Kategori
Uncategorized

”Çdo goditje e blinduar e dërguar nga Suedia është një fëmijë i shpëtuar”

Ne jemi të përgatitur të nënshkruajmë një marrëveshje paqeje sepse ka të bëjë edhe me jetën e ushtarëve dhe civilëve tanë. Por nëse nuk ia dalim, do të luftojmë deri sa të vdesë okupatori i fundit.

Lufta po hyn në një fazë të re dhe Ukraina ka nevojë të madhe për armë të reja, më të rënda dhe më sulmuese.

Ai thotë se një këshilltar presidencial ukrainas i vendosur në qendër, i cili i drejton një apel të pasionuar botës perëndimore për më shumë ndihmë për armët.

Oleksiy Arestovich beson se lufta në Ukrainë do të ndikojë në zgjedhjet në Evropë kur votuesit pyesin liderët e tyre se çfarë “bënë për të parandaluar vrasjen e fëmijëve”.

“Çdo trup i vdekur i fëmijës është vendimi yt që mungon, arma që nuk na ke dhënë”, thotë ai me telefon nga Kievi.

Ai shpjegon se ndihma suedeze në formën e 10,000 të shtënave të blinduara është e rëndësishme – “çdo goditje e blinduar është një fëmijë i shpëtuar” – por se ndihma e botës perëndimore nuk mjafton.

Ukraina ka nevojë për më shumë armë për t’i bërë ballë sulmit rus. Është një mesazh që presidenti Volodymyr Zelensky e fut që nga dita e parë e luftës – dhe që gjithnjë e më shumë i ngjan një thirrjeje për ndihmë ndërsa forcat ruse tani rigrupohen dhe përgatiten për sulme të reja pas pengesave fillestare

Deri tani bota e ka parë vetëm Butjën.

Kudo që të tërhiqen rusët do të jetë kështu, do të shohim shumë “Butjors”, thotë ai.

Kur Ukraina rimori qytetin e Butja pranë Kievit, civilë të vdekur u zbuluan në rrugë dhe varre masive me qindra trupa të vdekur.

Grupet dhe liderët ndërkombëtarë të të drejtave të njeriut kërkojnë që ngjarjet gjatë pushtimit rus të Butjës të hetohen si krime lufte.

Për t’i mposhtur ata, duhet të shkojmë në ofensivë. Dhe për të shkuar në ofensivë, ju duhen armë të rënda. Në fakt, ne tani po shkëmbejmë vendet me rusët, do të përparojmë dhe ata do të na qëllojnë nga shkurret.

Vendimi suedez për të dhuruar automjete të blinduara në Ukrainë.

Suedia ka dërguar 10,000 Armored Shots 86, një armë dore kundër tankeve që është efektive kundër mjeteve të blinduara më të lehta, por në përgjithësi jo kundër tankeve – megjithëse në Ukrainë ata gjithashtu janë treguar të jenë në gjendje të godasin tanket.

– Gjuajtjet suedeze të blinduara ishin vendimtare për ne.

Baza e ofensivës ushtarake ruse përbëhet nga automjete të blinduara.

Mbrojtja jonë është këmbësoria që i gjuan nga prita, pyjet apo zonat urbane.

Ajo që na dha Suedia bën të mundur që këmbësoria jonë të shkatërrojë me siguri automjete të blinduara ushtarake, thotë ai dhe vazhdon:

– Çdo goditje e blinduar që Suedia na dërgoi është një fëmijë i shpëtuar

Cili është parashikimi juaj për luftën?

Deri në mes të prillit do të jetë vapë, pastaj luftë civile. Rezervat e rusëve po mbarojnë. Ajo që po hedhin në Kharkiv, Mariupol dhe Izjum është gjithçka që kanë, dhjetë ushtri fushore.

– Na sulmuan me tetë e gjysmë, një e gjysmë qëndruan në Rusi. Tani të dhjetë ushtritë janë këtu. Rreth katër prej tyre, për sa i përket ekuipazhit, ne i kemi varrosur tashmë. Dy ose ndoshta tre ushtri janë të lodhura dhe nuk janë më të gatshme për luftë.

Nga se kanë kaq frikë? Ne jemi ata që luftojmë.

Si ndihet Zelensky pas gati shtatë javësh luftë?

– Thuhet ndonjëherë se jam shembull i një njeriu të qetë dhe ironik me shpirt të mirë luftarak. Pra, nëse merrni gjithë qetësinë time, gjithë ironinë dhe shpirtin tim luftarak dhe e shumëzoni me dhjetë – ja ku keni Zelensky.

Si funksionon ai si president gjatë luftës?

Zelensky është një politikan jashtë sistemit politik. Në kohë paqeje, ata thanë për të: “Ai nuk mund të flasë, thotë atë që nuk duhet thënë, shkel protokollin”. Ndryshe nga politikanët e tjerë, ai tha gjithçka që mendonte drejtpërdrejt.

– Vetëm në kohë lufte, në një kohë sfidash reale historike, ajo rezulton të jetë një forcë. Prandaj parlamentet në mbarë botën ngrihen dhe duartrokasin kur ai flet. Të gjithë janë të lodhur nga politikanët që kanë frikë të marrin vendime. Zelensky u thotë krerëve të shteteve: “Unë rezervoj të drejtën të flas me njerëzit tuaj mbi kokat tuaja, sepse ju nuk jeni në gjendje të merrni vendime”.

Sipas Oleksiy Arestovich, sondazhet tregojnë se deri në 60 përqind e të gjithë qytetarëve të BE-së duan që Ukraina të anëtarësohet më shpejt në union dhe se 70 përqind e amerikanëve duan që hapësira ajrore mbi Ukrainë të mbyllet.

Zelensky ka të drejtë kur thotë se njerëzit në vende të ndryshme do të gjykojnë qeveritë e tyre në dritën e asaj që po ndodh në Ukrainë. Për veprimet e tyre me të vërtetë kalojnë të gjithë kufijtë. Nga se kanë kaq frikë? Ne jemi ata që luftojmë, thotë ai.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s