmē prindērit ne maksimum ata qe i kanè gjallē,por edhe ata qē nuk jetojnē duke i kujtuar perjesisht sepse meritojnē shume duke sjellē episode nga jeta e tyre,na bejnē te mos harrojmë historinë po si kujtuam ne e kush do i kujtojē!?,,

Mos te harrojmē njē gjē shumë te rendesishem se jeta eshtē stafetē brezash ,sa kanè ikur ,sa do ikin ,e sa do vijnē por historia ngelet aty

.

Disa episode qe ndoshta ka kurreshje per ti lexuar!

Ishin vite të veshtira ,zijè buke e ushqimi .

Bahet fjalē per vitet 53 shume me keq se sot qe ka shkue 120mije lekē 1kv miell ,duhej te punoje gjithē diten per 3 kg miser punē te veshtira duke hapur tokē te re tē pyllēzuar qe edhe varinksi i sot ka vēshtërsi ,nje dite baba kishte marrë edhe djalin e axhes Pjetrit per te punuar ,i Zoti i shtēpise kishte mprehur njē shufer teli te trashē per te kontrolluar thellēsine e punimit per fatin e keq e ngul ku kushte punuar dj axhes shkop nuk.u ngul !?

I tha babes ;

Mos ma sjell ma ne punë !?

Te nje shtēpie tjeter ne dite te medhaj te Pashkēve i Zoti i shtepise nuk i dha leje te nderronte rrobat per ti.larē aq katil ishte !?

E halli ,e buka e fëmijeve te qojnē ne derē te hasmit !?

Ne nje rast tjeter tek nje familje tjeter , i kishte thenè babai hajde e merr misrit hakun e punes e kishte gjetur babai tu hanger bukë thatè ve nje sahan shellirë ku shtrelbat kercenin si pleshtat ,e zotnia kishte 200 kokë bageti !?

Nuk i thotè kot ;

Mundi i punētorit kerkon gjygj ne qiell !?

E si per çudi ne momentet qe flasin ku ka punuar babai tokat jan djerr,kurrat shembè ,e ferrat arrinè katin e tretë!?

Rasti i alarmit ne Rrubik ,në kushte angarie!?

Ne Rubik te Mirdites ishte drejtor nje burrè shume i eger i rrifte punètoret ,e kuadrot e kishin tmerr kishte lidhje te forta me partinè e pushtetin !?

Me pak fjalē babai ishte kthyer prej turrnit dhe nuk ju pergjigj alarmit !?

I thone nje punëtore nuk nigjon me ardhë,si tha po kush guxon me ma ba urdherin dysh !? E nisi prap lajmetarin ,thuaj drejtorit nuk vij me kris lufta,por erdha me qon Diloshja sepse nena ime e ka emrit Dile !?

Mbas nje ore e thirr baben por jo me urdher po pate deshire vetem dua me te pyet!?

Shkon baba ,i thote si je msue mi rraf punetoret mos luaj me dore ,se per emer te Zotit te myes dekun !? Jooo mor burrē e pa veten ngushtē sepse babai ka qenè fizik i rrallè dhe teper i guximshem!? Te pyeta kush e Dila !? Gruja !? Vetem ajo ma bjen ngushtē se kam 5 kalamaj e duan bukë!? IK I THA DREJTORI NUK KA KUSH PUNÈ ME TY!

Rasti i Gomsiqes !?


Ne Gomsiqe jetonin shume te inernuar te rrezikshem nga Shkodra njeri prej tyre ishte boksieri ma i mire ne Shqiperi nuk dua t’ja permendè emrin ai tallej me punetoret me xheste qe nuk mund ti shkruaj u shkonte nga mrapa !?

Kur merrnin ushqimin ,prr fat te keq i ndodh babes te perplasej me te e godit ne pjatè kokes e ban gjak plasi grushti ne mes 100 punètoreve e len shakull ,nuk kam ardh me u tall me mua o mik vij per buken e femijeve !?

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s