Kategori
Uncategorized

Kërcënimi rus – armë bërthamore 300 km larg Suedisë

Rusia po tund kërcënimin bërthamor për të shënuar pakënaqësinë e saj me afrimin e Suedisë dhe Finlandës ndaj NATO-s.

Armët bërthamore ruse janë tashmë në Kaliningrad 300 km nga bregu suedez – dhe në një shkallë të gjerë në zonën tonë relativisht të afërt në Gadishullin Kola, ku Rusia ka disa nga bazat e saj më të mëdha nëndetëse dhe ajrore.

Politikanët rusë tani po kërcënojnë të sjellin më shumë armë të tilla të shkatërrimit në masë në rajonin e Detit Baltik, por ekspertët suedezë të mbrojtjes thonë se afërsia gjeografike nuk është vendimtare.

– Ata theksojnë se nuk duan që Suedia të veprojë në mënyrë të pavarur, thotë Mike Winnerstig, kreu i njësisë së politikave të sigurisë në FOI.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s