Kategori
Uncategorized

Ne kurrë nuk harrojmë: 377 djem e burra ekzekutohen nga sërbët brenda një dite .

Nga Salih Shala /

27 prill 1999

Forcat serbe rrethojnë fshatin Mejë në jugperëndim të Kosovës. Pasi plaçkitën dhe grabitën fshatarët me para, stoli dhe sende personale, ata ekzekutojnë 377 djem dhe burra dhe i dëbojnë gratë dhe fëmijët në mal.

Disa vjet më vonë, shumë prej trupave gjenden në kampin ushtarak Batajnica jashtë Beogradit – 418 km nga vendi ku u ekzekutuan.

Ata u varrosën nën terrenin e stërvitjes ushtarake dhe mbi ta u vendos një poligon qitëse, në mënyrë që njerëzit e tjerë të mos kishin akses në të.

Deri atëherë masakra klasifikohej si “fake news” dhe “një fantazi e NATO-s dhe Perëndimit”.

23 vjet më vonë, saktësisht i njëjti model përsëritet në Ukrainë. Civilë të masakruar, kriminelët fshehin trupat dhe të gjitha i quajnë “gënjeshtra perëndimore”. Shpresa ime e vetme është që aksesi në internet dhe telefonat inteligjentë që sot e bëjnë shumë më të lehtë dokumentimin e provave të këtyre krimeve do t’i vendosin kriminelët pas hekurave, ndryshe nga masakra e Mejës ku askush nuk u dënua deri më sot, 23 vjet dembel.

FOTO: Fëmijë nga Meja që sapo kanë kaluar kufirin për në Shqipëri pasi kanë parë vrasjen e babait të tyre disa orë më parë.

FOTO:
Fëmijë nga Meja që sapo kanë kaluar kufirin për në Shqipëri pasi kanë parë vrasjen e babait të tyre disa orë më parë

KURRË NUK HARROJMË!

27 April 1999

Serbiska styrkor omringar byn Meja i sydvästra Kosovo. Efter att ha plundrat och rånat byborna på pengar, smycken och personliga tillhörigheter avrättar de 377 pojkar och män och utvisar kvinnorna och barnen till bergen.

Ett par år senare hittas många av kropparna i militärlägret Batajnica utanför Belgrad – 418km från platsen de avrättades. De begravdes under den militära träningsplatsen och en skjutbana placerades över dem så att inga andra människor skulle ha tillgång dit. Fram till dess klassades massakern som “falska nyheter” och “en fantasi av Nato och västvärlden”.

23 år senare upprepas exakt samma mönster i Ukraina. Civila slaktade, de kriminella gömmer kropparna och kallar det hela för “västliga lögner”. Min enda förhoppning är att internetåtgången och smartphones som idag gör det mycket enklare att dokumentera bevis för dessa brott kommer att placera de kriminella bakom lås och bom, till skillnad från massakern på Meja där ingen dömts förrän idag, 23 år lat Öh.

BILD: Barn från Meja som precis passerat gränsen till Albanien efter att ha bevittnat mordet på sin pappa några timmar tidigare.

GLÖM ALDRIG!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s