Kategori
Uncategorized

Lufta në Ukrainë: Kompanitë suedeze dhurojnë drone për mbrojtjen civile të Ukrainës !

Kompanitë suedeze dhurojnë drone për mbrojtjen civile të Ukrainës !

Nëpërmjet një nisme të re, kompanitë suedeze mbledhin dronët që dërgohen në mbrojtjen civile të Ukrainës. Dronët përdoren për të mbledhur informacione, për të identifikuar rrugë të sigurta jashtë qyteteve dhe për të dokumentuar krimet e luftës, shkruan Sydsvenskan.

Anton Holmström, menaxher produkti në kompaninë e teknologjisë pyjore Katam, u kontaktua disa kohë më parë nga një mik në Ukrainë.

  • Ai tha se një i njohur ynë i përbashkët kishte pyetur nëse mund të merrnim dronë për mbrojtjen civile.

Ishte një pyetje kaq konkrete ndaj thashë po menjëherë.

Fillova menjëherë të komunikoj gjatë natës dhe më pas të dielën thirra dhe fola me kolegë dhe të njohur.

Gjatë javës, ne krijuam faqen e internetit Drones2ukraine dhe kontrolluam ligjin, logjistikën dhe të gjitha praktikat, thotë Anton Holmström për Sydsvenskan.

Për tre javë, koleksioni ka marrë rreth 60 dronë dhe të tjerë janë duke u zhvilluar.

Genom ett nytt initiativ samlar svenska företag in drönare som skickas till det ukrainska civilförsvaret. Drönarna används för att samla information, identifiera säkra vägar ut ur städer och dokumentera krigsbrott, skriver Sydsvenskan.

Anton Holmström, produktchef på skogsteknikföretaget Katam, kontaktades för en tid sedan av en vän i Ukraina.

– Han sa att en gemensam bekant till oss hade frågat om vi kunde få fram drönare till civilförsvaret. Det var en så konkret fråga så jag sa ja direkt. Jag drog genast igång med kommunikation under natten och sedan på söndagen ringde jag runt och pratade med kollegor och bekanta. Under veckan satte vi upp hemsidan Drones2ukraine, och kollade upp det juridiska, logistiska och allt det praktiska, säger Anton Holmström till Sydsvenskan.

Under tre veckors tid har insamlingen tagit emot ett 60-tal drönare och fler är på gång

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s